‌مثبت کردن تراز تجاری با ممنوعیت واردات سیاست غلطی است

نایب رییس اتاق ایران ‌مثبت کردن تراز تجاری با ممنوعیت واردات سیاست غلطی است نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که‌ مثبت کردن تراز با محدودیت واردات کار مناسبی نیست و باید این تراز با صادرات مثبت شود، گفت: سیاست‌های دولت در حمایت از تولید راه‌گشا نیست و باید شرایطی ایجاد شود که تولید […]

نایب رییس اتاق ایران

‌مثبت کردن تراز تجاری با ممنوعیت واردات سیاست غلطی است

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که‌ مثبت کردن تراز با محدودیت واردات کار مناسبی نیست و باید این تراز با صادرات مثبت شود، گفت: سیاست‌های دولت در حمایت از تولید راه‌گشا نیست و باید شرایطی ایجاد شود که تولید در کشور در اولویت قرار داشته باشد.

‌حسین‌سلاح‌ورزی در گفت‌وگو با میزان در پاسخ به این سؤال که دلیل کسری تراز تجاری کشور به چه دلیل است، اظهار‌کرد: بخش از منفی شدن تراز تجاری به این دلیل است که میزان صادرات ما کاهش پیدا کرده است و آن هم به این خاطر که عوامل مختلف شرایط رقابت‌پذیر بودن کالا‌‌ها و خدماتی که در بازار‌های هدف داشتیم کاهش پیدا کرده است.

نایب رییس اتاق ایران افزود: به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده و مشکلاتی که تولیدکنندگان ما داشتند نتوانستند در بازار‌های که در گذشته حضور داشتند حضور پیدا کنند.

وی ادامه‌داد: علی‌رغم این‌که‌ یک درصد جمعیت دنیا را داریم اما، سهم ما از صادرات جهان با احتساب صادرات نفتی ۳۴ صدم درصد و بدون احتساب صادرات نفتی ۲۴ صدم درصد است معادل یک چهارم درصد که رقمی بسیار کم است.

سلاح‌ورزی تصریح‌کرد: دلیل اصلی این‌که‌ سهم ما در صادرات بسیار پایین است رقابتی نبودن کالا‌‌ها و خدمات است که قابل رقابت با سایر کشور‌‌ها نیستیم.

نایب رییس اتاق ایران گفت: بخشی از این موارد را می‌توان به دانش کم تولیدکنندگان و صادرکنندگان مانند نداشتن دانش بازاریابی و یا عدم بسته‌بندی مناسب و کیفیت پایین مرتبط دانست اما، بخش عمده آن به شرایط فضای کسب‌و کار در کشور بر می‌گردد.

وی خاطرنشان‌کرد: بستر تولید اعم از نرخ تسهیلات بانک، وضعیت تأمین اجتماعی و امور مالیاتی به‌گونه‌ای است که قیمت تمام شده در کشور بالا است، پایین بودن بهره‌وری موجب شده قیمت محصولات کشاورزی و صنعتی بالا باشد، همچنین نداشتن سیستم جامع حمل‌و نقل در کشور موجب شده هزینه حمل و نقل بالا برود و بر روی قیمت تمام شده کالا‌‌ها تأثیر بگذارد.

سلاح‌ورزی ادامه‌داد: واقعی نبودن قیمت ارز موجب شده صادرات برای صادرکنندگان به صرفه نباشد، همچنین فضای کسب‌و کار فضای نامساعدی است، مجوز‌‌ها و مقررات دست‌و پا گیر هزاران مشکل را پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان قرار می‌دهد.

نایب رییس اتاق ایران درباره واردات نیز گفت: حتماً در واردات به کشور، کالا‌های غیرضرور هم وارد می‌شود اما، سیاست‌های جایگزینی واردات و ممنوعیت واردات در بلندمدت راهکار حمایت از صنایع داخلی نیست.

وی با بیان این‌که‌ با جلوگیری از واردات نمی‌توانیم صادرات را افزایش دهیم، افزود: کشور‌های بزرگ صادرکننده در دنیا نیز حجم زیادی از واردات دارند اما، باید به‌گونه‌ای سازوکار‌‌ها را تعریف کنیم که صادرات ما افزایش یابد و به واسطه این موضوع تراز تجاری را مثبت کنیم نه به واسطه ممنوعیت واردات.

سلاح‌ورزی اظهار‌کرد: ممنوعیت واردات در درازمدت جواب نمی‌دهد و این‌که‌ بخواهیم کالا‌های تولیدی را در شرایط گلخانه‌ای رشد دهیم راه‌حل بلند‌مدتی نیست، باید شرایطی به وجود بیاورم که محصولات صادرات محور تولید کنیم.

نایب رییس اتاق ایران درباره کاهش تعداد ردیف تعرفه کالا‌های وارداتی از ۵۶۰ به ۳۶۸ ردیف اظهار‌کرد: معتقدم این راهکار، سیاست درست و راه‌گشایی در بلندمدت نیست و در این مورد حتی مشورتی هم با بخش خصوصی نشده، باید شرایطی ایجاد شود که تولید در کشور در اولویت قرار داشته باشد و صرفاً با ممانعت ورود کالا‌های خارجی نمی‌توانیم مسایل اقتصادی را برطرف کنیم.

 

وی تأکید‌کرد: مثبت کردن تراز با محدودیت واردات کار مناسبی نیست و باید این تراز با صادرات مثبت شود.