سازمان امور مالیاتی اعلام کرد:انتشار اسامی حدود ۱۵۰۰ شرکت صوری و فاکتور فروش

  سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اسامی حدود ۱۵۰۰ شرکت فاکتور فروش جهت آگاهی مؤدیان مالیاتی، از طریق سامانه عملیات اینترنتی مالیات بر ارزش افزوده سازمان منتشر شده است. به گزارش ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: تخلف‌هایی همچون کدفروشی، فاکتور فروشی و ایجاد شرکت‌های کاغذی که عمدتاً با هدف کتمان […]

 

سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اسامی حدود ۱۵۰۰ شرکت فاکتور فروش جهت آگاهی مؤدیان مالیاتی، از طریق سامانه عملیات اینترنتی مالیات بر ارزش افزوده سازمان منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: تخلف‌هایی همچون کدفروشی، فاکتور فروشی و ایجاد شرکت‌های کاغذی که عمدتاً با هدف کتمان درآمد واقعی فعالان اقتصادی و ارایه اطلاعات و اسناد و مدارک خلاف واقع به منظور فرار مالیاتی صورت می‌گیرد، همواره از زمینه‌های مهم فساد اقتصادی در کشور بوده که نظام اقتصادی و مالی کشور را با چالش‌هایی روبه‌ر ساخته است.

این اطلاعیه می‌افزاید: تا چند سال پیش، آگهی‌های متعددی در ارتباط با واگذاری امتیاز کد اقتصادی افراد و یا شرکت‌های صوری و فروش فاکتورهای جعلی در صفحات روزنامه‌ها به چشم می‌خورد و همین امر باعث شد تا سازمان امور مالیاتی به صورت جدی، برخورد با این روزنامه‌ها و همه مرتکبان اخلال در نظام اقتصادی کشور را در دستور کار خود قرارداده و اطلاع‌رسانی وسیعی را نیز در ارتباط با شناسایی این گونه شرکت‌ها و افراد و همچنین جرایم مربوط به آن به اجرا درآورد.

روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه خاطر نشان کرده است: با اجرای ماده ۱۶۹ مکرر (قانون قبلی مالیات‌های مستقیم) و ارایه شماره اقتصادی به فعالان اقتصادی، ابعاد گسترده‌ای از فعالیت شرکت‌های کاغذی به عنوان یک پدیده و معضل اقتصادی رایج در همه نظام‌های اقتصادی، آشکار شد. همزمان با گسترش فعالیت این شرکت‌ها، کارگروه مقابله با شرکت‌های کاغذی در سازمان امور مالیاتی کشور تشکیل و با پیگیری واحدهای نظارتی سازمان و همکاری ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور، حدود ۱۵۰۰ شرکت کاغذی شناسایی شده و اسامی این شرکت‌ها از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، به منظور تشکیل پرونده قضایی، به قوه قضاییه اعلام گردید و همچنین برخی دیگر از نهاد‌‌ها همچون وزارت کشور، وزارت اطلاعات، مؤسسات بانکی و… نیز در جریان امر قرار گرفتند.

به نقل از روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور، هم اکنون بانک اطلاعاتی از لیست سیاه این شرکت‌ها در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد و به منظور تسهیل دسترسی عموم به نام این شرکت‌ها، لیست مذکور در سامانه عملیات اینترنتی مالیات بر ارزش افزوده قرار گرفته است.

در این اطلاعیه تصریح شده است: کدفروشی و فاکتورفروشی به عنوان یک تخلف اقتصادی در خارج از سازمان امور مالیاتی کشور اتفاق می‌افتد و همین امر ضرورت آگاه‌سازی مؤدیان مالیاتی را دو چندان می‌سازد. بدین منظور سازمان امور مالیاتی کشور، اطلاع‌رسانی وسیعی هم برای مؤدیان محترم مالیاتی و هم برای کارکنان نظام مالیاتی به عمل آورده و همچنین نرم افزار شناسایی اسناد صادره از سوی این شرکت‌ها نیز تهیه و مورد بهره‌برداری قرار گرفته و اسناد به دست آمده از این شرکت‌ها نیز به محاکم قضایی در نقاط مختلف کشور ارسال شده است.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در ارتباط با پرونده تخلف اقتصادی شرکت‌های کاغذی که از سوی سخنگوی قوه قضاییه بازتاب عمومی یافت، خاطر نشان می‌شود این شرکت‌ها در خارج از سازمان اقدام به فروش فاکتورهای غیرواقعی می‌کرده‌اند که توسط سازمان امور مالیاتی کشور و وزارت اطلاعات شناسایی و پرونده آنان به قوه قضاییه ارسال شده است و دو تن از کارکنان سازمان امور مالیاتی نیز که با این شرکت‌ها همکاری می‌کرده‌اند، پس از تشکیل پرونده به قوه قضاییه معرفی شده‌اند که طبق اطلاع واصله پرونده آنان در حال رسیدگی می‌باشد.

بر اساس این اطلاعیه، با پیگیری دفتر مرکزی حراست سازمان امور مالیاتی کشور، اسامی حدود ۱۰۰۰ شرکت صوری دیگر که اقدام به صدور فاکتور غیرواقعی نموده‌اند، به زودی نهایی شده و از طریق سایت عملیات اینترنتی مالیات بر ارزش افزوده در اختیار مؤدیان محترم قرار می‌گیرد.