سؤالات رایج درباره جداسازی زباله ها

  چطور زباله‌های خود را جداسازی نماییم؟ برای این کار یک برنامه دو مسیره ساده وجود دارد: کیسه‌های سبز برای زباله‌های قابل کمپوست شدن و کیسه‌های آبی برای زباله‌های قابل بازیافت. سبز اگر زباله چسبناک، آلوده، کثیف یا خاکی باشد، آن را در کیسه سبز بگذارید. زباله‌های سبز شامل تمامی عناصر غذایی، بسته‌بندی‌های غذایی آلوده، […]

 

چطور زباله‌های خود را جداسازی نماییم؟

برای این کار یک برنامه دو مسیره ساده وجود دارد: کیسه‌های سبز برای زباله‌های قابل کمپوست شدن و کیسه‌های آبی برای زباله‌های قابل بازیافت.

سبز

اگر زباله چسبناک، آلوده، کثیف یا خاکی باشد، آن را در کیسه سبز بگذارید. زباله‌های سبز شامل تمامی عناصر غذایی، بسته‌بندی‌های غذایی آلوده، محصولات بهداشتی، ضایعات باغی، حوله‌های پارچه‌ای و الیافی و دیگر عناصر آلوده‌ای هستند که مواد قابل بازیافت را آلوده خواهند نمود.

آبی

زباله خشک را در کیسه آبی بگذارید. زباله‌های آبی زباله‌هایی هستند که تر یا آلوده نیستند. این زباله‌ها چیزهایی هستند که یا راحت آبکشی می‌شوند و یا به‌صورت خشک تمیز می‌گردند. مواد قابل یا غیرقابل بازیافت، تمام انواع کاغذ، کارتن، بطر‌ی‌ها، قوطی‌ها و غیره زباله‌های آبی هستند.

فهرست کامل زباله‌های تر و خشک در بسیاری از سایت‌ها آمده است. فهرست شامل عناصری است که باید در هر کیسه گذاشت. فهرست‌ها را شهرداری‌ها هم دارند و به علاوه از طرف خیلی از شرکت‌های خصوصی هم می‌توانند در اختیار قرار گیرند.

آیا کیسه‌های مورد استفاده محدودیت وزن و اندازه دارند؟

وقتی کیسه‌ها خیلی سنگین باشند برای شما، اعضای خانواده یا جمع‌کننده مخاطرات ایمنی ایجاد می‌نمایند. در یک روز معمولی جمع‌کننده زباله شما ۱۰ تن متریک آشغال را که معادل دو فیل است بلند می‌کند. بار خودتان و دیگران را با اطمینان از این‌که هیچ کیسه‌ای وزن بیش ‌از ۲۰ کیلوگرم ندارد کاهش دهید. به عنوان قاعده‌ای سر انگشتی کیسه باید بتواند توسط یک دست برداشته شود.

آیا من می‌توانم دو ظرف داشته باشم و یکی را به‌صورت سبز و دیگری را به‌صورت آبی علامت‌گذاری نمایم؟

ظروف زباله می‌توانند برای ذخیره زباله‌های داخل کیسه تقسیم شده مورد استفاده قرار گیرند ولی به دلایل تندرستی و ایمنی زباله‌هایی که داخل کیسه نیستند، از داخل ظروف جمع نخواهند گردید.

در یک روز معمولی جمع‌کننده زباله شما ۱۰ تن متریک زباله که معادل دو فیل است را بلند می‌کند. اگر شما کیسه‌هایتان را داخل زباله‌دان یا ظروفی دیگر قرار دهید، وزن آن موقع پر بودن نباید بیش از ۱۵ کیلوگرم باشد. ظروف زباله مشکل‌تر از کیسه‌ها بلند می‌شوند و باید سبک‌تر باشند تا جلوی خیلی سنگین بودن برای پرسنل بلند کننده را بگیرند.

آیا من می‌توانم نوع دیگری از کیسه‌ها را داشته باشم و آن‌ها را به آبی یا سبز علامت‌گذاری نمایم؟

خیر! تمامی زباله‌ها باید در کیسه‌های مناسب شفاف سبز یا آبی قرارداده شوند. به دلایل ایمنی بازیافت نمی‌تواند در مورد کیسه‌های غیرشفاف فرایند شود. گروه جمع‌آوری باید بتواند داخل کیسه‌ها را ببیند و بتواند به سادگی هر خطر بالقوه همانند شیشه‌های شکسته، مواد نوک تیز یا مواد کوچک خطرناک را شناسایی نماید.

چرا کیسه‌ها مجبورند شفاف سبز یا آبی باشند؟

شفافی این کیسه‌ها یک ملاحظه مهم شهری است: ایمنی ساکنین و گروه جمع‌آوری. شفافیت کیسه‌ها به گروه جمع‌آوری کمک می‌کنند که هر خطر بالقوه همانند شیشه‌های شکسته، مواد نوک تیز یا مواد کوچک خطرناک را شناسایی نمایند. رنگ‌های سبز و آبی کمک می‌کنند که زباله‌های تر و خشک به‌راحتی شناسایی گردند و نیاز به آنالیز محتویات در پیاده‌رو‌ها یا تأسیسات بازیافت وجود نداشته باشد.

چطور زباله‌های حیاط را دور بریزم؟(برگ ها، هرس شده‌های باغچه،ترکه‌ها و شاخه‌ها و …)

ضایعات باغی قابل کمپوست شدن هستند و زباله تر به حساب می‌آیند. این زباله‌ها در کیسه‌های سبز شفاف قرار می‌گیرند و یا در حیاط خلوت تبدیل به کمپوست می‌شوند.

آیا من می‌توانم از کیسه‌های روشن برای برگ‌ها استفاده کنم؟

خیر! به منظور نگهداری دوام و بقا، تنها کیسه‌های مجاز زباله سبز‌ها و آبی‌های شفاف هستند. برگ‌ها نیاز دارند که در سبزهای شفاف ریخته شوند.کیسه‌های سبز شفاف در دسترس هستند و می‌توانند از مغازه‌های خرده فروشی خریداری گردند.

آیا من می‌توانم شاخه‌ها را بدون قراردادن در کیسه‌های شفاف سبز دور بریزم؟

بله! شاخه‌ها می‌توانند بدون قرار گرفتن در کیسه‌های شفاف سبز دور ریخته شوند. شاخه‌ها باید در پیاده‌رو و در دسته‌هایی که بیش از ۶۰ سانتی‌متر طول و ۶۰ سانتی‌متر عرض ندارند، ریخته شوند.

آیا تمامی کارتن‌ها نیاز دارند که در کیسه آبی شفاف قرارداده شوند؟

تکه‌های بزرگ و حجیم کارتن‌ها نیاز ندارند که در کیسه‌های به‌قدر کافی بزرگ قرار گیرند. بنابراین لزومی نیست که آن‌ها تخت و دسته‌بندی شوند و به ابعادی (طول، عرض و ارتفاع) که بیش از ۶۰ سانتی‌متر یا دو فوت نیست در بیایند! تکه‌های کوچک کارتن‌ها نیاز دارند که در کیسه‌های شفاف آبی واقع شوند.

از کجا می‌شود کیسه‌های مناسب را خریداری نمود؟

کیسه‌های شفاف سبز و آبی در اغلب خرده فروشی‌ها موجودند.آن‌ها بنا بر نیاز مصرف کننده‌ها دارای تنوع اندازه هستند.

آیا من هنوز می‌توانم از کیسه‌های پلاستیکی خوار و بار فروشی‌ها برای ریختن زباله‌ها استفاده کنم؟

زباله‌ها باید در کیسه‌های شفاف سبز یا آبی ریخته شوند. ماشین‌ها و ابزار‌آلات جور کننده قادر نیستند کیسه‌های در بسته کوچک‌تر همانند کیسه‌های پلاستیکی خوار و بار فروشی‌ها را باز کنند. بنابراین در عمل مقدار موادی که می‌تواند جور و بازیافت شود، کاهش پیدا می‌کند. بهترین کار خالی کردن محتویات سطل زباله دارای کیسه کوچک‌تر به داخل کیسه شفاف سبز یا آبی است و پس از آن کیسه خالی شده از محتویات برای بازیافت به داخل کیسه آبی شفاف انداخته می‌شود.

اگر شما می‌خواهید کیسه‌های خوارو بار‌فروشی اضافی را دفع و بازیافت نمایید، آن‌ها را برای بازیافت در کیسه‌های شفاف آبی قرار دهید. اغلب مغازه‌های خوار و بار‌فروشی سطل‌هایی دارند که شما می‌توانید به قصد بازیافت، کیسه‌های خواروبار‌فروشی پلاستیکی را به آن‌ها برگردانید. از این گذشته امروزه کیسه‌های قابل استفاده مجدد به فروش می‌رسند که سالانه چندین میلیون کیسه پلاستیکی را دور از اماکن دفن نگاه می‌دارند.

آیا زباله‌های من در ماشین‌های جمع‌آوری زباله جدا نگه داشته می‌شود؟

بله! زباله‌های جور شده شما در ماشین‌های جمع‌آوری جدا نگاه داشته می‌شود. تمامی کامیون‌های جمع‌آوری زباله دو بخشی هستند که در کنار هم واقع شده اند! بخش ۷۰ درصدی به جمع‌آوری زباله‌های خشک و بخش۳۰ درصدی به جمع کردن زباله‌های تر اختصاص دارد. تمامی زباله‌های تر و خشک در جای مخصوصشان در کامیون بارگیری می‌شوند و جدا نگهداری می‌گردند. هر طرف کامیون جمع‌آوری می‌تواند جداگانه باز شود و زباله‌های تر و خشک را در جای ویژه آن‌ها که مثلاً تأسیسات بازیافت است، تخلیه نماید.

آیا آپارتمان‌ها و اماکن تجاری مجبورند که زباله‌هایشان را جدا کنند؟

وفق قانون اول اکتبر ۲۰۰۶ آپارتمان‌های با ۵ واحد یا کم‌تر ملزم به جداسازی زباله‌ها هستند. تا این زمان آپارتمان‌هایی با واحدهای بیش‌تر و اماکن تجاری الزامی به جداسازی زباله ندارند. بخش خصوصی در قبال جمع‌آوری این زباله‌ها متعهد هستند. خیلی از آپارتمان‌ها و اماکن تجاری به‌طور داوطلبانه در برنامه‌های جداسازی تشریک مساعی می‌نمایند.

مجازات حرف گوش نکردن و عدم اجابت درخواست مسؤولین چیست؟

شهر مونکتون سیستمی دارد که ترکیبی از گام‌های زیر است. این اختیارات فقط برای این‌که شهر را تمیز و بهداشتی نگه دارند به عنوان آخرین دسته‌بندی مورد توجه واقع شده‌اند.

اولین بار که فرد یا صاحب خانه زباله‌‌اش را در جای غیرمجاز پیاده‌رو می‌گذارد، زباله‌‌اش در پشت سر یک برچسب نارنجی قرار می‌گیرد که متذکر می‌گردد که او باید زباله‌‌اش را‌بردارد، به درستی تفکیک نماید و در هفته بعدی دوباره سر جای مقرر بگذارد.

اگر ۲۴ ساعت بعد از برچسب زنی کماکان زباله در جای غیرمجاز قرار داشت، متخلف به میزان ۱۰۰ دلار جریمه خواهد گردید.

در این باره یک شماره تلفن ۲۴ ساعته وجود دارد که ساکنین را قادر می‌سازد ضمن مطرح ساختن سؤالات، مسؤولین را از دارا بودن همسایه‌های متخلف که زباله‌های خود را در جای بدی می‌گذارند، آگاه نمایند.

 

منبع: یاشار بوم راشین