احتمال وقوع دوره یخبندان با زمین‌لرزه پرقدرت روی کره زمین

  محققان مؤسسه تحقیقاتی MIT با مطالعه بر روی حرکت صفحات تشکیل‌دهنده پوسته زمین در طول ۸۰ میلیون سال گذشته دریافتند که مهم‌ترین عامل در پیدایش دو عصر یخبندان گذشته، تحرک پیوسته صفحات پوسته زمین است. به گزارش ایسنا و به نقل از میل آنلاین، محققان معتقدند که در طول عمر ۴٫۵ میلیارد ساله زمین […]

 

محققان مؤسسه تحقیقاتی MIT با مطالعه بر روی حرکت صفحات تشکیلدهنده پوسته زمین در طول ۸۰ میلیون سال گذشته دریافتند که مهم‌ترین عامل در پیدایش دو عصر یخبندان گذشته، تحرک پیوسته صفحات پوسته زمین است.

به گزارش ایسنا و به نقل از میل آنلاین، محققان معتقدند که در طول عمر ۴٫۵ میلیارد ساله زمین رویداد‌های مهمی مثل سرد شدن پوسته مذاب زمین نقشی اساسی در تغییر چهره زمین و پیدایش آب‌وهوای کنونی داشته است.

در شرایطی که فاکتورهای محیطی مثل آتش‌سوزی جنگل‌های زمین و انتشار گازهای گلخانه‌ای در کوتاه‌مدت بر چهره زمین تأثیر می‌گذارند عوامل دیگری مثل جابه‌جایی صفحات تکتونیکی پوسته زمین نیز تأثیر خود را گذاشته و به عقیده دانشمندان نیروی غالب به شمار می‌روند.

امروزه اکثر زمین‌شناسان معتقدند که جابه‌جایی صفحات عظیم پوسته زمین عامل اصلی تغییرات سریع در آب‌وهوای زمین مثل پیدایش دوره یخبندان است به‌طوری‌ که در مطالعات انجام‌ شده مشخص شد که عامل اصلی پیدایش دو دوره یخبندان زمین جابه‌جایی صفحات و وقوع زمین‌لرزه‌های متعدد است.

اکنون زمین‌شناسان مؤسسه MIT با در نظر گرفتن عوامل اصلی پدیدآورنده دو دوره یخبندان زمین نظریه جدید خود مبنی بر احتمال وقوع دوره یخبندان جدید به دنبال زمین‌لرزه عظیم در پوسته زمین را ارایه داده‌اند.

در این نظریه آمده است که در صورت ترکیب فرآیند جابه‌جایی صفحات زمین و خروج دی‌اکسید کربن از سنگ‌های موجود در محل‌های برخوردی احتمال وقوع دوره یخبندان جدید وجود دارد چرا که در سنگ‌های محل برخورد صفحات مقدار زیادی گاز دی‌اکسیدکربن وجود دارد و در صورت آزادی دمای زمین کاهش می‌یابد.

 

پروفسور الویر جاگواز، متخصص اتمسفر‌شناسی و علوم سیاره‌ای از مؤسسه MIT عنوان کرد: همه زمین‌شناسان در مورد ارتباط تغییرات آب‌وهوای زمین با پدیده جابه‌جایی صفحات زمین اتفاق‌ نظر دارند اما در مورد نحوه این ارتباط نظریه‌های متعددی وجود دارد.