منافع مالچ‌پاشی نفتی در کانون‌های گرد و خاک بیش از مضرات آن است

منافع مالچ‌پاشی نفتی در کانون‌های گرد و خاک بیش از مضرات آن است معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: شیوه مالچ‌پاشی ضرری برای خاک و خزندگان ندارد، در واقع جنبه‌های مفید آن بیش از جنبه‌های منفی آن است. پرویز گرشاسبی در این زمینه افزود: اگرچه ممکن است به دلیل […]

منافع مالچ‌پاشی نفتی در کانون‌های گرد و خاک بیش از مضرات آن است

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: شیوه مالچ‌پاشی ضرری برای خاک و خزندگان ندارد، در واقع جنبه‌های مفید آن بیش از جنبه‌های منفی آن است.

پرویز گرشاسبی در این زمینه افزود: اگرچه ممکن است به دلیل گازهای متصاعد شده ناشی از مالچ‌پاشی آلودگی هوا ایجاد شود اما این شیوه برای کنترل کانون‌های گرد و غبار از حدود ۵۰ سال پیش تاکنون انجام می‌شود.

وی یادآور شد: تاکنون هیچ روش علمی ثابت شده‌ای جایگزین مالچ نفتی برای تثبیت گردو غبار یافت نشده است؛ از همین رو در مناطقی که با طوفان‌های شن و گرد و خاک رو به رو هستیم به ناچار از این روش استفاده می‌کنیم.

وی افزایش فرسایش خاک و ایجاد کانون‌های گرد و غبار را ناشی از دستکاری انسان در طبیعت و مدیریت غلط منابع آب و کشاورزی دانست و افزود: وقتی زمین‌ها و مراتع رطوبت خود را از دست دهند به کانون‌های گرد و خاک تبدیل می‌شوند.

وی ایجاد پوشش گیاهی در کانون‌های جنوب‌شرق اهواز را به دلیل فرسایش شدید خاک در این منطقه دشوار عنوان کرد و یادآور شد: برای مقابله با فرسایش بادی و آبی اقداماتی در خوزستان صورت گرفته است.

وی نوع طوفان‌های خاکی برخاسته از جنوب شرق اهواز را با سایر کانون‌های گرد و غبار خوزستان متفاوت دانست و یادآور شد: اندازه ذرات گرد وخاک بلند شده از کانون‌های جنوب‌شرق اهواز حدود ۵ میکرون هستند و تا ۵۰ کیلومتر اوج گرفته و تا دوهزار کیلومتر منتقل می‌شوند.

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اندازه ذرات گرد و خاک موجود در کانون‌های گردوغبار سوسنگرد بیش از ۵ میکرون بوده و حداکثر ۱۰ کیلومتر اوج می‌گیرند و حدود ۵۰ کیلومتر نیز منتقل می‌شوند.

وی ادامه داد: در بالادست رودخانه‌های بزرگ خوزستان مانند کارون، مارون، زهره و کرخه با استفاده از شیوه‌های مدیریت آب در صدد کاهش فرسایش آبی هستیم.

گرشاسبی ادامه داد: در پایین‌دست این رودخانه‌ها نیز از ۵۰ سال گذشته روش‌هایی برای کاهش طوفان‌های شنی در دستور کار بوده که با توجه به افزایش فرسایش خاک هم اکنون این امر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ ایجاد پوشش گیاهی و افزایش رطوبت خاک بهترین راه‌حل برای کاهش کانون‌های گردوغبار است.

بنابر این گزارش، ۷ کانون ریزگرد هورالعظیم با ۵۳هزار هکتار، حد فاصل شلمچه تا جفیر، شمال‌شرق اهواز، جنوب‌شرق اهواز (حدفاصل جاده اهواز – ماهشهر تا شادگان) با ۱۱۳هزار هکتار، و نیز کانون‌های امیدیه، هندیجان و ماهشهر در خوزستان وجود دارد.

بزرگ‌‌ترین کانون ریزگرد خوزستان با ۱۱۳هزار هکتار در جنوب‌شرق اهواز قرار دارد که این کانون عامل عمده ورود گردوغبار اهواز است.

بالغ بر ۳۵۰هزار هکتار شن‌زار و ماسه‌زار در استان خوزستان وجود دارد که از شمال غرب تا جنوب‌شرق این استان امتداد یافته‌اند.

 

پارسال ۵ هزار هکتار از کانون‌های بحرانی گردو غبار نهال کاری شد و امسال نیز حدود ۳۰هزار هکتار از این زمین‌ها به شیوه‌های نهال کاری و کشت بیولوژیک تثبیت خواهند شد.