پدیده شوم زیرمیزی هنوز از بین نرفته است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد پدیده شوم زیرمیزی هنوز از بین نرفته است عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: پدیده شوم زیرمیزی کاهش یافته اما هنوز از بین نرفته است. به گزارش خانه ملت رسول خضری مهم‌ترین راهکار کاهش هزینه‌های حوزه سلامت را اجرای درست قوانین دانست و گفت: در برنامه پنجم توسعه موارد مهمی […]

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد

پدیده شوم زیرمیزی هنوز از بین نرفته است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: پدیده شوم زیرمیزی کاهش یافته اما هنوز از بین نرفته است.

به گزارش خانه ملت رسول خضری مهم‌ترین راهکار کاهش هزینه‌های حوزه سلامت را اجرای درست قوانین دانست و گفت: در برنامه پنجم توسعه موارد مهمی مانند اجرای گایدلاین‌ها، تجمیع بیمه‌ها، نظام سطح‌بندی خدمات و ارجاع و از همه مهم‌تر پرونده الکترونیک سلامت لحاظ شده که به‌طور قطع با اجرای درست این قوانین می‌توان گامی جدی در جهت کاهش هزینه‌های حوزه سلامت برداشت.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس‌شورای‌اسلامی، با یادآوری این‌که موفقیت کشوری مانند انگلستان در اجرای طرح تحول سلامت ۱۸ سال به طول انجامید، افزود: اجرای درست طرح تحول سلامت مستلزم طراحی برنامه‌ریزی منظم به صورت کوتاه، میان و بلند‌مدت است.

وی تجمیع صندوق‌های بیمه‌ای درمان را راهکارهای بسیار مهم در کاهش هزینه‌ها و عمل کردن مناسب بیمه‌ها به وظایف محوله دانست و تصریح‌کرد: برای آن‌که بیمه‌ها بتوانند در قبال مطالبات پاسخگو باشند باید اجرای گایدلاین‌ها و راهنمایی بالینی در دستور کار وزارت بهداشت و شورای عالی بیمه قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه‌داد: همچنین برای کاهش هزینه‌های حوزه سلامت باید ریل‌گذاری مناسبی برای اجرای سیستم نظام سطح‌بندی و ارجاع، کارت سلامت و پرونده الکترونیک سلامت و آموزش پزشکان خانواده مورد توجه قرار گیرد و پیش‌بینی می‌شود با انجام این اقدامات طرح تحول بتواند بین ۱۲ الی ۱۴ سال به نتیجه مطلوبی برسد.

وی ادامه‌داد: متأسفانه به دلیل عدم فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم اجرای طرح پزشک خانواده در استان‌های فارس و مازندران موفق نبوده و خروجی مناسب را نداشته است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس دهم با بیان این‌که با تأمین منابع پایدار برای طرح تحول سلامت اجرای ادامه طرح با خطر مواجه نمی‌شود، گفت: موفقیت کشورهای پیشرفته در اجرای این طرح در گرو تأمین منابع پایدار و یکپارچه بودن مدیریت‌ها بوده است؛ باید با اجرای قوانین و فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم طرح تحول سلامت را پویاتر و ضعف‌ها و چالش‌های سد راه آن را رفع و نقاط مثبت و قوت آن را تقویت کرد تا کاهش پرداخت‌ها از جیب مردم، افزایش رضایتمندی و پیشگیری بهتر را به دنبال داشته باشد.

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس‌شورای‌اسلامی، با یادآوری این‌که پدیده شوم زیرمیزی کاهش یافته اما هنوز از بین نرفته است، افزود: اگر حلقه ارتباطی میان پزشک و بیمار توسط بیمه کارآمد و قوی پر شود می‌توان به راحتی مسایل مالی بین پزشک و بیمار را به‌طورکلی حذف کرد و تا زمانی که این رابطه مالی وجود داشته باشد نمی‌توان پدیده شوم زیرمیزی را کاهش داد.