ممنوعیت فروش بسته‌های قدیمی اینترنت و نحوه جریمه‌ FCPها

ممنوعیت فروش بسته‌های قدیمی اینترنت و نحوه جریمه‌ FCPها مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره نرخ‌های جدید اینترنت، تمامی اپراتورهای ارتباطی را از فروش بسته‌های قدیمی اینترنت منع کرده است و اپراتور‌‌‌‌ها باید بسته‌های جدید تعریف کنند. به گزارش مهر، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۶۶ خود مقررات جدیدی را برای فروش […]

ممنوعیت فروش بسته‌های قدیمی اینترنت و نحوه جریمه‌ FCPها

مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره نرخ‌های جدید اینترنت، تمامی اپراتورهای ارتباطی را از فروش بسته‌های قدیمی اینترنت منع کرده است و اپراتور‌‌‌‌ها باید بسته‌های جدید تعریف کنند.

به گزارش مهر، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۶۶ خود مقررات جدیدی را برای فروش اینترنت برمبنای سرعت به جای حجم دانلود وضع کرد که بر مبنای آن از دهم آذرماه امسال، ارایه‌کنندگان خدمات اینترنت پرسرعت ثابت از طریق فناوری‌های سیمی (ADSL و فیبر) ملزم به تنظیم جداول تعرفه‌ای جدید برمبنای سرعت اتصال و به صورت غیرحجمی و با درنظر گرفتن سقف مصرف منصفانه، شدند.

مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتورهای ارتباطی را از فروش بسته‌های قدیمی اینترنت منع کرده و براین اساس اپراتور‌‌‌‌ها باید با تعریف بسته‌های جدید، مدل تعرفه‌گذاری این مصوبه را در بسته‌های خود لحاظ کنند؛ البته قراردادهای قدیمی مشترکان اپراتور‌‌‌‌ها همچنان پابرجا خواهد بود و اپراتور مجاز است تا پایان زمان قرارداد، به مشترک مطابق با تعرفه‌های قبلی سرویس دهد.

با تصویب این مصوبه، جدول ۱ و تبصره‌های ۱، ۳ بند ۱و بندهای ۲، ۳، ۴ و ۱۵ مصوبه شماره ۱ جلسه شماره ۲۳۷ مربوط به ارایه خدمات اینترنت ADSL که در خردادماه سال ۹۵ مصوب شده بود و تاکنون اپراتور‌‌‌‌ها برمبنای آن بسته‌های اینترنت خود را تعریف کرده بودند، لغو می‌شود.

مدل جریمه‌ای اپراتور‌‌‌‌ها درصورت عدم رعایت مصوبه جدید

اپراتورهای اینترنت باید طرح‌های تعرفه‌ای جدید (اعم از عادی و تشویقی) با توجه به کف و سقف تعرفه‌های مصوب، تعریف و پیشنهاد کنند و در این تعرفه‌ها ملزم به اخذ تأییدیه از رگولاتوری هستند. براین اساس، اپراتورهای ارایه دهنده اینترنت موظف شدند که درصورتیکه بسته‌های پیشنهادیشان برهم زننده رقابت سالم در بازار باشد، طبق تشخیص و اعلام رگولاتوری آن را متوقف کنند.

در صورتیکه ارایه‌کننده سرویس، نسبت به ارایه تعرفه کم‌تر از کف مصوب و خارج از چارچوب‌های تعیین شده در این مصوبه و دیگر مصوبات مرتبط، اقدام کند، علاوه بر اعمال مقررات مربوطه، بنا به تشخیص رگولاتوری، درصورتی که ارایه‌کننده خدمت در فهرست اپراتورهای مسلط بر بازار باشد، ملزم به ارایه تعرفه مذکور به مدت ۳ سال و در صورتیکه ارایه‌کننده سرویس در فهرست اپراتورهای مسلط قرار ندارد، ملزم به ارایه تعرفه مذکور به مدت یک‌سال خواهد بود.

همچنین در صورت اعلام رگولاتوری در هر زمان، دارنده پروانه موظف به توقف طرح تعرفه‌ای خود خواهد بود.

در همین حال در صورت اعمال تعرفه بالاتر از سقف مصوب از سوی ارایه‌کننده سرویس اینترنت، ضمن آن‌که برابر نظر رگولاتوری، ارایه‌کننده سرویس باید نسبت به عودت مبالغ اضافه بر سقف اقدام کند، باید بلافاصله با اعلام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، نسبت به قطع طرح تعرفه‌ای مذکور نیز اقدام کند.

جدول نرخ‌های اینترنت ثابت

مطابق با جدول تعرفه اعلام شده حداقل سرعت دسترسی به اینترنت مبتنی بر تکنولوژی ADSL نرخ ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه با سقف تعرفه ماهانه ۱۲هزارو۵۰۰ تومان درنظر گرفته شده و این درحالی است که حداکثر سرعت اینترنت نیز ۱۶ مگابیت برثانیه به قیمت ۸۰هزار تومان در ماه اعلام شده است.

در تعرفه مصوب، نرخ دسترسی به اینترنت پرسرعت از طریق فناوری فیبر نیز با حداقل سرعت ۲۰ مگابیت ۲۰۰هزار تومان و حداکثر سرعت ۵۰ مگابیت و ۳۰۰ هزار تومان درنظر گرفته شده است. کف تعرفه ماهانه به میزان ۸۰ درصد سقف تعرفه ماهانه سطح مربوط، تعیین خواهد شد.

نرخ بیت‌های (سرعت) اعلام شده در این جدول باید برای ۹۵ درصد زمان تضمین شود و در ۵ درصد زمان حداکثر می‌تواند به میزان ۵۰ درصد کاهش یابد.

 

برمبنای این مصوبه، تمامی اپراتورهای ارایه‌کننده خدمات می‌توانند نسبت به اعمال سیاست استفاده منصفانه (Fair Usage Policy) براساس شرایط رقابتی اقدام کرده و ملزم خواهند بود که جزییات دقیق را به مشترکان اعلام کنند.