کشف ۱۷ قطعه کوکر از صیاد متخلف در گنبدکاووس

کشف ۱۷ قطعه کوکر از صیاد متخلف در گنبدکاووس فرمانده هنگ مرزی اترک استان گلستان از کشف ۱۷ قطعه پرنده زنده کوکر (باقرقره) از یک صیاد متخلف در منطقه مرزی شهرستان گنبدکاووس توسط مأمورین پاسگاه مرزی شهید حدادی روستای دوزاولوم خبر داد. سرهنگ محمدرضا سراوانی به ایرنا گفت: مأموران پاسگاه مرزی روستای دوزاولوم، حین گشت […]

کشف ۱۷ قطعه کوکر از صیاد متخلف در گنبدکاووس

فرمانده هنگ مرزی اترک استان گلستان از کشف ۱۷ قطعه پرنده زنده کوکر (باقرقره) از یک صیاد متخلف در منطقه مرزی شهرستان گنبدکاووس توسط مأمورین پاسگاه مرزی شهید حدادی روستای دوزاولوم خبر داد.

سرهنگ محمدرضا سراوانی به ایرنا گفت: مأموران پاسگاه مرزی روستای دوزاولوم، حین گشت مشترک با مأموران حفاظت محیط‌زیست به فردی که پیاده در حال تردد در فاصله حدود ۳ کیلومتری پاسگاه به سمت گنبد بود مشکوک شده و وی را مورد بازرسی قرار می‌دهند.

وی افزود: در این بازرسی از کیسه این صیاد متخلف، ۱۷ قطعه پرنده از نوع کوکر (باقرقره) کشف و وی به پاسگاه هدایت می‌شود.

سراوانی ادامه داد: با تشکیل پرونده برای این صیاد متخلف، وی به مراجع قضایی معرفی و پرندگان نیز به مأموران حفاظت محیط‌زیست تحویل داده شدند.

کوکر یا باقرقره پرنده‌ای است دانه‌خوار که در نگاه اول به کبک و بلدرچین شبیه است و در پرواز نیز به کبوتر می‌‌ماند اما از نظر پرنده‌شناسی دارای خانواده‌ای مستقل با نام کوکریان (Pteroclididae) است.

این گونه‌ها پروازی سریع داشته و اغلب به صورت گروه‌های بزرگ زندگی می‌کنند.

پیش از این نیز در آذرماه امسال، مجموعاً ۹۲ قطعه پرنده زنده باقرقره از صیادان متخلف در ۴ مرحله توسط مأموران هنگ مرزی اترک کشف شده بود که با احتساب ۱۷ قطعه پرنده زنده کشف شده، این آمار به ۱۰۹ قطعه بالغ می‌شود.

 

گنبدکاووس با سه تالاب بین‌المللی که محل فرود پرندگان مهاجر است و نیز ۳۵۰هزار هکتار مرتع در شرق گلستان واقع و مقر هنگ مرزی اترک استان گلستان نیز در این شهرستان مستقر است.