صندوق بازنشستگی کشوری و مزایده یک عمارت تاریخی!

صندوق بازنشستگی کشوری و مزایده یک عمارت تاریخی! «عمارت تاریخی ناصرالدین‌میرزا» در تهران پس از پایان عملیات مرمت، توسط صندوق بازنشستگی کشوری به مزایده عمومی گذاشته شد. به گزارش ایلنا، «عمارت تاریخی ناصرالدین‌میرزا» در محدوده ارگ سلطنتی تهران و حریم کاخ جهانی گلستان در خیابان ناصرخسرو، خیابان صوراسرافیل، کوچه ناصرالدین میرزا، پلاک ۱۶ قرار دارد. […]

صندوق بازنشستگی کشوری و مزایده یک عمارت تاریخی!

«عمارت تاریخی ناصرالدین‌میرزا» در تهران پس از پایان عملیات مرمت، توسط صندوق بازنشستگی کشوری به مزایده عمومی گذاشته شد.

به گزارش ایلنا، «عمارت تاریخی ناصرالدین‌میرزا» در محدوده ارگ سلطنتی تهران و حریم کاخ جهانی گلستان در خیابان ناصرخسرو، خیابان صوراسرافیل، کوچه ناصرالدین میرزا، پلاک ۱۶ قرار دارد. این بنا که در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۴ به شماره ۱۲۲۱۴ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده، متعلق به ناصرالدین‌میرزا؛ فرزند مظفرالدین شاه بوده و جزو معدود خانه‌های باقیمانده ارزشمند در محدوده ارگ سلطنتی تهران است.

خانه ناصرالدین‌میرزا در سال ۱۲۸۵ ه. ق. به فرمان وی با مساحت ۴ هزار و ۵۰۰ متر ساخته می‌شود که امروز تنها ۹۱۸ متر از فضای بیرونی و حدود ۸۷۰ متر زیربنا از عمارت مجلل آن باقی مانده است. از ویژگی‌های بارز این بنا می‌توان به۴ بودن، تزیینات ارزشمند و گنبد کلاه‌فرنگی آن اشاره کرد. این بنا یکی از دو بنای گنبدی‌شکل تهران و با معماری منحصر به فرد کویری در قلب پایتخت است.

براساس توافق صندوق بازنشستگی کشوری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران، صندوق بازنشستگی اوایل دهه ۸۰ متعهد به مرمت بنا شد. «هلدینگ عمران و ساختمان تراز پی‌ریز»؛ وابسته به صندوق بازنشستگی، در مدت ۳ سال مرمت این بنا را زیر نظر سازمان میراث فرهنگی به پایان رسانید و آن را آماده احیا و بهره‌برداری کرد.

صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان مالک بنا و در مسیر برنامه‌های سازمانی خود، این اثر تاریخی را به مزایده عمومی گذاشته است. برنامه انتشار آگهی مزایده در روزنامه همشهری روز دوشنبه ۲۷/۹/۹۶، روزنامه ایران روز ۲/۱۰/۹۶ و روزنامه دنیای اقتصاد روز یکشنبه ۳/۱۰/۹۶ است.

در دفترچه معرفی در اسناد مزایده در ارتباط با احیای این بنا آمده است: «فرایند اخذ موافقت اصولی» از «اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران»، با عنوان «موافقت اصولی تأسیسات گردشگری» برای عملکرد «پذیرایی» طی شده است. پیش‌بینی می‌شود برنده مزایده بلافاصله بتواند با تجهیز این بنا، مقدمات احیا و بهره‌برداری از آن را آغاز کند.

براساس بند «ج» ماده ۶ «قانون حفظ آثار ملی ‌مصوب ۱۲ آبان ماه ۱۳۱۹» با موضوع ممنوعیت «تملک و معامله بدون اجازه دولت نسبت به مصالح و مواد متعلقه به ابنیه مذکوره در فهرست آثار ملی» هر معامله‌ای بدون مجوز میراث فرهنگی ممنوع خواهد بود. در این ارتباط در متن آگهی روزنامه و همچنین اسناد مزایده، صندوق بازنشستگی تأکید کرده است که باید مجوز معامله برای برنده مزایده از اداره کل میراث فرهنگی استان تهران اخذ شود. بدین‌منظور هماهنگی‌های لازم با اداره کل میراث استان تهران نیز صورت گرفته است.

از سوی دیگر مشاوران حقوقی صندوق بازنشستگی پس از بررسی قوانین، «آگهی مزایده در روزنامه» را به نحوی تنظیم کرده‌اند که «بر ثبت شدن بنا در فهرست آثار ملی تأکید شده باشد» و از سوی دیگر در «برگه مشخصات ملک و متقاضی» در «اسناد مزایده» نیز این مسأله به صراحت تأکید شده است تا از شرکت‌کنندگان اصطلاحاً التزام گرفته شود که از ثبت شدن بنا و همچنین از مفاد «قانون حفظ آثار ملی مصوب ۱۲ آبان ماه ۱۳۰۹ شمسی» و «قانون ثبت آثار ملی مصوب اول آبان ماه ۱۳۵۲» اطلاع دارند.

تأکید می‌شود؛ صندوق بازنشستگی کشوری از ابتدا مرمت این بنا را زیر نظر سازمان میراث فرهنگی پیش برده و حتی فرایند اخذ موافقت اصولی با عنوان «تأسیسات گردشگری» را طی کرده است. لذا کلیه این اقدامات با هماهنگی و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی بوده و در آینده نیز مبایعه، با کسب مجوز از سازمان خواهد بود.