وقتی اجرای طرح به‌صورت BOT است نیازی به ترک تشریفات و ارجاع آن به هیأت ۳ نفره نیست!

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در مورد قرارداد با «مگفا» مطرح کرد وقتی اجرای طرح به‌صورت BOT است نیازی به ترک تشریفات و ارجاع آن به هیأت ۳ نفره نیست! رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: ایجاد مرکز داده بازرگانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و تکالیف قانونی […]

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در مورد قرارداد با «مگفا» مطرح کرد

وقتی اجرای طرح به‌صورت BOT است نیازی به ترک تشریفات و ارجاع آن به هیأت ۳ نفره نیست!

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: ایجاد مرکز داده بازرگانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و تکالیف قانونی مرکز بوده است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از صداوسیما، رمضانعلی‌صادق‌زاده، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: ایجاد مرکز داده بازرگانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و تکالیف قانونی مرکز بوده است که با دستور وزیر وقت و توسط یکی از شرکت‌های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) صورت گرفته است.

وی با بیان این‌که مرکز یکسری از سامانه‌های تکلیفی و حاکمیتی مثل سامانه تدارکات الکترونیکی، سامانه جامع تجارت و سامانه نماد اعتماد الکترونیکی خارج از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بود، افزود: این موضوع اواخر دولت یازدهم مطرح شد و آقای نعمت‌زاده تأکید کرد که باید به این تکلیف قانونی عمل و با ایجاد یک مرکز داده، سامانه‌های حاکمیتی را به مرکز منتقل کنیم.

وی گفت: با توجه به این‌که ردیف بودجه نداشتیم، آقای نعمت‌زاده سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران را مکلف به ایجاد این مرکز کرد و مرکز داده بازرگانی اکنون با کمک شرکت IT مرکز گسترش فناوری اطلاعات از شرکت‌های متعلق به «ایدرو» درحال ایجاد است.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پاسخ به این سؤال که ترک تشریفات مناقصه برای اجرای این طرح انجام نشده است، افزود: ترک تشریفات باید مراحل قانونی خود را طی کند و به اطلاع هیأت ۳ نفره برسد که شما بخواهید هزینه کنید، وقتی اجرای طرح به‌صورت BOT است نیازی به ترک تشریفات و ارجاع آن به هیأت ۳ نفره نیست.

صادق‌زاده همچنین گفت: ایجاد این مرکز دستور حاکمیتی است و تکلیف قانونی برای ایجاد این مرکز با سرمایه‌گذاری سازمان توسعه‌ای زیرمجموعه وزارتخانه و براساس سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که با وجود مرکز داده‌ای در وزارت ارتباطات، آیا به ایجاد این مرکز که بار مالی دارد، نیازی بوده است یا خیر افزود: با توجه به این‌که وزارت ارتباطات در دو تا ۳ نقطه کشور مرکز داده ایجاد کرده است با آنها صحبت کردیم ولی ظرفیت این کار را نداشتند و عمدتاً بخش غیرفعال را ایجاد کردند، صورتجلسه‌ای تهیه شد که می‌گوید اگر می‌خواهید از این مرکز استفاده کنید باید بخش رادیویی و فعال را خودتان خریداری و در مرکز قرار دهید .

 

وی در پایان با بیان این‌که برآورد اولیه هزینه مرکز داده بازرگانی حدود ۲۰ میلیارد تومان است، گفت: در اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که به تصویب هیأت وزیران رسیده است ایجاد مرکز داده بازرگانی جزو تکالیف مرکز شد و استارت ایجاد مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در سال ۸۹ زده شد ولی از سال ۸۹ تاکنون این تکلیف قانونی به رغم وضع خوب مالی دولت در اواخر دهه ۸۰ اجرا نشد.