بزرگ‌ترین آینه جهان

بزرگ‌ترین آینه جهان در کشور بولیوی منطقه‌ای وجود دارد که در روزهای خاصی از سال به پدیده‌ای شگفت‌انگیز تبدیل می‌شود. دریاچه نمک بولیوی جایی است که مرز بین آسمان و زمین از بین می‌رود و منظره‌ای باورنکردنی شکل می‌گیرد. این منطقه‌ی وسیع با بارش اندکی باران به بزرگ‌ترین آیینه‌ی طبیعی جهان تبدیل می‌شود که چشم […]

بزرگ‌ترین آینه جهان

در کشور بولیوی منطقه‌ای وجود دارد که در روزهای خاصی از سال به پدیده‌ای شگفت‌انگیز تبدیل می‌شود. دریاچه نمک بولیوی جایی است که مرز بین آسمان و زمین از بین می‌رود و منظره‌ای باورنکردنی شکل می‌گیرد. این منطقه‌ی وسیع با بارش اندکی باران به بزرگ‌ترین آیینه‌ی طبیعی جهان تبدیل می‌شود که چشم هر بیننده‌ای را محصور می‌کند.

این سرزمین شگفت‌انگیز در جنوب‌غربی بولیوی و در نزدیکی کوه‌ آند واقع شده است و در زبان محلی سالاردوئیونی نامیده می‌شود. این پدیده حاصل تغییر و تحولات طبیعی دریاچه‌ای ماقبل تاریخی در طول هزاران سال است. سطح این کویر برخلاف کویرهای دیگر که با شن پوشیده شده از نمک سفید تشکیل شده است. سطح این کویر نمکی صاف و هموار است و تنها تعدادی تپه مرتفع وجود دارد که در هنگام تشکیل دریاچه مانند «جزیره» از آب بیرون می‌مانند و زیبایی و شگفتی این منظره را دو چندان می‌کنند. در فصل تابستان این منطقه به کویری نمکی و خشک تبدیل می‌شود که منبع عظیم لیتیوم و نمک است. در واقع، حدود ۷۰درصد لیتیوم دنیا از این منطقه تأمین می‌شود. هنگامی که باران می‌بارد این سطح صاف به آیینه‌ای خارق‌العاده تبدیل می‌شود که آنچنان بزرگ و صیقلی است که کشورهای مختلف از این دریاچه برای تنظیم ماهواره استفاده می‌کنند. سطوح نمکی گزینه‌هایی ایده‌آل برای تنظیم فاصله‌ تجهیزات ماهواره‌ای هستند، زیرا بسیار وسیع و صیقلی هستند و قدرت بازتابندگی آنها مشابه سطوح یخ است. سالاردوئیونی به عنوان بزرگ‌ترین کویر نمکی روی زمین برای این منظور فوق‌العاده مناسب است.

دریاچه بولیوی

کویر نمکی بولیوی، با مساحت ۱۰۵۸۲ هزار کیلومتر وسیع‌‌ترین سطح نمکی دنیاست. تخمین زده می‌شود که حدود ۱۰ میلیون تن نمک در این نمکزار وجود داشته باشد. این حجم عظیم نمک در یک منطقه این پرسش را مطرح می‌کند که سالاردوئیونی چگونه به وجود آمده است. توضیح علمی این پدیده این است که این منطقه در هزاران سال قبل یک دریاچه بوده که از ریختن آب کوه‌های اطراف به وجود آمده بود. سطح فلات آلتیپلانو (که این دریاچه در آن قرار دارد) زهکشی مناسبی برای خروج آب نداشته، در نتیجه آب در آن باقی مانده است. آب این دریاچه در طول هزاران سال زیر آفتاب داغ منطقه‌ آند تبخیر شده و آنچه باقی مانده، لایه‌ ضخیمی از نمک است. به این ترتیب وسیع‌‌ترین منطقه نمکی تشکیل شده است.

اما مردمان بومی این منطقه، توضیحی غیرواقعی اما جالب‌تر برای شکل‌گیری این منطقه دارند و این توضیح مربوط به ۳ کوهی است که اطراف این منطقه وجود دارد. به اعتقاد آنها این ۳ کوه در گذشته‌های دور، انسان‌های غول‌پیکری بودند که در این منطقه زندگی می‌کردند. طبق افسانه‌ها یکی از آنها همسرش را از دست می‌دهد و این غول در غم از دست دادنش آنقدر اشک می‌ریزد که از اشک‌های شورش دریاچه نمک به وجود می‌آید.

در ماه‌های کم بارش از ماه آوریل تا نوامبر، به دلیل دور بودن از آلاینده‌های صنعتی و همین‌طور به خاطر ارتفاع بلند این منطقه، آسمان بالای دریاچه سالاردوئیونی بسیار صاف و شفاف و هوا نیز بسیار خشک می‌شود. دریاچه نمک سالاردوئیونی دارای سطحی سخت و محکم است. با شروع باران‌های فصلی، آب باران سطح نمکی این منطقه را به مرور آب می‌کند و سطحی روان و بسیار هموار ایجاد می‌شود. در نتیجه دریاچه‌ای با ارتفاعی کم‌تر از یک متر در سطح این منطقه ایجاد می‌شود. مناطق اندکی وجود دارند که تا این حد صاف و هموار باشند. منظره‌ای که ایجاد می‌شود بسیار سورئال و غیرواقعی به نظر می‌رسد، انگار که از یکی از نقاشی‌های سالوادور دالی بیرون آمده باشد. آسمان، ابر‌ها و هرچیزی که روی این سطح قرار بگیرند در آن بازتاب پیدا می‌کند. به‌طوری که به گفته ی گردشگرانی که به این منطقه سفر کرده‌اند بعد از مدتی حس زمان و مکان را از دست می‌دهیم و احساس می‌کنیم که انگار در سرزمینی جادویی و غیرواقعی قدم می‌زنیم. بازتاب آسمان در این دریاچه؛ باورنکردنی و شگفت‌انگیز است، اما چیزی که بر شگفتی این دریاچه می‌افزاید، این است که این منطقه، محل سکونت فلامینگوهای صورتی مهاجر است. تصور کنید هزاران فلامینگوی صورتی بر فراز این آینه شگفت‌انگیز در حال پرواز باشند. همین تصویر کافی است تا انگیزه سفر به بولیوی و مشاهده این پدیده را پیدا کنیم.

 

در چندسال اخیر انتشار عکس‌های فوق‌العاده از این دریاچه باعث شهرت و محبوبیتش شده و گردشگران بسیاری از سراسر دنیا برای دیدن این پدیده‌ زیبا به بولیوی سفر می‌کنند. زیبایی این آیینه طبیعی با نزدیک شدن غروب آفتاب و فرارسیدن شب صدچندان می‌شود و بازتاب سرخی غروب بر این آیینه و سپس تصویر ستارگان و ستاره راه شیری روی دریاچه، منظره‌ای خارق العاده و استثنایی پدید می‌آورند. امکانات مختلف گردشگری در این منطقه به وجود آمده که باعث افزایش ورود گردشگران به منطقه شده است. یکی از این خدمات ماشین سواری و گشت روی دریاچه است که بسیار مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. اگر با خواندن این مطالب و دیدن عکس‌ها مشتاق سفر به بولیوی و بازدید از این آینه طبیعی شده‌اید، فراموش نکنید که دو چیز را حتماً همراهتان ببرید: اولی کرم ضد آفتاب، زیرا در طول روز با بازتاب نور خورشید در دریاچه، شدت آن دوبرابر شده و ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید. و بعدی که از همه مهم‌تر است دوربین! دریاچه سالاردوئیونی از آن مناظر زیبا و بی‌نظیر است که هرچقدر از آن عکس بگیرید باز هم کم است.