روش‌های توانبخشی جایگزینی مناسب برای جراحی دیسک کمر

  عضو شورای راهبردی توانبخشی با بیان این‌که جراحی دیسک کمر با عوارضی مانند چسبندگی و تنگی نخاعی همراه است، گفت: روش‌های توانبخشی و غیرجراحی می‌تواند جایگزین جراحی دیسک کمر شود. به گزارش ایرنا، رضا سلمان روغنی با اشاره به این‌که روش‌های توانبخشی و غیرجراحی متعددی در این زمینه وجود دارد، افزود: ابتدا درمان‌های دارویی […]

 

عضو شورای راهبردی توانبخشی با بیان این‌که جراحی دیسک کمر با عوارضی مانند چسبندگی و تنگی نخاعی همراه است، گفت: روش‌های توانبخشی و غیرجراحی می‌تواند جایگزین جراحی دیسک کمر شود.

به گزارش ایرنا، رضا سلمان روغنی با اشاره به این‌که روش‌های توانبخشی و غیرجراحی متعددی در این زمینه وجود دارد، افزود: ابتدا درمان‌های دارویی و خوراکی است که اگر مؤثر نبود، تزریقات تخصصی زیر دستگاه‌های سونوگرافی و رادیولوژی در کنار ریشه‌های عصب یا تزریق در داخل دیسک، تخلیه کردن دیسک از طریق پوست و یا استفاده از لیزر در داخل دیسک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی توضیح داد: این روش‌ها بدون انجام جراحی و فقط با وارد کردن یک سوزن به بدن انجام می‌شود بنابراین عوارض ناشی از جراحی‌ها را ندارد.

سلمان روغنی اظهار کرد: در جراحی دیسک کمر، به دلیل خونریزی و به جاماندن خون در بافت‌های اطراف ستون فقرات و نخاع، در بسیاری موارد بیمار با چسبندگی و تنگی نخاعی مواجه می‌شود که مشکلات متعددی را پس از جراحی برای بیمار به وجود می‌آورد.

وی تأکید کرد: انواع تزریقات تخصصی باید در شرایط ویژه و توسط متخصصان باتجربه و زیر دستگاه‌های سونوگرافی و رادیولوژی انجام شود. همچنین اعمال جراحی بسته دیسک کمر شامل لیزر ناحیه دیسک کمر و یا تخلیه دیسک کمر از طریق پوست و یا از طریق فضای اپیدورال را نیز باید متخصصان باتجربه این حوزه انجام دهند.

فضای اپیدورال (Epidural space) مربوط به سخت شامه نخاعی است؛ فضایی است که بین سخت شامه نخاعی و جدار استخوانی و لیفی مجرای نخاعی ایجاد می‌شود. این فضا شامل ریشه‌های اعصاب نخاعی، بافت چربی و شبکه‌های وریدی است.

سلمان روغنی افزود: این روش‌ها بسیار کمک کننده هستند و می‌توانند نیاز بیمار به جراحی را برطرف سازند.

دانشیار طب فیزیکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مورد روش کایروپراکتیک (درمان دستی) نیز توضیح داد: این روش را متخصصان کایروپراکتیک و برخی متخصصان طب فیزیکی انجام می‌دهند؛ پارگی دیسک کمر به این روش جواب نمی‌دهد بنابراین روش مناسبی برای درمان این بیماری نیست.

وی خاطرنشان کرد: برخی متخصصان این رشته از این روش برای درمان دیسک کمر استفاده می‌کنند اما روش آن‌ها در این مورد خاص، درمان دستی نیست بلکه عمدتا روش ماساژ دادن به‌کار برده می‌شود.

 

روغنی با تأکید بر این‌که دیسک کمر را نمی‌توان با درمان‌های دستی جا انداخت، اظهار کرد: تصور جا انداختن دیسک کمر با درمان‌های دستی حتی اگر دچار پارگی نشده باشد، یک باور غلطی است که در بین عموم مردم رواج یافته است؛ برای این‌که دیسک کمر به جای اولیه خود بازگردد به یک فشار و کششی معادل ۴۰۰ کیلوگرم نیاز دارد که حتی به فرض این‌که بتوان با دستگاهی این فشار را بر دیسک وارد کرد، بقیه قسمت‌ها مانند تاندون‌ها، بافت‌ها و لیگامان‌های ستون فقرات نیز پاره می‌شوند بنابراین نمی‌توان با درمان‌های دستی دیسک را جا انداخت.