معادن سنگ‌آهن فلات مرکزی ایران

  بورس کالا سال‌هاست که محل مطمئنی برای شرکت‌ها جهت عرضه کالا و شفافیت در فروش محصولاتشان است. این بورس به شرکت‌ها کمک می‌کند تا انواع محصولاتشان را با بهترین قیمت به فروش برسانند. بنا داریم جهت آشنایی هر چه بهتر شما خوانندگان محترم روزنامه مناقصه‌مزایده با شرکت‌های حاضر در بورس کالا اولین روز هر […]

 

بورس کالا سال‌هاست که محل مطمئنی برای شرکت‌ها جهت عرضه کالا و شفافیت در فروش محصولاتشان است. این بورس به شرکت‌ها کمک می‌کند تا انواع محصولاتشان را با بهترین قیمت به فروش برسانند. بنا داریم جهت آشنایی هر چه بهتر شما خوانندگان محترم روزنامه مناقصه‌مزایده با شرکت‌های حاضر در بورس کالا اولین روز هر هفته به معرفی یکی از شرکت‌های حاضر در بورس کالا بپدازیم. با ما همراه باشید.

معادن سنگ‌آهن فلات مرکزی ایران

 معادن سنگ‌آهن چاه گز

این معادن در فاصله ۷۵ کیلومتری شهرستان بافق می‌باشد. میزان کل ذخیره جمعاً ۸۳۱۰۰۰۰۰ تن می‌باشد که در دو توده تقریباً موازی شرقی و غربی متمرکز شده است حجم کل استخراج ۶۴۷۱۸۷۷ متر مکعب می‌باشد که میزان سنگ‌آهن استخراج شده ۲۷۲۹۱۱ متر مکعب و حجم باطله‌برداری ۶۱۹۸۹۶۶ متر مکعب می‌باشد .لازم به ذکر است با راه‌اندازی سنگ‌شکن موبایل در این معدن تاکنون بیش از ۱۲۰۰۰۰ تن سنگ‌آهن دانه‌بندی تولید شده است.

معدن سنگ‌آهن می‌شدوان

طرح ایجاد ظرفیت سنگ‌آهن دانه بندی معدن می‌شدوان با هدف استخراج سنگ‌آهن برای تولید ۶۰۰ هزار تن سنگ‌آهن دانه‌بندی توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اجرا شده است. فعالیت اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۵ شروع شد و در تاریخ آذرماه سال ۸۷ به‌طور رسمی افتتاح شد. برای راه‌اندازی این طرح ۴۱٫۵میلیارد ریال از منابع داخلی سرمایه‌گذاری شده و با افتتاح آن برای ۱۷۰ نفر شغل مستقیم و برای ۷۵۰ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.

معدن سنگ آهن می‌شدوان در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان بافق در استان یزد واقع شده است.

راه دسترسی به معدن جاده آسفالته بافق-بهاباد به طول ۳۰ کیلومتر و جاده آسفالته اختصاصی معدن به طول ۸ کیلومتر می‌باشد. لازم به ذکر است خط آهن بافق-مشهد از شمال این معدن عبور می‌کند.

عملیات اکتشاف سیستماتیک این آنومالی در سال‌های ۱۹۷۰-۱۹۶۹ با اجرای عملیات مغناطیس‌سنجی و گران‌سنجی و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس ۱: ۱۰۰۰۰ آغاز و در سال ۱۹۷۶ با بازنگری نقشه‌های ژئوفیزیکی و تهیه نقشه زمین‌شناسی ۱: ۵۰۰۰ اقدام به اجرای عملیات مغناطیس‌سنجی تفصیلی، حفر ۱۲ ترانشه‌های اکتشافی و ۵ حلقه گمانه اکتشافی به متراژ ۷۵۵ گردید .

میزان ذخیره معدن می‌شدوان در سال ۱۳۸۵ شامل ۳ بخش شرقی، غربی و مرکزی به میزان۱۱ میلیون و ۷۵۴هزار تن سنگ‌آهن کم عیار پرفسفر با عیار متوسط آهن ۴۹ درصد می‌باشد.

کارخانه خردایش و دانه‌بندی

در این مجتمع کارخانه خردایش و دانه‌بندی همراه با سیستم پر عیار‌سازی مگنت سپراتور و با ظرفیت تولید ۲۵۰ تن در ساعت نصب گردیده و از اواخر سال ۸۶ آغاز به‌کار نموده است.

محصولات تولیدی:

به‌طور کلی ۳ نوع محصول در این مجتمع تولید می‌شود که شامل:

درشت دانه، ریز دانه و سیمانی است که محصولات سیمانی با توجه به دانه‌بندی به ۳ نوع نرمه طبیعی با سایز ۶-۰، باطله ریز دانه با سایز ۱۰-۰ و باطله درشت دانه با سایز ۳۰-۱۰ میلیمتر تقسیم شده‌اند .

رویکرد کلی مجتمع، تولید محصول با عیار ۵۹ درصد جهت عرضه در بورس کالا می‌باشد که این رویکرد بسته به تقاضا قابل تغییر می‌باشد.

حمل محصولات عرضه شده در بورس به دو روش جاده‌ای و ریلی امکان‌پذیر می‌باشد که در روش ریلی ابتدا محصولات با کامیون به ایستگاه راه‌آهن مجاور (بیشه در) حمل و سپس توسط واگن‌های باربری منتقل می‌شوند .

دانه‌بندی محصولات قابل عرضه در بورس کالا برای درشت دانه در حال حاضر ۳۰-۱۰ و برای ریز دانه ۱۰-۰ میلیمتر می‌باشد که این سایز بسته به شرایط و تقاضا قابل تبدیل به ۶-۰ و ۳۲-۶ نیز می‌باشد .

تنوع محصولات به لحاظ ماهیت شامل محصولات مگنتیتی و هماتیتی است و با توجه به جدا بودن ذخیره‌های مگنتیت و هماتیت در دو توده مرکزی و غربی امکان تولید هر کدام از آن‌ها وجود دارد .

کنترل کمی و کیفی محصولات تولیدی در این مجتمع:

کنترل کمی:

توزین محصول به‌وسیله باسکول دیجیتال و ارایه قبوض و بیلان.

کنترل کیفی:

دانه‌بندی محصولات تولیدی توسط سرندهای آزمایشگاهی استاندارد تعیین می‌شود .

عیار سنجی و آنالیز شیمیایی نمونه‌های ماخوذه از بلوک‌های حاوی ماده معدنی و از محصولات در حین تولید به روش شیمی‌تر و به‌طور دقیق انجام می‌شود .

معدن آنومالی ۱a (شمالی)

آنومالی ۱a (شمالی) در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان بافق است. ارتفاع از سطح آزاد دریا‌ها ۱۱۵۰ تا ۱۲۰۰ متر می‌باشد و این منطقه دارای آب و هوای خشک و صحرایی می‌باشد .

مطالعات اولیه اکتشافی کانسار در سال‌های ۶۱-۱۹۶۰ توسط متخصصان آلمان غربی انجام گردیده است ذخیره استنباطی آهن که تا عمق ۶۰۰ متری محاسبه گردیده بیش از ۲۵۶ میلیون تن با عیار متوسط ۲۸٫۴۷ می‌باشد .

این آنومالی در ۲۴/۴/۱۳۹۱ همزمان باسالروزولادت مقام معظم رهبری راه‌اندازی گردید

میزان کل استخراج ۲۱۱۴۲۷۰ مترمکعب می‌باشد که میزان باطله‌برداری ۱۸۴۷۴۶۰ مترمکعب و میزان سنگ‌آهن ۲۶۶۸۱۰ مترمکعب می‌باشد.

با توجه به این‌که در نظر است در این معدن از تکنولوژی کشور اوکراین استفاده شود و لازمه آن داشتن فید ورودی ۳۵ درصد می‌باشد لذا سنگ معدن فوق می‌بایست با سنگ معادن زاغی‌ها مخلوط شده تا فید مناسب کارخانه مذکور تأمین گردد. لازم به ذکر است در طرح مذکور با تغذیه سنگ با عیار ۳۵ درصد، آهن اسفنجی و کنسانتره تولید خواهد شد و مطالعات فنی و اقتصادی آن در دست انجام و پیگیری می‌باشد.

مجموعه معادن زاغیها

مجموعه معادن زاغی‌ها متشکل از ۳ آنومالی (۲a,2c و آنومالی ۴) با ذخیره زمین‌شناسی ۵۰ میلیون تن سنگ آهن با عیارمتوسط ۳۰درصد می‌باشد .

عملیات حفاری در چهاردهم مردادماه ۱۳۹۱ مصادف با میلاد با سعادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) آغازگردید .

میزان کل استخراج ۱۶۳۷۲۰۱ مترمکعب بوده است که ۳۱۲۳۲۳مترمکعب سنگ آهن و ۱۳۲۴۸۷۸مترمکعب باطله‌برداری بوده است که با توجه به طرح پیشنهادی عملیات استخراج فازیک در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۲ پایان یافته است .

در سال ۱۳۹۱که از جانب مقام معظم رهبری بنام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نام گذاری گردید در راستای تحقق منویات معظم له به مناسبت ۲۲بهمن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی یک دستگاه سنگ‌شکن موبایل باظرفیت سالیانه ۳۰۰۰۰۰ تن نصب و در سال حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسید که حجم خردایش آن علی‌رغم این‌که در مراحل تست و راه‌اندازی اولیه بوده است به بیش از ۱۵۰۰۰۰ تن می‌رسد.

لازم به ذکر است که بخشی از سنگ‌آهن استخراج شده مستقیماً دان‌بندی شده و بخش دیگر با سنگ استخراج شده از معدن آنومالی شمالی جهت تهیه فید قابل استفاده در طرح ارایه شده بر اساس تکنولوژی کشور اوکراین مصرف خواهد شد.

سنگ‌آهن آنومالی چاواشه

محدوده اکتشافی چاه باشه در۴۷ کیلومتری شهرستان نایین و در۱۲۰ کیلومتری شهر یزد واقع شده است. معادن چاه باشه در حال اکتشاف می‌باشد و اقدامات انجام گرفته شامل بررسی و مطالعه، تهیه نقشه با استفاده از عکس‌های هوایی، برداشت کلیه عوارض زمین‌شناسی و تمامی نقاط کانیهای حاوی آهن، نمونه‌گیری و تجزیه و تحلیل نمونه‌ها و طراحی پیت بهینه با توجه به مشخصات هندسی و جانمایی محل انباشت باطله و موادمعدنی می‌باشد. لازم به ذکر است که احداث جاده دسترسی و انجام اکتشافات تکمیلی این معدن در دست پیگیری می‌باشد.

معدن سنگ‌آهن آنومالی ۵A

میزان کل استخراج بالغ بر ۲۶۶۲۷۵ متر مکعب بوده که میزان باطله‌برداری ۲۵۳۵۷۰ متر مکعب و حجم سنگ آهن استخراج شده ۱۲۷۰۵ متر مکعب می‌باشد.

سنگ آهن این آنومالی به صورت ۳ توده مجزا شرقی، مرکزی و غربی متمرکز گردیده است.

عملیات تجهیز و بهره داری از این آنومالی از اسفند سال ۱۳۹۰ شروع گردیده است و میزان استخراج صورت گرفته به شرح ذیل می‌باشد.