تنهایی ریسک بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد

  طبق گزارشات جدید محققان، افراد تنها و منزوی با ریسک بالاتر بیماری قلبی و سکته مواجه هستند. به گزارش مهر، یافته‌های محققان بریتانیایی نشان می‌دهد انزوای اجتماعی ریسک بیماری‌های قلبی و سکته را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد و تأثیر آن بر سلامت قلب همانند فاکتورهای پرخطری نظیر اضطراب و استرس شغلی است. نیکول […]

 

طبق گزارشات جدید محققان، افراد تنها و منزوی با ریسک بالاتر بیماری قلبی و سکته مواجه هستند.

به گزارش مهر، یافته‌های محققان بریتانیایی نشان می‌دهد انزوای اجتماعی ریسک بیماری‌های قلبی و سکته را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد و تأثیر آن بر سلامت قلب همانند فاکتورهای پرخطری نظیر اضطراب و استرس شغلی است.

نیکول والتورتا، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه یورک، در این باره می‌گوید: توجه بر تنهایی و انزوای اجتماعی می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از دو علت اصلی بیماری و از بین رفتن انسان‌ها در سطح جهان داشته باشد.

وی در ادامه می‌افزاید: ما تا به حال عوامل پرخطر نظیر چاقی و عدم تحرک فیزیکی را تأیید کرده‌ایم، درحالی که هرگز به موضوع تنهایی و انزوای اجتماعی نپرداخته بودیم. اما داده‌های مطالعه فعلی ما با جدیت از این موضوع حمایت می‌کند.

در این مطالعه، والتورتا و تیم تحقیقش داده‌های به دست آمده از ۲۳ مطالعه قبلی را که در مجموع شامل ۱۸۰ هزار فرد بزرگسال بود که بیش از ۴۶۰۰ نفر آن‌‌‌‌ها دچار حملات قلبی یا آنژین قلبی شده بودند یا فوت کرده بودند و بیش از ۳۰۰۰ نفر از آن‌‌‌‌ها دچار سکته شده بودند را مورد آنالیز قراردادند.

مجموع داده‌ها نشان داد که تنهایی و انزوای اجتماعی با افزایش ۲۹ درصدی حمله قلبی یا آنژین و با افزایش ۳۲ درصدی ریسک سکته مرتبط است.

 

به گفته محققان، در مطالعات قبلی، ارتباط تنهایی با سیستم ایمنی ضعیف، فشار خون بالا و از بین رفتن زودهنگام اثبات شده بود.