خطرات پاکت پودرهای لباسشویی برای سلامت کودکان

  طبق مطالعه اخیر محققان، شمار زیادی از کودکان کوچک دست و دهان خود را در ظرف‌های حاوی پودرهای مایع لباسشویی که رنگی هستند می‌کنند که عواقب جدی و گاهی کشنده به همراه دارد. به گزارش مهر، طبق گزارش محققان بیمارستان کودکان اوهایو آمریکا، از بین بیش از ۶۲ هزار تماس با بخش اورژانس بیمارستان […]

 

طبق مطالعه اخیر محققان، شمار زیادی از کودکان کوچک دست و دهان خود را در ظرف‌های حاوی پودرهای مایع لباسشویی که رنگی هستند می‌کنند که عواقب جدی و گاهی کشنده به همراه دارد.

به گزارش مهر، طبق گزارش محققان بیمارستان کودکان اوهایو آمریکا، از بین بیش از ۶۲ هزار تماس با بخش اورژانس بیمارستان در رابطه با موارد بروز مسمومیت با هر نوع پودر لباسشویی یا ظرفشویی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴، ۱۷ کودک به کما رفته، ۶ کودک دچار قطع تنفس شده، ۴ کودک به دلیل تجمع آب در ریه‌ها دچار مشکل تنفس شده و ۲ کودک هم مرده است.

دکتر گری اسمیت، مدیر مرکز تحقیقات این بیمارستان، می‌گوید: بالغ بر ۶۰ درصد این تماس‌های تلفنی ناشی از پاکت‌های پودر لباسشویی هستند.

وی در ادامه می‌افزاید: در طول دو سال مطالعه، مسمومیت ناشی از این پاکت‌های پودر لباسشویی ۱۷ درصد افزایش یافته و در سال ۲۰۱۵ مجدداً ۷ درصد دیگر نیز افزایش داشته است.

به گفته اسمیت، پاکت پودرهای لباسشویی نسبت به سایر انواع پودر‌‌‌‌ها سمی تر هستند و موجب بستری شدن بیش‌تر در بیمارستان و بروز مشکلات جدی پزشکی می‌شوند.

 

این پاکت‌ها بسیار برای کودکان جذاب هستند و آن‌‌‌‌ها این بسته‌ها را با غذا یا آب نبات اشتباه می‌گیرند. به همین دلیل بلافاصله در دهان شان گذاشته و گاز می‌زنند. در نتیجه پاکت تا حدودی پاره شده و مواد شیمیایی سمی از همین طریق وارد گلوی شان می‌شود که عواقب جدی و خطرناکی به همراه دارد.