چرا جذابیت دلار این روز‌ها کاهش یافته است؟

  در روزهای اخیر به دلایل مختلف ارزش دلار در برابر یورو و ین کاهش یافته و سرمایه‌گذاران می‌پرسند این روند تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد. به گزارش سایت جهان سهم، واقعیت این است که گزارش‌های مختلف از اقتصاد آمریکا و نشست بانک‌های مرکزی طی روزهای اخیر، در کنار برخی دیگر از عوامل سبب […]

 

در روزهای اخیر به دلایل مختلف ارزش دلار در برابر یورو و ین کاهش یافته و سرمایه‌گذاران می‌پرسند این روند تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد.

به گزارش سایت جهان سهم، واقعیت این است که گزارش‌های مختلف از اقتصاد آمریکا و نشست بانک‌های مرکزی طی روزهای اخیر، در کنار برخی دیگر از عوامل سبب کاهش ارزش دلار شده است. در ادامه به بررسی شرایط کلی حاکم بر بازار و تحولاتی که در ماه‌های آینده رخ خواهد داد، اشاره می‌کنیم.

گزارش اقتصاد آمریکا نشان داد نرخ رشد اقتصاد این کشور در ۳ ماهه نخست سال جاری میلادی تنها ۰٫۵ درصد بوده است. این پایین‌‌ترین میزان از ۳ ماهه اول سال گذشته میلادی و کم‌تر از پیش‌بینی اقتصاددان‌هاست. تحلیلگران بانک لویدز معتقدند اگر طی هفته‌های آینده نشانه‌های مثبت از اقتصاد آمریکا نمایان نشود احتمال افزایش نرخ‌های بهره در این کشور در ماه ژوئن یعنی دو ماه دیگر به شدت کم خواهد بود. به تعویق افتادن برنامه افزایش نرخ‌های بهره عاملی برای کاهش ارزش دلار است.

در گزارش مربوط به رشد اقتصاد آمریکا به کاهش تقاضا نسبت به ۳ ماهه پایانی سال پیش اشاره شده است. این امر نشان می‌دهد مصرف رشدی اندک داشته و سرمایه‌گذاری شرکت‌های و صادرات در شرایط مناسبی قرار نداشته است. نرخ پایین رشد اقتصاد آمریکا در ۳ ماهه نخست امسال غیرمنتظره نبود زیرا در هفته‌های اخیر برخی دیگر از گزارش‌ها از شاخص‌های اقتصاد نشان داد وضعیت چندان امیدوارکننده نیست.

البته بخش اشتغال هنوز در مسیر بهبود در حرکت است. تحلیلگران معتقدند در ۳ ماهه کنونی شرایط اقتصاد آمریکا بهتر از ۳ ماه اول سال است. بانک مرکزی آمریکا از پیش اعلام کرده بود شرایط اقتصاد این کشور در ۳ماهه اول خوب نبوده است. تحلیلگران معتقدند اگر قرار است در نشست ماه ژوئن نرخ‌های بهره بالا برده شود لازم است در هفته‌های آینده خبرهای مثبت متعدد از اقتصاد منتشر شود.

وضعیت بازار کار آمریکا طی ماه‌های اخیر خوب بوده و این روند ادامه پیدا خواهد کرد. روز گذشته اعلام شد تعداد متقاضیان جدید بیمه بیکاری در هفته قبل با ۹ هزار نفر افزایش به ۲۵۷ هزار نفر رسیده است. طی بیش از یک سال اخیر این رقم همواره پایین تر از ۳۰۰ هزار نفر بوده و این امر نشان‌دهنده بهبود شرایط در بازار کار آمریکاست.

همچنین گزارش مربوط به مصرف شخصی در ۳ ماهه نخست امسال مثبت بود یعنی رقم شاخص بیش از پیش‌بینی اقتصاددان‌ها رشد کرده است. این نیز خبری مثبت است که از ارزش دلار حمایت می‌کند.

کاهش روزهای اخیر ارزش دلار در برابر یورو و ین عملاً حاصل انتشار خبرهای مثبت از اقتصاد منطقه یورو و نیز تصمیم بانک مرکزی ژاپن در خصوص سیاست‌های پولی بوده است. این نهاد در نشست خود تغییری در سیاست‌های حمایتی خود نداد و سبب شد ارزش ین رشد کند.

نکته مهم دیگر این است که ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا در نشست این هفته شورای سیاست‌گذاری این نهاد از آمادگی خود برای اجرای سیاست‌های حمایتی جدید در صورت لزوم خبر داد اما تحلیلگران معتقدند این به معنای اجرای سیاست‌های حمایتی جدید نیست زیرا بانک مرکزی اروپا منتظر مشخص شدن تأثیر اقدامات حمایتی اخیر است. بدین‌ترتیب ارزش یورو تقویت شده است.

طی ماه‌های آینده تعویق در افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا و خبرهایی که از اقتصادهای بزرگ منتشر می‌شود عوامل مؤثر بر ارزش دلار، یورو و ین هستند.