مدیرکل بهزیستی استان تهران:بحران طلاق و ازدواج در پایتخت

  هانیه قنادزاده‌ـ مدیر کل بهزیستی استان تهران با اشاره به این‌که استان تهران از نظر طلاق و ازدواج وضعیت مناسبی ندارد گفت: ۵۰ سکونتگاه غیررسمی و حاشیه‌نشینی در تهران وجود دارد که منجر به بروز آسیب‌هایی شده است. به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، احمد دلبری در نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود: استان تهران علی‌رغم […]

 

هانیه قنادزاده‌ـ مدیر کل بهزیستی استان تهران با اشاره به این‌که استان تهران از نظر طلاق و ازدواج وضعیت مناسبی ندارد گفت: ۵۰ سکونتگاه غیررسمی و حاشیه‌نشینی در تهران وجود دارد که منجر به بروز آسیب‌هایی شده است.

به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، احمد دلبری در نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود: استان تهران علی‌رغم توسعه‌های عمرانی و زیرساخت‌های خدمات شهری در حوزه بهزیستی و رفاه وضعیت مناسبی نداشته و همین باعث بروز مشکلات و آسیب‌هایی در استان شده به‌طوری که علت این امر مهاجرت‌های بی‌رویه به تهران بوده است.

وی گفت: ۵۰ سکونتگاه غیررسمی در استان ایجاد شده است که منجر به بروز آسیب، افزایش جرایم و بیکاری جوانان شده و همین باعث شده تهران را به یک انبوه شهر تبدیل کند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران با تأکید بر این‌که در سال ۷۵، ۸۶ درصد مناطق استان شهری بوده است، گفت: در سال ۹۰ این آمار به ۹۳ درصد رسیده است.

وی طلاق را مهم‌ترین چالش اصلی تهران مطرح کرد و گفت: در سال ۷۵، ۱۳٫۵درصد ازدواج‌ها منجر به طلاق می‌شد در حالی که در سال ۹۱ این آمار به ۳۵ درصد افزایش یافته است و رشد در حدی بوده است که تهران را در رأس استان‌ها از نظر بالا بودن آمار طلاق قرارداده است.

به گفته دلبری رشد طلاق در تهران منجر به بحران فروپاشی خانواده شده است به‌طوری که بیش از ۵۰ درصد کودکانی که به بهزیستی تحویل داده می‌شوند به دلیل طلاق و اعتیاد بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران به بحث زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: از سال ۷۵ تا ۸۵ آمار زنان سرپرست خانوار رشد ۱۸ درصدی داشته است و از سال ۸۵ تا ۹۰ نیز تعداد زنان سرپرست خانوار به ۴۰ درصد است و در تهران ۱۳.۳ درصد جمعیت را در سال ۹۰ زنان سرپرست خانوار تشکیل داده‌اند.

وی گفت: افراد بی‌همسر بر اثر طلاق ۱٫۴ درصد در کل کشور بوده اما در استان تهران ۲٫۳ درصد بوده است.

دلبری همچنین به آمار ازدواج اشاره کرد و گفت: در سال ۹۰ و براساس میانگین کشوری به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۰۹ ازدواج ثبت شده در حالی که در استان تهران این آمار ۷۵٫۵درصد بوده است.

وی با اشاره به این‌که استان تهران از نظر ازدواج وضعیت مناسبی ندارد اظهار داشت: جا دارد مسؤولان اقدامات مناسبی برای رفع مشکلات و آسیب‌های استان با همکاری دستگاه‌های مختلف انجام دهد.

وی گفت: بر اساس آمارهای غیررسمی ۱۰ تا ۱۵ هزار معتاد خیابانی در استان وجود دارد که ۱۰ درصد آن‌ها زن هستند و ۶۰ درصد نیز از استان‌های دیگر به تهران آمده‌اند.

دلبری با تأکید بر این‌که ۶۰ درصد کودکان کار و خیابان در تهران اتباع بیگانه و ۳۰ درصد خرده فرهنگ و کولی هستند و همچنین بخش زیادی از این کودکان بی‌هویت بوده‌اند.

وی به آمار معلولیت نیز اشاره کرد و گفت: براساس آمارهای جهانی ۵۰۰ میلیون معلول در جهان داریم که ۸۰ درصد در کشورهای جهان سوم هستند و ۱۱ میلیون نفر نیز در ایران زندگی می‌کنند و در استان تهران ۴ درصد جمعیت دچار معلولیت شدید هستند که نیاز به دریافت خدمات دارند.

دلبری با بیان این‌که دو هزار و ۸۸۸ مرکز ارایه خدمات در سطح تهران وجود دارد اظهار کرد: ۷۴ مرکز دولتی و دو هزار و ۸۰۷ مرکز غیردولتی هستند.

به گفته وی در حوزه فرزندان نیز ۲۰ تا ۳۰ درصد مجهول‌الهویه و بی‌سرپرست و در حوزه معلولان نیز حدود ۲۰ درصد مجهول‌الهویه بودند. سازمان بهزیستی ماهیانه ۶۰۰ هزار تومان یارانه نگهداری برای این افراد به مراکز پرداخت می‌کند که البته هزینه نگهداری آن‌ها یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درماه است که مابقی اعتبار را خیرین پرداخت می‌کنند.

دلبری به برنامه‌های عملیاتی سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: با توجه به چالش‌های بهزیستی تهران ۸۰۰ هزار نفر ساعت کار کارشناسی انجام داده‌ایم تا بر این اساس، برای سال ۹۵ برنامه عملیاتی و اقدامی طراحی کردیم و در نهایت ۳۴۰ عنوان برنامه مشخص شد که در راس آن‌ها توانمندسازی و توانبخشی مبتنی بر جامعه خواهد بود.

مدیر کل بهزیستی استان تهران در خصوص فاز۲ جمع‌آوری معتادان خیابانی گفت: فاز اخیر از دو روز قبل در سطح تهران آغاز شد به‌طوری که در اولین روز ۳۴۳ معتاد خیابانی به مراکز بهزیستی ارجاع داده شدند که در مرکز غربالگری ۱۰۷ نفر آن‌ها واجد شرایط نگهداری نبودند ۱۷ نفر اتباع بیگانه به کشورشان بازگردانده شدند و در نهایت ۲۱۹ نفر به مراکز اقامتی میان مدت بهزیستی تهران فرستاده شدند و همچنین امروز نیز ۱۵۰ نفر به مرکز غربالگری اعزام شدند.

وی با اشاره به این‌که بهزیستی آمادگی نگهداری ۲۲۰۰ معتاد خیابانی را در این مرحله دارد گفت: در این مرحله می‌توانیم ۲۰۰۰ مرد و ۲۰۰ زن را در مراکز میان مدت نگهداری کنیم.

وی گفت: مدت نگهداری این معتادان یک تا ۳ ماه است و بعد از آن به مراکز حرفه آموزی و توانمندسازی بهاران ارجاع داده می‌شوند. به‌طوری که در مرحله گذشته ۷۰۰ نفر از این معتادان به مراکز شهرداری فرستاده شدند. همچنین دو مرکز سعید آباد و خاورشهر نیز با ظرفیت ۴۰۰ نفر آماده نگهداری از معتادان خیابانی است.

دلبری همچنین به چالش فرزندخواندگی در استان تهران اشاره کرد و اظهار داشت: ماهیانه ۵۷ کودک به شیرخوارگاه‌ها فرستاده می‌شوند که با توجه به امکانات و منابع محدود تعداد ورودی‌های ما زیاد است به‌طوری که ۱۶۰۰ خانواده دو تا ۳ سال است پشت نوبت فرزندخواندگی هستند و با توجه به این‌که استاندارد نگهداری هر ۶ فرزند توسط یک مادر یار است تعداد بالای کودکان باعث شده که بعضاً از هر ۱۵ تا ۱۸ فرزند یک مادر یار نگهداری کند. به همین دلیل می‌طلبد که اقدامات جدی در این خصوص انجام شود.

وی اظهار داشت: با تعاملاتی که با قوه قضاییه برگزار کردیم توانستیم در سال گذشته با رشد ۱۳۲ درصدی فرزندخواندگی مواجه شویم این در حالی است که در سال ۹۳، ۱۴۰ فرزندخواندگی و در سال ۹۴، ۳۲۶ فرزندخواندگی داشتیم.

وی با تأکید بر این‌که ۸۰ درصد کودکان بهزیستی بدسرپرست هستند، گفت: با تعاملی که با قوه قضاییه برگزار شده امیدواریم مشکل فرزندخواندگی کودکان بهزیستی برطرف شود.

وی گفت: سال گذشته ۷۷۰۰ زوج به مراکز مداخله مراجعه کردند که ۱۰درصد این آمار یعنی حدود ۷۰۰ نفر منجر به سازش شد و به دنبال این هستیم که این آمار را افزایش دهیم.

وی گفت: به دنبال اجرای طرح تحکیم خانواده و خانواده متعالی با کمک استانداری هستیم تا بتوانیم از آسیب‌های ایجاد شده جلوگیری کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان تهران از فعالیت ۸ مرکز مداخله در بحران در تهران خبر داد و گفت: سال گذشته این مراکز هزار نفر مراجعه کننده داشتند و همچنین دو هزار و ۴۰۰ مورد نیز مراجعه به مراکز خدمات سیار بهزیستی تهران انجام شده است.

 

دلبری با تأکید بر این‌که پایگاه‌های خدمات اجتماعی ۳۲۸ مورد مراجعه کننده داشته‌اند، گفت: در خط تلفن اورژانس اجتماعی نیز ۲۵ هزار مورد تلفن از سوی مراجعه‌کنندگان برقرار شده است و سال گذشته اورژانس اجتماعی هزار و ۷۶ فرد مراجعه کننده داشته که از خدمات نگهداری و خوابگاهی استفاده کرده‌اند.