ایران- آلمان قرارداد جدید ساخت تجهیزات نفت امضا می‌کنند

   رییس انجمن سازندگان صنعت نفت از امضای قرارداد ساخت کالا و تجهیزات نفتی بین ایران و آلمان در هفته‌جاری خبر داد و گفت: گفت‌و‌گوهای جدید با جمهوری آذربایجان برای صادرات کالاهای نفتی آغاز شد. به گزارش مهر، رضا خیامیان در جمع خبرنگاران با اشاره به مذاکرات سازندگان ایران با شرکت‌های نفتی اروپایی به منظور […]

 

 رییس انجمن سازندگان صنعت نفت از امضای قرارداد ساخت کالا و تجهیزات نفتی بین ایران و آلمان در هفته‌جاری خبر داد و گفت: گفت‌و‌گوهای جدید با جمهوری آذربایجان برای صادرات کالاهای نفتی آغاز شد.

به گزارش مهر، رضا خیامیان در جمع خبرنگاران با اشاره به مذاکرات سازندگان ایران با شرکت‌های نفتی اروپایی به منظور مشارکت با سازندگان تجهیزات صنعت نفت در این کشور‌ها و ورود به وندورلیست‌های بین‌المللی، گفت: در برنامه ششم، صنعت نفت کشور به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که ۶۰ درصد از آن صرف تجهیزات صنعت نفت خواهد شد.

رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اعلام این‌که برآوردهای انجام گرفته حاکی از آن است که دریک دوره ۵ ساله در منطقه، بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری به غیر از ایران پیش روی سازندگان کالا و تجهیزات صنعت نفت وجود دارد، تصریح کرد: در شرایط فعلی عراق بزرگ‌ترین بازار پیش روی سازندگان نفتی ایران است.

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که عراق به منظور افزایش ظرفیت تولید نفت خام خود به ۹ میلیون بشکه در روز سرمایه‌گذاری حدود ۳۰۰ میلیارد دلاری را در دستور کار قرارداده است، اظهار داشت: این کشور به منظور حفظ و نگهداشت ظرفیت تولید نفت خام به صورت سالانه سرمایه‌گذاری‌های دیگری باید انجام دهد.

وی همچنین با اشاره به سفر هیأتی از شرکت سوکار جمهوری آذربایجان به تهران، گفت: در این سفر مذاکراتی با مسؤولان سوکار جمهوری آذربایجان به منظور تأمین کالا و تجهیزات برخی از طرح‌های و پروژه‌های صنایع نفت و گاز این کشور انجام شده است.

خیامیان با اشاره به اظهار تمایل مقامات شرکت نفتی سوکار برای واردات انواع کالا و تجهیزات صنعت نفت از ایران به دلیل کوتاه بودن بعد مسافت، بیان کرد: از این رو قرار است به زودی مذاکراتی بین سازندگان ایرانی با برخی از شرکت‌های نفتی خارجی شاغل در صنعت نفت جمهوری آذربایجان انجام شود.

رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با اعلام این‌که هفته جاری و همزمان با سفر قائم مقام صدراعظم آلمان، تفاهم‌نامه مشترک نفتی بین ایران و آلمان در حوزه ساخت کالا و تجهیزات نفتی امضا خواهد شد، تبیین کرد: پیش از این هم تفاهم‌نامه مشترک نفتی با انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایتالیا امضا شده بود.

وی در ادامه با تأکید بر این‌که سازندگان تجهیزات صنعت نفت به دنبال گرفتن هیچ رانتی نیستند و تنها از مسؤولان صنعت نفت تقاضا داریم که یک شرایط کاملاً برابر بین سازندگان ایرانی و شرکت‌های سازنده خارجی ایجاد کنند تا بتوانیم با هم رقابت کنیم، گفت: بزرگ‌ترین مشکل سازندگان تجهیزات صنعت نفت، موضوع مطالبات بوده و در حال حاضر، پس از برجام، دچار تحریم‌های داخلی هستیم که نیازمند است تا مسؤولان دولتی در این زمینه فکر اساسی کنند اگر تحریم‌های داخلی که همان خود تحریمی‌هاست، برطرف شود، قطعاً محیط کسب و کار راحت و روان خواهد بود.

رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در ادامه با یادآوری این‌که اگر شیوه‌نامه ساخت داخل که وزیر نفت سال گذشته آن را ابلاغ کردند، به درستی اجرایی شود، هیچ مشکلی پیش روی ساخت داخل نخواهد از تشکیل شورای عالی تجهیزات کشور خبر داد و افزود: این شورا تشکیل شده است تا در زمینه تولید کالاهای داخلی، شرایط مطلوبی برای سازندگان داخل کشور فراهم کند و اجازه ورود کالاهای مشابه خارجی را ندهد.

 

وی در پایان با اشاره به برنامه وزارت نفت به منظور بومی‌سازی ۱۰ قلم کالاهای پرمصرف صنایع نفت و گاز، خاطرنشان کرد: از مجموع ۵۲ قرارداد منعقد شده تاکنون تنها یک قرارداد برای ساخت تجهیزات سرچاهی نفت و گاز عملیاتی و اجرایی شده است.