عرضه بزرگ‌‌ترین هلدینگ تأمین اجتماعی در بورس

  مدیرعامل بورس تهران گفت: با امضای تفاهم‌نامه مشترک میان بورس تهران و سازمان تأمین اجتماعی، می‌توان از این پس به تسهیل فرایند تأمین مالی و واگذاری شرکت‌های جدید به بورس تهران، امیدوار بود. به گزارش فارس، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک با سازمان تأمین […]

 

مدیرعامل بورس تهران گفت: با امضای تفاهم‌نامه مشترک میان بورس تهران و سازمان تأمین اجتماعی، می‌توان از این پس به تسهیل فرایند تأمین مالی و واگذاری شرکت‌های جدید به بورس تهران، امیدوار بود.

به گزارش فارس، حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک با سازمان تأمین اجتماعی، گفت: سازمان تأمین اجتماعی به‌عنوان یک مجموعه معظم اقتصادی در کنار مجموعه منحصربه‌فرد بورس تهران، تنها نهادهای فرد و بی‌همتای کشور هستند که نمونه مشابهی برای آن‌ها در کشور وجود ندارد.

وی با بیان این‌که سازمان تأمین اجتماعی همواره به‌طور دایم در بازار سهام حضور داشته و به‌واسطه شرکت‌هایی که به‌عنوان زیرمجموعه‌های «شستا» در این بازار حضور دارند، از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری خود این حضور را تا به امروز ادامه داده است، عنوان کرد: با توجه به لغو تحریم‌ها هم اکنون فضای سرمایه‌گذاری در کشور با گشایش مواجه شده و فضای خوبی برای سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند در برداشته باشد.

این مقام مسؤول با بیان این‌که برای هر کار بزرگ و مستمری باید همواره از طریق مجموعه‌های اقتصادی کلان استفاده شود، گفت: این مجموعه‌ها برای توسعه خود نیاز به تأمین مالی دارند که این موضوع می‌تواند از طریق بازار سرمایه به‌طور آسان‌تری فراهم شود.

قالیباف اصل با اشاره به تفاهم‌نامه مشترک سازمان تأمین اجتماعی و شرکت بورس عنوان کرد: این تفاهم‌نامه‌ها باعث توسعه فعالیت‌های مجموعه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری از جمله مجموعه سازمان تأمین اجتماعی در مباحثی همچون پذیرش، تبادل دانش، شرکت‌داری و اطلاع‌رسانی و شفافیت مالی شود.

به گفته قالیباف اصل این تفاهم‌نامه می‌تواند فرایند ورود و واگذاری سهام شرکت‌های مجموعه سازمان تأمین اجتماعی را در بورس تهران تسهیل کرده و امید می‌رود، از این پس شاهد فعالیت‌های بیش‌تر مجموعه تأمین اجتماعی در کشور باشیم.

همچنین در ادامه رضا راعی- قائم مقام سازمان تأمین اجتماعی گفت: در گذشته همواره بخش واقعی اقتصاد مورد توجه قرار می‌گرفت، اما اکنون بدون حضور بخش مالی امکان تحقق اهداف و توسعه در بخش واقعی اقتصاد وجود ندارد.

قائم‌مقام سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: بازار سرمایه ایران در دوران پسابرجام زمینه مناسبی برای توسعه ابزارهای مالی خواهد داشت و سازمان تأمین اجتماعی نیز همواره به‌عنوان بزرگ‌‌ترین بازیگر بخش عمومی توانسته حضور قابل توجهی در بازار سرمایه داشته باشد که امیدواریم حجم بیش‌تری از دارایی‌ها را به سمت بازار سرمایه سو دهیم همچنین امیدواریم یکی از اولین مجموعه اقتصادی کشور باشیم که در بورس‌های خارجی حضور پیدا می‌کنیم.

روح‌ا… حسینی مقدم -معاون ناشران و اعضای شرکت بورس نیز گفت: این تفاهم‌نامه در حوزه فعالیت‌های آموزشی و ایجاد تسهیلات تبیین شده است و موضوع آن ایجاد هماهنگی و ارتباط بیش‌تر و ضرورت ایجاد زیرساخت‌های اجرایی جهت تسهیل در پذیرش شرکت‌های گروه تأمین در بورس بوده و انجام همکاری‌ و هماهنگی‌ لازم برای بهره‌مندی بیش‌تر و بهتر گروه تأمین از خدمات تالارهای منطقه‌ای در قالب نهادهای مالی فعال در مناطق در قالب این تفاهم‌نامه، در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی افزود: برگزاری نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی کارشناسان و مدیران گروه تأمین و شرکت‌های تابعه آن جهت ارتقای دانش مالی، قوانین و مقررات بازار سرمایه، فرصت‌‌ها و تهدیدهای حضور در بازار سهام داخلی و بین‌المللی، ‌تسهیل در تعامل و جلب مشارکت بیش‌تر گروه تأمین با نهادهای مالی فعال در خارج از کشور و نیز سرمایه‌گذاران بین‌المللی، همکاری جهت توسعه حضور بیش‌تر سرمایه‌گذاران بین‌المللی و تأمین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری گروه تأمین، کمک به تأمین مالی طرح‌ها پروژه‌های گروه تأمین از طریق انتشار اوراق بهادار و کمک به رفع موانع سرمایه‌گذاری برای حضور فعال در بورس نیز از جمله دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

 

وی کمک به گروه تأمین جهت طراحی صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان را بخش دیگری از این تفاهم‌نامه دانست و گفت: تسهیل در ارایه اطلاعات مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی گروه تأمین نزد بورس و همچنین انجام همکاری‌ لازم جهت اصلاح ساختار مالی، ‌اقتصادی گروه تأمین در این تفاهم‌نامه گنجانده شده و در عین‌حال نسبت به ارایه راهکارهای اجرایی مشتمل بر استفاده از اوراق بدهی به‌منظور تسویه بخشی از دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی تفاهم شده است.