پای آمریکایی‌ها به نمایشگاه بین‌المللی نفت تهران باز شد

  اجرایی شدن برجام، استقبال شرکت‌های معتبر بین‌المللی برای حضور در ایران را بیش‌تر کرده به گونه‌ای که شرکت‌های گازپروم و «لوک اویل» روسیه برای نخستین بار در نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت تهران شرکت کرده و شرکت‌های آمریکایی نیز به‌طور گسترده از طریق نمایندگی‌های اروپایی خود به ایران می‌آیند. به گزارش ایرنا، موفقیت مذاکرات هسته‌ای […]

 

اجرایی شدن برجام، استقبال شرکت‌های معتبر بین‌المللی برای حضور در ایران را بیش‌تر کرده به گونه‌ای که شرکت‌های گازپروم و «لوک اویل» روسیه برای نخستین بار در نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت تهران شرکت کرده و شرکت‌های آمریکایی نیز به‌طور گسترده از طریق نمایندگی‌های اروپایی خود به ایران می‌آیند.

به گزارش ایرنا، موفقیت مذاکرات هسته‌ای و اجرایی شدن برجام، زمینه مشارکت شرکت‌های بزرگ نفتی با ایران را فراهم کرده و شرکت‌هایی که در دوران تحریم، از حضور در ایران اجتناب می‌کردند، اینک مشتاقانه روانه تهران می‌شوند.

علاوه بر شرکت‌های اروپایی و آمریکایی، حتی شرکت‌های بزرگ روسی مانند گازپروم و لوک اویل نیز در زمان تحریم، فعالیت در ایران را متوقف کردند اما در هفته‌های اخیر دوباره گفت‌وگو با ایران را از سر گرفته‌اند.

گزارش‌ها حاکی از این است که شرکت‌هایی که در سال‌های اخیر از حضور در ایران خودداری کرده و در نمایشگاه‌های نفت ایران نیز شرکت نمی‌کردند، قصد دارند پس از سال‌ها در نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت تهران که برای نخستین بار در پساتحریم برگزار می‌شود، حضور یابند که از جمله آن‌ها می‌توان به زیمنس آلمان، لوک اویل و گازپروم روسیه اشاره کرد.

در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت تهران، کشورهای آلمان، اوکراین، چین، ایتالیا، امارات، ارمنستان، اتریش، بلژیک، فرانسه، هنگ کنگ، هند، مالزی، هلند، لهستان، کانادا، ونزوئلا، کره جنوبی، روسیه، اسپانیا، ترکیه، انگلستان، آذربایجان، نروژ، برزیل، بلغارستان، رومانی، ژاپن، نیوزلند، تایوان، اندونزی، فنلاند، سوییس، موناکو، استرالیا، سنگاپور، سوئد، پرتغال و آمریکا (از طریق نمایندگی‌های اروپایی) حضور می‌یابند.

از جمله شرکت‌های معتبری که برای نخستین بار در ایران حضور می‌یابند علاوه بر زیمنس، گازپروم و لوک اویل، می‌توان به شرکت‌های اروپایی و آمریکایی «لینکولن الکتریک» (آمریکا)، «او.ام.وی» (اتریش) و سایپم (ایتالیا) اشاره کرد.

** حضور ۶۳۴ شرکت خارجی در نمایشگاه نفت ایران از ۳۵ کشور جهان

بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت ایران در شرایطی برگزار می‌شود که جمهوری اسلامی ایران توانسته است فضای جهانی را با اتخاذ شیوه‌های دیپلماتیک به نفع کشور تغییر دهد و ضمن حضور فعال در عرصه همکاری‌های بین‌المللی، زمینه مشارکت و همکاری اقتصادی و صنعتی را بیش از پیش فراهم آورد.

در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت ۶۳۴ شرکت از ۳۵ کشور جهان حضور دارند که می‌تواند، زمینه را برای بازاریابی سازندگان ایرانی و انتقال فن‌آوری‌های جدید به کشور فراهم کند.

براساس گزارش شرکت ملی نفت، میزان حضور شرکت‌های خارجی در این دوره از نمایشگاه نسبت به نمایشگاه پارسال، ۳۱ درصد افزایش داشته است.

از اهداف مهم برپایی نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی می‌توان به تلاش برای خودکفایی، توسعه توانمندی سازندگان ایران، بسترسازی برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی، بهره‌گیری از فن‌آوری‌های روز دنیا، ایجاد شرکت‌های پیمانکاری عمومی و برقراری تعامل و ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی برای کسب دانش فنی و تجربه آن‌ها و همکاری سازنده اعلام شده است.

 

بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از ۱۶ تا ۱۹ اردیبهشت ماه امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.