معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:تولید شمش آلومینیمی ایران به حدود ۳۵۰ هزار تن رسید

  مهدی کرباسیان گفت: بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ تولید شمش آلومینیم کشور باید به رقم ۱٫۵ میلیون تن برسد و اکنون شمش تولیدی سه واحد اصلی در این بخش حدود ۳۵۰ هزار تن است. به گزارش ایرنا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: امروز ذخایر گاز کشور موجب شده است ایران در جایگاه […]

 

مهدی کرباسیان گفت: بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ تولید شمش آلومینیم کشور باید به رقم ۱٫۵ میلیون تن برسد و اکنون شمش تولیدی سه واحد اصلی در این بخش حدود ۳۵۰ هزار تن است.

به گزارش ایرنا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: امروز ذخایر گاز کشور موجب شده است ایران در جایگاه نخست یا دوم جهانی در این حوزه قرار گیرد و این منبع انرژی امکان تولید و فرآوری مواد معدنی از جمله آلومینیم را فراهم کرده که مانع از خام فروشی خواهد شد.

کرباسیان گفت: فرآوری مواد خام معدنی و بهره‌گیری از بالا‌ترین ارزش افزوده به‌عنوان سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود و اکنون آلومینیم رقیب جدی برای فولاد در صنعت خودروسازی شده است.

وی به مناسبت برگزاری چهارمین همایش بین‌المللی آلومینیم ایران که در ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت سال جاری در تهران برگزار می‌شود، اظهارداشت: تولید فعلی آلومینیم کشور کافی نیست و رایزنی‌های علمی در همایش‌های بین‌المللی زمین‌های برای دست یابی به فن‌آوری‌های روز و بهره‌گیری از آخرین یافته‌های جهانی در این بخش است.

رییس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: تمدید قرارداد معدن بوکسیت گینه برای دوره ۲۵ ساله با دولت این کشور از اقدام‌های سال گذشته بود که قرار است مشاور اروپایی آن تا پایان تابستان ۱۳۹۵ گزارش فنی و مالی این پروژه را به ایمیدرو ارایه کند تا سرمایه‌گذار بین‌المللی شناسایی و کار اجرایی شود.

به گفته وی، همچنین شرکت نالکو دارنده بزرگ‌‌ترین کارخانه آلومینیم‌سازی هند در مذاکراتی که در تهران صورت گرفت، پذیرفت در قالب یک تیم ۶ نفره ایرانی و هندی شیوه‌های سرمایه‌گذاری برای دوره ۲۰ ساله شناسایی و اجرا شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مذاکراتی با دو شرکت استرالیایی به منظور واردات بوکسیت و تولید آلومینیم صورت گرفته است که انتظار می‌رود در این زمینه توافق لازم به عمل آید.

وی پروژه تولید ۴۰ هزار تن شمش آلومینیم با شرکت چینی ان اف سی NFCبه روش بهره‌گیری از تولید (BOT ساخت، بهره‌برداری وانتقال) در خراسان شمالی را از دیگر پروژه‌های در دست اقدام شرکت ایمیدرو اعلام کرد.

به گفته کرباسیان، ایجاد یک واحد ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تنی تولید شمش آلومینیم با طرف ایتالیایی در حال مذاکره است که چنان‌چه نهایی شود، امسال فعالیت اجرایی آن آغاز خواهد شد.

منصور سلطانیه دبیر چهارمین همایش بین‌المللی آلومینیم ایران نیز در این نشست اظهارداشت: برای شرکت در این همایش ۱۲۰ مقاله داخلی و ۲۰ مقاله خارجی در مدت دو روز برگزاری همایش ارایه خواهد شد.

وی برپایی نمایشگاهی از صنعت آلومینیم در حاشیه این همایش را یادآور شد و گفت: تاکنون کشورهای آلمان، چین، فرانسه، ایتالیا، روسیه، عمان، ترکیه و اسپانیا نسبت به تأمین غرفه در نمایشگاه اقدام کرده‌اند.

همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نشست تخصصی کاربرد آلومینیم در صنعت خودرو، نشست تخصصی زیست‌محیطی با مشارکت مسؤولان سازمان حفاظت محیط‌زیست از ویژگی‌های چهارمین دوره این همایش به حساب می‌آید.

بر اساس آمار گمرک ایران‌، در ۱۱ ماه سال گذشته ۱۱۴ هزار و ۵۶۹ تن شمش و محصولات آلومینیمی به ارزش ۲۱۱ میلیون و ۶۸۰ هزار دلار صادر شد.

 

تولید آلومینا در سال ۱۳۹۲ بیش از ۲۴۹ هزار تن بود که در سال ۱۳۹۴ به ۲۵۰ هزار تن رسید.