واردات گندم در سال گذشته نصف شد

  واردات گندم که امسال ممنوع شده، در سال گذشته بیش از ۵۵ درصد کاهش داشته که نشان می‌دهد وزارت جهاد کشاورزی در بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی از طریق کنترل واردات و افزایش صادرات موفق بوده است. به گزارش ایسنا‌، سال گذشته ۳ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۳۰۰ تن انواع گندم خوراکی، دامی […]

 

واردات گندم که امسال ممنوع شده، در سال گذشته بیش از ۵۵ درصد کاهش داشته که نشان می‌دهد وزارت جهاد کشاورزی در بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی از طریق کنترل واردات و افزایش صادرات موفق بوده است.

به گزارش ایسنا‌، سال گذشته ۳ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۳۰۰ تن انواع گندم خوراکی، دامی و بذری از ۲۹ کشور مختلف به ارزش ۸۸۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار به کشور وارد شده است که از نظر وزنی ۵۵٫۴درصد و از نظر ارزشی ۶۳٫۶ درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ کاهش داشته است.

البته قیمت هر کیلو گرم گندم براساس آمار رسمی منتشر شده در سال گذشته ۱۸٫۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۳ کاهش یافته و به حدود کیلویی ۹۰۰ تومان رسیده است و با نگاهی به قیمت هر کیلوگرم گندم در سال‌های گذشته می‌توان گفت روند کاهش قیمت انواع گندم طی ۴ سال اخیر ادامه دارد و با نوساناتی از ۱۶ درصد تا ۳۰ درصد همراه بوده است.

 

 

لتونی، چین‌، آذربایجان‌، آلمان‌، اتریش‌، اسپانیا‌، استرالیا‌، افغانستان‌، امارات‌، انگلستان، اوکراین‌، آمریکا، ترکیه‌، ترکمنستان‌، کره‌جنوبی‌، سنگاپور‌، سوییس‌، سوازیلند، صربستان، روسیه‌، فرانسه‌، قبرس‌، قزاقستان‌، کانادا‌، لیتوانی‌، هلند، هنگ کنگ‌، هند و هندوراس ۲۹ کشور صادر کننده انواع گندم خوراکی‌، دامی‌ و بذری به ایران بوده‌اند.