سید علی حسینی:عرضه دو هزار میلیارد ریالی قراردادهای سلف موازی نفت‌خام در بورس انرژی

    مدیرعامل بورس انرژی ایران از پذیرش قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سبک صادراتی میدان نفتی آذر خبر داد و افزود: دارایی پایه این اوراق، نفت خام سبک صادراتی ایران در میدان سروک آذر و مبلغ انتشار این اوراق ۲ هزار میلیارد ریال است. سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی ایران در گفت‌و‌گو […]

 

 

مدیرعامل بورس انرژی ایران از پذیرش قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سبک صادراتی میدان نفتی آذر خبر داد و افزود: دارایی پایه این اوراق، نفت خام سبک صادراتی ایران در میدان سروک آذر و مبلغ انتشار این اوراق ۲ هزار میلیارد ریال است.

سید علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی ایران در گفت‌و‌گو با فارس، با اعلام این خبر گفت: پس از انتشار موفق اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره شرکت ملی نفت ایران در ۵ مرحله، قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سبک صادراتی میدان نفتی آذر نیز پس از طی مراحل مقرراتی در بورس انرژی ایران پذیرش شده و به ‌زودی مراحل انتشار و عرضه عمومی آن آغاز خواهد شد.

مدیرعامل بورس انرژی ایران در ادامه افزود: دارایی پایه این اوراق، نفت خام سبک صادراتی ایران در میدان سروک آذر و مبلغ انتشار این اوراق دو هزار میلیارد ریال است. در ضمن این اوراق به ترتیب منضم به اختیار فروش و خرید تبعی ۲۵ و ۲۸ درصدی هستند. بازارگردان این اوراق نیز با نرخ ۲۳ درصد روزشمار نسبت به تضمین نقدشوندگی اوراق مذکور اقدام می‌نماید.

وی همچنین اعلام کرد عرضه‌کننده و ضامن این اوراق، شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و رکن متعهد و بازارگردان این اوراق نیز شرکت تأمین سرمایه سپهر می‌باشد.

 

سید علی حسینی در پایان با اشاره به حجم بالای پروژه‌های توسعه‌ای در صنعت نفت و نیاز به منابع قابل توجه جهت اجرای پروژه‌های مذکور گفت: با توجه به برنامه‌های وزارت نفت در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین ظرفیت‌های بازار سرمایه و بورس انرژی ایران برای تأمین مالی صنایع نفت و گاز، بورس انرژی ایران آماده تأمین مالی سایر پروژه‌های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت است.