جزییات تلاش ایران برای پذیرش در سیستم بانکی جهانی

  رییس کل بانک مرکزی ایران در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی‌ان‌بی‌سی فاش کرد نمایندگان دولت ایران یک هفته پیش با سازمان بین‌المللی «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) که این کشور را در لیست سیاه سیستم مالی جهانی قرارداده است، دیدار کردند. به گزارش مهر، ولی‌ا… سیف به سی‌ان‌بی‌سی گفت: نمایندگان FATF از اقداماتی که […]

 

رییس کل بانک مرکزی ایران در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی‌ان‌بی‌سی فاش کرد نمایندگان دولت ایران یک هفته پیش با سازمان بین‌المللی «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) که این کشور را در لیست سیاه سیستم مالی جهانی قرارداده است، دیدار کردند.

به گزارش مهر، ولی‌ا… سیف به سی‌ان‌بی‌سی گفت: نمایندگان FATF از اقداماتی که توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی ایران انجام گرفته است متعجب شدند و از تغییراتی که ما در بخش بانکی خود صورت داده‌ایم مطلع نبودند.

این شبکه آمریکایی در گزارش خود تمایل ایران برای خارج شدن از این لیست سیاه را به مشکلاتی که برای دسترسی به پولهای حساب‌های خارجی خود دارد مربوط دانست.

اگرچه ایران اکنون مجاز است به این حساب‌ها دسترسی داشته باشد اما سایر تحریم‌هایی که به بهانه حمایت از تروریسم علیه تهران حفظ شده‌اند، باعث شده بانک‌های اروپایی تمایلی به تبدیل این حساب‌ها به دلار که شیوه مرسوم برای نقل و انتقال پول در سراسر جهان است نداشته باشند.

سیف ابراز اطمینان کرد که بانک‌های ایرانی از این لیست سیاه حذف خواهند شد اما زمان آن را مشخص نکرد.

گروه FATF چنین دیداری را تأیید کرد اما حاضر به ارایه توضیحات نشد و تنها اعلام کرد که این سازمان فرایندی را مدیریت می‌کند تا اطمینان حاصل کند کشورهای سراسر جهان استانداردهای بین‌المللی ضد پولشویی و ضد فاینانس تروریسم را رعایت می‌کنند. فرایند مذکور یک فرایند دقیق، غیرسیاسی، بسیار فنی و اغلب طولانی است و بازبینی وضعیت ایران به شکل بی‌طرفانه مشابه بازبینی‌هایی که برای کشورهای دیگر انجام گرفته است انجام خواهد شد.

با این همه این گزارش احتمال تغییر موضع FATF را بسیار بعید دانسته است. این مؤسسه در فوریه بیانیه‌ای را منتشر کرده و نسبت به کوتاهی ایران در رسیدگی به ریسک فاینانس تروریسم و تهدیدهایی که متوجه یکپارچگی سیستم مالی جهانی می‌کند ابراز نگرانی کرده بود.

رییس کل بانک مرکزی ایران قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF را غیرمنصفانه و برخلاف حقایق و تغییرات صورت گرفته دانست. وی به یک قانون ضدپولشویی که ۳ سال پیش در کشور اجرا شد و همچنین قانون مقابله با تروریسم که ماه گذشته در مجلس ایران تصویب شد، اشاره کرد.

 

براساس این گزارش، هر دو گروه مخالفان و موافقان رابطه آمریکا با ایران اظهار می‌کنند خروج ایران از لیست سیاه FATF، یک فرایند طولانی و دشوار خواهد بود.