عدم انجام آزمایشات امنیتی بر روی نرم‌افزار مالی شاپرک!

    رییس سازمان پدافند غیرعامل از تولید صنعتی اسکادا در داخل کشور خبر داد و گفت: با توجه به انجام عملیات پولی و بانکی کشور از طریق فضای سایبر خرید نرم‌افزارهای مالی از کشور آمریکا مناسب نیست، ضمن آن که تست‌های کنترلی و امنیتی بر روی آن‌‌ها انجام نشده است. به گزارش ایسنا، غلامرضا […]

 

 

رییس سازمان پدافند غیرعامل از تولید صنعتی اسکادا در داخل کشور خبر داد و گفت: با توجه به انجام عملیات پولی و بانکی کشور از طریق فضای سایبر خرید نرم‌افزارهای مالی از کشور آمریکا مناسب نیست، ضمن آن که تست‌های کنترلی و امنیتی بر روی آن‌‌ها انجام نشده است.

به گزارش ایسنا، غلامرضا جلالی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه با وزارت علوم در جمع خبرنگاران با تأکید بر این که تهدیدات زیستی از جمله تهدیدات کاملاً دانش پایه است، اظهار کرد: تهدیدات حوزه زیستی شامل چهار حوزه انسان، دام، آب و گیاه می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که در سازمان پدافند غیرعامل در حوزه زیستی اقدام به توسعه قدرت تشخیص می‌شود، اظهار کرد: بر این اساس اقدام به توسعه زیرساخت‌های لازم برای تشخیص تهدیدات زیستی در آزمایشگاه‌های سطوح مختلف حوزه دام و غذا کردیم تا بتوانیم به قدرت مطلوب در حوزه تشخیص تهدیدات زیستی دست یابیم.

جلالی با تأکید بر این که این برنامه از جمله اولویت‌های سال جاری سازمان پدافند غیرعامل است، ‌ادامه داد: در این راستا با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت و جهاد کشاورزی در حال توسعه آزمایشگاه‌های تشخیصی هستیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل با تأکید بر این که آزمایشگاه‌های تشخیصی قدرت تشخیص برخی از محصولات را ندارند، خاطرنشان کرد: امروزه مفاهیم جدیدی مانند غذای تراریخته که می‌تواند سلامت کشور را به خطر بیندازد، در کشور رایج شده است که در این راستا لازم است از ظرفیت‌های آزمایشگاهی برای تشخیص میزان آلودگی محصولات تراریخته استفاده کنیم، ضمن آن که لازم است استانداردهای حوزه‌های پزشکی و بهداشتی آزمایشگاه‌ها را ارتقا دهیم.

وی اضافه کرد: ارتقای قدرت تشخیصی این آزمایشگاه‌ها موجب رفع نگرانی مردم در خصوص مصرف محصولات تراریخته خواهد شد.

تلاش کشور برای تولید کیت‌های تشخیصی

رییس سازمان پدافند غیرعامل کیت‌های تشخیصی را از عمده‌‌ترین ابزارهای لازم آزمایشگاه‌ تشخیصی ذکر کرد و گفت: در حال حاضر کیت‌های تشخیصی در وزارتخانه‌های دفاع و بهداشت در حال تولید است، ضمن آن که بخش‌هایی نیز از خارج به کشور وارد می‌شود.

موفقیت کشور در تولید اسکادای بومی

جلالی با تأکید بر این که اسکادا در حوزه سایبری حد فاصل میان فضای فیزیکی و سایبری است، توضیح داد: سامانه‌ اسکادا قادر است دستورات فیزیکی را به دستورات مکانیکی تبدیل کند، از این لحاظ این سامانه جزء زیرساخت‌های مهم در هر کشوری به شمار می‌رود.

وی از بومی‌سازی این سامانه در کشور خبر داد و افزود: در سه سال گذشته توانستیم اسکادای بومی را تولید کرده و به مرحله تولید صنعتی برسانیم.

وی با تأکید بر این که تولید صنعتی این سامانه با همکاری شرکت مپنا صورت می‌گیرد، یادآور شد: بر اساس توافقنامه‌ای که با شرکت مپنا به امضا رساندیم، قرار است دانش فنی تولید شده در شرکت دانش بنیان از سوی شرکت مپنا دریافت شود و این شرکت با استفاده از ظرفیت‌های صنعتی خود اقدام به راه‌اندازی خط تولید صنعتی سامانه‌های کنترلی (اسکادا) کند.

توضیح رییس سازمان پدافند غیرعامل در خصوص نرم‌افزارهای مالی

رییس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به خرید نرم‌افزارهای مالی از یک شرکت آمریکایی گفت: امروزه تحول دانشی باعث شده تا ماهیت دارایی کشور دستخوش تحولاتی شود، به گونه‌ای که در حال حاضر فعالیت‌های پولی و بانکی کشور از حالت فیزیکی به حالت سایبری تبدیل شده است.

وی با تأکید بر این که سایبری شدن فعالیت‌های بانکی موجب سرعت بخشیدن به انجام عملیات بانکی و پردازش می‌شود، ادامه داد: اما از سوی دیگر اقدام به خرید نرم‌افزارهای مالی از یک شرکت آمریکایی می‌شود، در حالی که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود بر روی دشمنی آمریکا متمرکز شده‌اند.

جلالی با تأکید بر این‌که در حال حاضر ۹۵ درصد نظام پولی کشور از طریق فضای سایبری صورت می‌گیرد، خرید نرم‌افزار از یک کشور آمریکایی را کار درستی ندانست و افزود: در این زمینه در سازمان پدافند غیرعامل و شورای فضای مجازی سیاست‌گذاری‌هایی در نظر گرفته شده است، بر این اساس که زیرساخت‌های حیاتی و حساس مجاز نیستند از سامانه‌های خارجی استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که الزامی برای کشور باشد و مشابه نرم‌افزار در داخل کشور موجود نباشد، باید پس از انجام تست‌های کنترلی و امنیتی اقدام به خرید کرد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: این در حالیست که تست‌های کنترلی و امنیتی بر روی نرم‌افزار شاپرک از سوی مراجع ذی‌صلاح انجام نشده است.

تفاهم‌نامه وزارت علوم و سازمان پدافند غیرعامل

با برگزاری نشستی در محل وزارت علوم با حضور محمد فرهادی، وزیر علوم، وحید احمدی، معاون پژوهش و فن‌آوری وزیر علوم و غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل تفاهم‌نامه همکاری مشترک با هدف دستیابی به اهداف و سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبتنی بر بهره‌برداری همه جانبه از ظرفیت‌های ملی کشور به ویژه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی به امضاء رسید.

موضوع این تفاهم‌نامه بهره‌گیری از امکانات آموزشی، پژوهشی و فن‌آوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، انجمن‌های علمی و قطب‌های علمی، مراکز رشد، پارک‌های علم و فن‌آوری و شرکت‌های دانش‌بنیان تابعه وزارت علوم در راستای پیشبرد اهداف، حل این مسایل و رفع نیازهای سازمان و قرارگاه‌های مربوطه در چارچوب پدافند غیرعامل است.