چرا طلا گران شد؟

  رییس اتحادیه طلا و جواهر افزایش قیمت طلا و سکه را ناشی از افزایش قیمت جهانی عنوان و تأکید کرد که این موضوع مربوط به مسایل داخلی یا حباب در بازار نیست. محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا، دلیل افزایش ناگهانی قیمت سکه را تصمیمات بانک مرکزی ژاپن درمورد مسایل مالی عنوان و اظهار […]

 

رییس اتحادیه طلا و جواهر افزایش قیمت طلا و سکه را ناشی از افزایش قیمت جهانی عنوان و تأکید کرد که این موضوع مربوط به مسایل داخلی یا حباب در بازار نیست.

محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا، دلیل افزایش ناگهانی قیمت سکه را تصمیمات بانک مرکزی ژاپن درمورد مسایل مالی عنوان و اظهار کرد: این تصمیمات منجر به افزایش دو درصدی ارزش ین شده و همین موضوع منجر به کاهش ارزش دلار و در نهایت بالا رفتن قیمت طلا و سکه شد.

وی ادامه داد: افزایش دو درصدی ارزش ین باعث کاهش ارزش دلار شده و از طرف دیگر قیمت جهانی طلا نیز حدود ۵ درصد افزایش یافت.

کشتی آرای در عین حال بیان کرد: در بازار داخلی نیز کاهش ارزش دلار باعث افزایش ۲٫۸ درصدی قیمت طلا و سکه شد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر همچنین اظهار کرد: همه این عوامل باعث شد قیمت سکه در طول هفته گذشته ۲۵ هزار تومان افزایش یابد که این قیمت‌ها تا فردا ظهر که بازارهای جهانی گشایش می‌یابد، ادامه خواهد داشت.

وی کاهش قیمت سهام در آسیا را از دیگر عواملی عنوان کرد که باعث افزایش تقاضای خرید طلا و به دنبال آن بالا رفتن قیمت طلا در بازارهای جهانی و داخلی شد.

کشتی‌آرای در پایان خاطرنشان کرد: همپای افزایش قیمت طلا شاهد افزایش قیمت پلاتین و نقره در بازار داخلی هستیم.

رای ۷۳ درصدی به رشد بهای طلای جهان

همچنین تازه‌‌ترین نظرسنجی کیتکو از کارشناسان ارشد اقتصادی و فعالان بازارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که قیمت جهانی طلا در روزهای آینده نیز روندی صعودی خواهد داشت.

قیمت طلا پس از آن که بالا‌ترین رکورد در ۱۵ ماه گذشته را ثبت کرد، در پایان مبادلات روز جمعه با افزایش همراه شده و در هفته‌ای که گذشت نیز بیش از ۴٫۷درصد رشد داشته است.

براساس این گزارش کارشناسان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی بر این باورند که قیمت طلا می‌تواند در روزهای آینده سطح مقاومتی ۱۳۰۰ دلاری را بشکند.

در صورت شکسته شدن سطح ۱۳۰۰ دلاری قیمت طلا با افزایش بیش‌تری همراه خواهد شد. در نظرسنجی آنلاین کیتکو نیوز این هفته ۸۲۷ نفر شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۶۰۴ نفر معادل ۷۳ درصد اعلام کرده‌اند که قیمت طلا در روزهای آینده با افزایش بیش‌تری روبه‌رو خواهد شد.

از سویی ۱۳۰ نفر معادل ۱۶ درصد نیز پیش‌بینی کردند که قیمت طلا در روزهای آتی با کاهش روبه‌رو می‌شود و ۹۳ نفر معادل ۱۱ درصد نیز تأکید کردند که قیمت طلا در این مدت تغییری نخواهد داشت.

هفته گذشته نیز بیش از ۷۲ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی آنلاین کیتکو نیوز به افزایش قیمت طلا رأی داده بودند.

این در حالیست که هفته گذشته بیش از ۴۴ درصد کارشناسان اقتصادی به کاهش قیمت طلا رأی داده بودند ولی در نظرسنجی اخیر دیدگاه کارشناسان اقتصادی نسبت به تحولات بازار طلا تغییر کرده است.

از ۳۶ کارشناس ارشد اقتصادی ۲۱ نفر در نظرسنجی کیتکو شرکت کرده‌اند که از این تعداد نیز ۱۵ نفر معادل ۷۱ درصد اعلام کردند قیمت طلا در هفته آینده با افزایش روبه‌رو می‌شود.

همچنین ۶ کارشناس ارشد اقتصادی معادل ۲۹ درصد نیز به کاهش قیمت طلا رأی داده‌اند. بسیاری از تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تصمیم اخیر فدرال رزرو آمریکا برای تثبیت نرخ بهره و سیاست بانک مرکزی ژاپن برای عدم تغییر سیاست‌های پولی، تأثیر زیادی بر افت شدید ارزش دلار داشته و این روند در روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت.

 

ادامه روند نزولی ارزش دلار می‌تواند موجب افزایش تقاضا و قیمت جهانی طلا شود. برخی تحلیلگران نیز اعلام کردند که اگر سطح مقاومتی ۱۳۰۰ دلاری شکسته شود قیمت طلا تا ۱۳۳۰ دلار افزایش خواهد یافت.