دولت با همه توان و قدرت، پشتیبان کارگران است

     رییس‌جمهور، کارگران را افتخار دولت و ملت دانست و گفت: کارگران کشور بی‌توجه به برخی سخنان ناامیدکننده، متحد، منسجم و امیدوار به آینده روشن، به‌کار و تلاش برای ساختن ایران اسلامی ادامه دهند و بدانند دولت نیز با همه توان و قدرت پشتیبان آنان خواهد بود. به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در […]

     رییس‌جمهور، کارگران را افتخار دولت و ملت دانست و گفت: کارگران کشور بی‌توجه به برخی سخنان ناامیدکننده، متحد، منسجم و امیدوار به آینده روشن، به‌کار و تلاش برای ساختن ایران اسلامی ادامه دهند و بدانند دولت نیز با همه توان و قدرت پشتیبان آنان خواهد بود.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در مراسم روز جهانی کارگر، با تبریک و تهنیت آن به همه کارگران کشور، گفت: راه برای سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش تولید، در دوره پسابرجام گشوده شده و امروز نیازمند کار و تولید هستیم و این دو بدون سرمایه و تکنولوژی امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به این‌که «شرکت پرافتخاری به نام مپنا بدون سرمایه‌گذاری و اقتصاد دانش‌بنیان، ایجاد نمی‌شد»، خاطرنشان کرد: اگر امروز کارگران، مهندسین و مدیران مپنا به عظمت شرکت خود افتخار می‌کنند، به خاطر کار، تلاش، علم و سرمایه‌گذاری در این بخش است و اگر مپنا به عنوان غرور ملی محسوب می‌شود به خاطر این است که در یک رقابت آزاد حضور پیدا کرده است.

وی با بیان این‌که «یک بنگاه اقتصادی بدون رقابت با جهان و قدرت‌های اقتصادی نمی‌تواند موفق و با دوام باشد»، اظهار کرد: امروز مپنا، شرکت‌های عظیم و بزرگی مثل میتسوبیشی و هیتاچی را کنار گذاشته و در حال رقابت با شرکت‌هایی همانند GE و زیمنس است و این یک رقابت و فعالیت دانش‌بنیان محسوب می‌شود.

رییس‌جمهور گفت: ملت ایران به برق و قطاری افتخار می‌کند که نیروگاه و لوکوموتیوهای آن توسط کارگران ایرانی ساخته شده باشد.

وی با اشاره به این‌که امروز بنگاه‌های اقتصادی کشورمان در سطح جهانی در حال رقابت با رقبای خود هستند، اظهار داشت: شرکت‌های ایرانی باید قدرت و توان رقابت خود را در مقابل شرکت‌های بزرگ جهانی ارتقا دهند و اگر می‌خواهیم که از لحاظ اقتصادی درآمد و ثروت خود را افزایش داده و در کنار آن وضع کارگران بهبود یابد، باید به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنیم.

وی با اشاره به این‌که متأسفانه طی ۴۰ سال گذشته توان اقتصادی کشورمان پاسخگوی میزان متقاضیان کار نبوده است، خاطر نشان کرد: در طول این سال‌ها همواره آمار متقاضیان کار بالا و توان اقتصادی برای جذب کارگر ساده و حتی متخصصان فراهم نبوده و این باعث یک ناامنی در بخش اشتغال شده که برای رفع آن، باید زمینه را برای اشتغال بیش‌تر فراهم کرد که به تبع آن، جایگاه و شأن کارگر نیز ارتقا می‌یابد.

روحانی، تداوم روند کاهش نرخ تورم را برای اقتصاد بسیار حایز اهمیت دانست و اظهار داشت: در روز ابتدای آغاز به‌کار دولت یازدهم، تورم بالای ۴۰ درصد بود که به مردم وعده دادیم آن را تا پایان ۶ ماه به ۳۵ درصد برسانیم که این وعده محقق گردید. سپس به مردم وعده دادیم که در سال ۹۳ تورم را به رقم ۲۵ درصد برسانیم که در شب عید سال ۹۴ تورم به حدود ۱۵ درصد رسید و در سال ۹۴ با این‌که وضع اقتصادی همه کشورهای تولیدکننده نفت بسیار بد بود و وضع اقتصادی کشورمان نیز خوب نبود ولی با این حال به مردم وعده دادیم که باید تورم از ۱۵ درصد هم کاهش یابد و خوشبختانه در شب عید سال جاری تورم به ۱۲ رسید و امروز میزان تورم مطابق آمار و شاخص‌های مرکز آمار به زیر ۱۱ درصد رسیده و انشاا… تا پایان امسال، تک‌رقمی خواهد شد.

رییس‌جمهوری با تأکید بر این‌که اقتصاد کشور درست نمی‌شود مگر این‌که از قدرت جذب سرمایه برخوردار باشیم، اظهار داشت: امروز این شرایط فراهم شده و همه شاهدیم رؤسای جمهوری که به ایران سفر می‌کنند به همراه خود نمایندگان ده‌ها شرکت مهم اقتصادی را برای امضای قراردادهای متعدد می‌آورند و در جریان سفر رییس‌جمهور قزاقستان بیش از ۵۶ سند توسط بخش خصوصی دو کشور به امضای رسید و رییس‌جمهور کره جنوبی نیز با نمایندگان تعداد زیادی از کمپانی‌های اقتصادی به ایران خواهد آمد.

رییس‌جمهوری با اشاره به اقدام اخیر گروه صنعتی مپنا برای تولید تجهیزات بیمارستانی، اظهار داشت: باید این کار را با سرعت ادامه دهیم تا در آینده نزدیک دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی موجود در بیمارستان‌های کشورمان، توسط کارگران ایرانی ساخته شود.

رییس‌جمهوری با اشاره به این‌که در سال ۹۵ شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی در مقایسه با سال گذشته مناسب‌تر خواهد شد، گفت: امسال را با هدفگذاری رشد ۵ درصد شروع کرده‌ایم و اگر بتوانیم تورم را به صورت کاهنده ادامه داده، رونق اقتصادی به وجود آوریم و رشد اقتصادی متناسب داشته باشیم و در کنار آن، سرمایه داخلی و خارجی را جذب کرده و بانک‌ها را در مسیر رونق اقتصادی فعال کنیم، می‌توانیم به یک قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل شویم.

روحانی تصریح کرد: به حول و قوه الهی روز به روز در مسیر پیشرفت کشور عزیزمان تلاش کرده و آینده‌ای آبادتر برای کشور و اقتصاد ایجاد خواهیم کرد و دولت در این زمینه پشتیبان و حامی کارگران خواهد بود و این‌که توانسته‌ایم، ۱۰ میلیون نفر را عمدتاً از قشر کارگر و افراد حاشیه‌نشین تحت پوشش بیمه قرار دهیم گام مهمی برای این قشر محسوب می‌شود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری انتخابات شکوهمند مجلس شورای اسلامی در ۷ اسفند و ۱۰ اردیبهشت سال جاری اظهار داشت: مردم در این انتخابات بهترین‌‌ها را برگزیدند و خوشحالیم مجلس شورای اسلامی که از خردادماه شروع به‌کار خواهد کرد، هماهنگی بیش‌تری با دولت داشته و دولت بتواند به وعده‌هایی که به مردم داده عمل کند و عهدی که با همدیگر در خرداد ۹۲ داشتیم را به خوبی به مقصد برسانیم.

رییس‌جمهوری همچنین با تجلیل از حضور بانوان در پای صندوق رأی و نیز در لیست نامزدهای راه‌یافته به مجلس شورای اسلامی، گفت: برای اولین بار ۱۸ نماینده خانم به مجلس شورای اسلامی راه یافتند که یک رکورد است و خوشحالیم که بانوان عزیز کشورمان در همه صحنه‌ها و به‌ویژه در سیاست، حضور دارند و این نیز از آثار بعثت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) است که زنان را به صحنه آورد و فرمود که مرد و زن، عرب و عجم، کوچک و بزرگ، روستایی و شهری و سیاه و سفید بجز در تقوا بر یکدیگر برتری ندارند.

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به این‌که امروز با تلاش دیپلمات‌های کشورمان سد بزرگی از پیش پای ملت و کارگران برداشته شده و برجام راه را برای حرکت به سمت تعالی ملت ایران باز کرده است، اظهار داشت: زمانی که می‌گفتیم می‌توان در پای میز مذاکرات مشکلات را حل کرد، بددل‌‌ها عنوان می‌کردند که این کار امکان‌پذیر نیست و روزی که می‌خواستیم با ۶ قدرت جهانی به توافق برسیم، باز هم بدبین‌‌ها و بدگمان‌‌ها گفتند که درست است که به توافق رسیدید، اما قابل اجرا نیست و آن روزی که به روز اجرا و برجام رسیدیم، باز هم همان‌‌ها چنین گفتند که آنان به آن‌چه به شما وعده داده‌اند، عمل نخواهند کرد و شما در این مذاکرات به موفقیت نرسیدید.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: چرا کار یک ملت بزرگ را کوچک می‌شمارید؟ این کار بزرگی که انجام شد، کار دولت نیست، بلکه کار یک ملت بزرگ، قدرتمند و مقاوم است و کاری است که توسط همه مردم با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب انجام شده است.

 

روحانی با اشاره به نتایج برجام در مقام عمل، خاطر نشان کرد: اگر صادرات نفت از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه رسیده می‌گویند این که چیزی نیست و زمانی که می‌گوییم در سایه برجام در نقل و انتقال پول، گشایشی حاصل شده، باز هم آن را ناچیز می‌شمارند و در جای دیگر وقتی می‌گوییم که امروز در سایه برجام به جای این‌که کشتی‌های بزرگ در ساحل کشور همسایه پهلو بگیرند و کالا‌ها با قایق و لنج با هزینه ۷۰۰ دلار اضافه برای هر کانتینر به ساحل کشورمان حمل شوند، مستقیماً در بنادر خودمان پهلو می‌گیرند، باز هم می‌گویند که ۷۰۰ دلار چیزی نیست و ما در سایه تحریم زندگی خوبی داشتیم، چرا زندگی خوب ما را برهم زدید؟!