سفر «پارک» رنگ بورسی می‌گیرد؟

«پارک گئون هی»، رییس‌جمهوری کره جنوبی برای انجام سفر مهم و تاریخی خود به ایران عصر دیروز یکشنبه وارد تهران شد. به گزارش سنا، هیأتی متشکل از ۲۳۶ نفر از مسؤولان و رییسان بزرگ‌ترین شرکت‌های کره‌ای و صاحبان صنایع بزرگ این کشور پارک گئون هی، رییس‌جمهوری کره جنوبی را در سفر به ایران که مدت […]

«پارک گئون هی»، رییس‌جمهوری کره جنوبی برای انجام سفر مهم و تاریخی خود به ایران عصر دیروز یکشنبه وارد تهران شد.

به گزارش سنا، هیأتی متشکل از ۲۳۶ نفر از مسؤولان و رییسان بزرگ‌ترین شرکت‌های کره‌ای و صاحبان صنایع بزرگ این کشور پارک گئون هی، رییس‌جمهوری کره جنوبی را در سفر به ایران که مدت آن ۳ روز اعلام شده، همراهی می‌کنند.

مقام‌های ارشد کره نیز از این سفر به عنوان یک دیدار تاریخی یاد کرده و افزوده‌اند که «پارک» امروز با حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین دیدار خود را از زمان برقراری روابط رسمی دو کشور از سال ۱۹۶۲ میلادی انجام می‌دهد.

رؤسای جمهوری دو کشور در این دیدار علاوه بر موضوعات مرتبط با راه‌های گسترش روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف به ویژه تعامل بورس‌های ایران و کره، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهند داد.

جست وجوی راه‌های تقویت همکاری مشترک در حوزه‌های انرژی، بورس، بانک و بیمه، پروژه‌های زیربنایی، بهداشت و درمان، علمی، فن‌آوری و فرهنگی از جمله محورهای بحث و تبادل نظر رؤسای جمهوری دو کشور اعلام شده است و اسناد متعددی در این حوزه‌ها، با حضور رؤسای جمهوری توسط مقام‌های عالیرتبه ایران و کره جنوبی، امضا خواهد شد.

در جریان سفر رییس‌جمهوری کره جنوبی به تهران که تا ۱۴ اردیبهشت ماه (امروز) ادامه می‌یابد، همایش بررسی راه‌های تقویت و گسترش روابط اقتصادی و تجاری تهران – سئول در دوره پسابرجام و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های کره‌ای در پروژه‌های اقتصادی ایران، با حضور وی، رؤسا و مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور در تهران برگزار می‌شود.

خبرگزاری یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی با بازتاب مراسم استقبال از رییس‌جمهوری این کشور که برای نخستین بار پس از ۵۰ سال به ایران سفر کرده است، گزارش داد که ایران دارنده بزرگ‌ترین ذخایر گاز جهان و چهارمین ذخایر نفتی دنیا است و کره نمی‌تواند شریک به این مهمی و بزرگی را در عصر توسعه اقتصادی نادیده بگیرد.

خبرگزاری «یونهاپ» همچنین در گزارش ورود «پارک‌گئون‌هی» به فرودگاه مهرآباد در جریان نخستین سفر یک رییس‌جمهوری کره جنوبی به ایران، این سفر را تاریخی و با هدف گسترش روابط سیاسی و تجاری از جمله تقویت همکاری بورس‌های ایران و کره توصیف کرد.

 

این خبرگزاری همچنین سفر نخستین رهبر بانوی غیرمسلمان به ایران را از دیگر جنبه‌های تاریخی این سفر برشمرد. یونهاپ در گزارش خود، بخشی از گفت‌وگوی اختصاصی پارک با روزنامه ایران را برجسته کرد که رهبر کره جنوبی در آن، هدف از این دیدار را ورود به فصل جدید از روابط دو کشور و توسعه روابط دو جانبه در سال‌های پیش رو عنوان کرده است.