کشف ویتامینی که پیری را به تعویق می‌اندازد

محققان دریافتند ویتامین موسوم به «نیکوتین آمید ریبوسید» موجب احیای قابلیت‌های باززایی اندام شده و روند پیری را به تأخیر می‌اندازد. به گزارش مهر، محققانی از دانشگاه زوریخ و دانشگاه‌های کانادا و برزیل با استفاده از چندین نشانگر موفق به شناسایی زنجیره مولکولی‌ای شدند که می‌تواند نحوه عملکرد میتوکندری و نحوه تغییر آن با افزایش […]

محققان دریافتند ویتامین موسوم به «نیکوتین آمید ریبوسید» موجب احیای قابلیت‌های باززایی اندام شده و روند پیری را به تأخیر می‌اندازد.

به گزارش مهر، محققانی از دانشگاه زوریخ و دانشگاه‌های کانادا و برزیل با استفاده از چندین نشانگر موفق به شناسایی زنجیره مولکولی‌ای شدند که می‌تواند نحوه عملکرد میتوکندری و نحوه تغییر آن با افزایش سن را تنظیم نماید.

جان آیوورکس، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نقش میتوکندری در متابولیسم بسیار زیاد به اثبات رسیده است، اما ما توانستیم برای اولین بار نشان دهیم که توانایی آن در عملکرد مناسب برای سلول‌های بنیادی مهم است.»

تحت شریط عادی، این سلول‌های بنیادی با تولید سلول‌های جدید ویژه به بازسازی و ترمیم عضوهای آسیب دیده کمک می‌کنند.

به گفته محققان این پژوهش، «ما اثبات کردیم که فرسودگی در سلول‌های بنیادی یکی از علل اصلی ترمیم ضعیف یا حتی نابودی برخی بافت‌ها یا عضوهای خاص است.»

 

در ادامه این تحقیق عنوان می‌شود: «ما به یک موش دو ساله، که معادل سن پیری برای انسان‌هاست، ویتامین نیکوتین آمید ریبوسید دادیم. این ماده که تا حدودی نزدیک به ویتامین B۳ است، پیش ماده NAD+، مولکولی که نقش کلیدی در فعالیت میتوکندی ایفا می‌کند، است. نتایج ما بسیار امیدبخش است: احیای ماهیچه‌ای در موش‌های دریافت‌کننده NR به مراتب بهتر بود و نسبت به موش‌های دیگر عمر طولانی‌تری داشتند.