آمادگی ایمیدرو برای ارتقای استانداردهای زیست‌محیطی

  رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: این سازمان آماده همکاری با سازمان حفاظت محیط‌زیست برای ارتقای استانداردهای زیست‌محیطی است. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مهدی کرباسیان- که در نشست مشترک بررسی مشکلات زیست‌محیطی بخش معدن و صنایع معدنی با حضور سعید متصدی، معاون […]

 

رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: این سازمان آماده همکاری با سازمان حفاظت محیط‌زیست برای ارتقای استانداردهای زیست‌محیطی است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مهدی کرباسیان- که در نشست مشترک بررسی مشکلات زیست‌محیطی بخش معدن و صنایع معدنی با حضور سعید متصدی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط سخن می‌گفت- با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به برنامه ۱۴۰۴ و ضرورت دستیابی به رشد ۸ درصدی توسعه اقتصادی، رفع مسأله اشتغال و محرومیت زدایی، انجام سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های توسعه‌ای بخش معدن و صنایع معدنی انکار ناپذیر است.

 وی افزود: از این رو، آماده همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست برای ارتقای استاندارد‌‌ها و تدوین ضوابط زیست‌محیطی هستیم و خود را ملزم به رعایت آن‌‌ها می‌دانیم؛ هر چند که این امر موجب افزایش هزینه تمام شده اجرای طرح‌های توسعه‌ای شود.

رییس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به این‌که طولانی شدن روند مذاکرات زیست‌محیطی در مناطق دارای ظرفیت سرمایه‌گذاری، مشکل زاست، گفت: بخش معدن و صنایع معدنی از ظرفیت بالایی برای توسعه و اشتغال برخوردار است و جزو بخش‌های با جذابیت بالا برای سرمایه‌گذاران خارجی است که رفع نشدن سریع مسایل زیست‌محیطی، می‌تواند موجب دفع سرمایه‌گذاری‌ها شود.

 وی ادامه داد: در حال حاضر، مناطق مهم و استراتژیک کشور نظیر پارسیان، مکران، چابهار، ‌سنگان(خواف) و غیره با استقبال سرمایه‌گذاران مواجه شده است و باید با بهره‌گیری از مشاوران داخلی و خارجی توانمند، راهکارهایی برای حل مسایل زیست‌محیطی اتخاذ کرد.

سعید متصدی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، در این نشست با بیان این‌که در مسأله «توسعه» و «محیط‌زیست» باید به نقطه تعادل برسیم و هر دو موضوع را در نظر داشته باشیم، گفت: در چنین شرایطی، هم جامعه و هم محیط‌زیست نفع می‌برند. بنابراین هنگام شروع اجرای یک پروژه صنعتی و معدنی، مسایل زیست‌محیطی آن باید به صورت تخصصی مطرح و پس از اجماع و بررسی، تصمیم‌گیری مناسب اتخاذ شود.

وی ادامه داد: تلاش کرده‌ایم ضوابطی را در این حوزه (اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری)، تدوین کنیم که پیش‌نویس آن آماده شده و می‌توانیم با همکاری ایمیدرو آن را تکمیل کنیم.

 متصدی با بیان این‌که علاقه‌ای به دریافت جرایم زیست‌محیطی نداریم، تصریح کرد: فرایند جرایم بسیار نامطلوب است و به اصلاح منجر نمی‌شود و معتقدیم چنان‌چه صنعت پولی می‌آورد خود در زمینه زیست‌محیطی هزینه کند.

 

وی ادامه داد: راه‌اندازی صندوق ملی محیط‌زیست از جمله اقدامات ما است که در تلاش هستیم عوارض و جرایم دریافتی را به صندوق مذکور واریز کنیم و سپس به واحدهای تولیدی درقالب تسهیلات رفع آلایندگی ارایه شود که در اینجا موضوع بازسازی یا نوسازی واحد‌‌ها مطرح می‌شود. همچنین، برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، موضوع انتقال تکنولوژی را در نظر گرفته‌ایم و در این راستا، صندوق سبز اقلیم (GCF) در حال راه‌اندازی است و آمادگی داریم برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، از صندوق بین‌المللی تسهیلات بگیریم.