فرقی بین ایرانی وافغانستانی وجود ندارد

دادستان تهران گفت: در جمهوری اسلامی فرقی بین عرب و عجم، ایرانی و افغانستانی و سیاه و سفید وجود ندارد و پرونده جنایت ورامین هم اکنون در دادسرای این شهر تحت نظارت دادستان تهران در حال رسیدگی است. به گزارش مهر، عباس جعفری‌ دولت‌آبادی در نشست دادستان تهران با قضات نواحی ۲۷ (ویژه قتل عمد) […]

دادستان تهران گفت: در جمهوری اسلامی فرقی بین عرب و عجم، ایرانی و افغانستانی و سیاه و سفید وجود ندارد و پرونده جنایت ورامین هم اکنون در دادسرای این شهر تحت نظارت دادستان تهران در حال رسیدگی است.

به گزارش مهر، عباس جعفری‌ دولت‌آبادی در نشست دادستان تهران با قضات نواحی ۲۷ (ویژه قتل عمد) و ۳۴ (ویژه سرقت)، یکی از امتیازات نشست‌‌های دادستان با قضات نواحی مختلف دادسرا را وقوف دادستان بر مشکلات و نقصان‌‌های موجود و اتخاذ تدبیر در جهت رفع آن دانست.

وی در بیان اهمیت کار در این دو دادسرا گفت: در حوزه امنیت اجتماعی، موضوع جان و نفس آدمی از اهمیت زیادی برخوردار است که شرع، قانون اساسی، اسناد بالا دستی و اسناد بین‌المللی بر لزوم حمایت از آن تأکید کرده‌‌اند و دادسراهای قتل و سرقت در راستای تأمین امنیت جان و مال شهروندان ایجاد شده‌اند.

دادستان تهران وضعیت ایران را در خصوص میزان قتل عمد که به عنوان یکی از شاخص‌های امنیت اجتماعی محسوب می‌شود، مناسب دانست و با اعلام این‌که پرونده‌های قتل عمد که در سال ۹۴ در دادسرای ویژه قتل ثبت شده، ۱۷۱ فقره بوده است، این آمار را نگران‌‌کننده ارزیابی نکرد اما در مقابل، شمار پرونده‌های با موضوع سرقت که طی سال گذشته در ناحیه ۳۴ مفتوح شده را قابل توجه اعلام کرد.

دولت آبادی گفت: با اقدامات خوبی که طی سال گذشته به عمل آمده، وضعیت مناسب‌تر شده که از جمله این اقدامات، رصد آمار سرقت توسط پلیس و دادسرا و مکلف شدن پلیس به دستگیری محکومان سارق است که موجبات دستگیری تعداد زیادی از سارقان را فراهم آورده و همچنین محدودیت در اعطای مرخصی به محکومان سرقت، اجرای طرح‌های مبارزه با سرقت و تلاش قضات برای رسیدگی سریع و قاطع مؤثر بوده است.

جعفری دولت‌‌آبادی به اقدام دیگر دادسرا در جهت کاهش آمار جرم سرقت دایر بر برگزاری جلسات مشترک با پلیس و قضات با شعب سرقت دادسرا‌ها و دادگاه‌های ویژه رسیدگی به این گونه جرایم اشاره کرد که با هدف هماهنگی مراجع قضایی و انتظامی مرتبط صورت گرفته و با تشکیل قرارگاه‌های انتظامی در استان‌ها، به مهار جرم سرقت و کاهش آمار آن منتهی شده است.

دادستان تهران با صحه گذاشتن بر سختی کار قضات در دو دادسرای ویژه قتل عمد و سرقت و تأکید بر وظیفه مسؤولان در ایجاد احساس امنیت در مردم نسبت به جان و مال خود اظهار داشت: امیدوارم همان‌گونه که آمار سرقت در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال قبل آن کاهش یافته، میزان احساس امنیت نیز در جامعه افزایش یابد.

دولت‌آبادی در این جلسه که ۳ متهم و محکوم به جرم قتل عمد و تعرض به زنان نیز حضور داشتند،گفت: علت حضور این افراد به تصویر کشیدن صعوبت خدمت قضات در دادسرای جنایی و تأکید بر وجهه‌ آموزشی این اقدام است.

وی با اشاره به قتل فجیع یک دختر بچه افغانستانی که اخیراً در ورامین رخ داد، گفت: فضاسازی وسیع رسانه‌ها جهت القای این مطلب که با توجه به افغانستانی بودن مقتول، دادسرا و قوه قضاییه عزم رسیدگی به پرونده را ندارند، اقدامات سریع و مناسبی که در این برهه‌ زمانی کوتاه نسبت به پرونده قتل ستایش قریشی انجام شد، شامل تشکیل پرونده شخصیت، معرفی نماینده جهت حضور در کمیسیون روان‌پزشکی که طی چندین نوبت اعزام متهم به پزشکی قانونی به عمل آمد و تحقیقات انجام شده در شعبه‌ بازپرسی که پرونده را تا مرحله‌ اخذ آخرین دفاع و صدور کیفرخواست پیش برده است، همگی مؤید کذب بودن ادعای مذکور است.

دولت‌آبادی تصریح کرد: در جمهوری اسلامی فرقی بین عرب و عجم، ایرانی و افغانستانی و سیاه و سفید وجود ندارد و پرونده جنایت ورامین هم اکنون در دادسرای این شهر تحت نظارت دادستان تهران در حال رسیدگی است.

دولت‌آبادی در این جلسه که دو زندانی افغانستانی محکوم به اتهام قتل عمد و تجاوز نیز حضور داشتند ضمن تأکید بر تابعیت این دو نفر که افغانستانی هستند و همچنین تابعیت بزه‌دیدگان که از اتباع جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند، در فلسفه‌ حضور این ۳ زندانی که همگی حین ارتکاب جنایت کم‌تر از ۱۸ سال داشته‌اند، چند علت را خاطرنشان کرد و گفت: نخستین علت نشان دادن صعوبت خدمت قضات در دادسرای جنایی است و علت دیگر تأکید بر لزوم اتخاذ تمهیداتی به این منظور که قضات این دو دادسرا از آرامش و امنیت فکری برخوردار باشند تا بتوانند با سرعت و قاطعیت رسیدگی کنند.

وی هشدار و آگاهی دادن به خانواده‌ها در جهت نظارت بر فرزندان خود از منظر روابط با دیگران و چگونگی گذراندن اوقات تنهایی را علت دیگر انتخاب این ۳ زندانی دانست و به عنوان علت سوم افزود: در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران، همه در برابر قانون مساوی هستند و کسانی که امروز در دنیا ما را به تبعیض در رسیدگی متهم می‌کنند، بدانند که نظام قضایی از ظرفیت‌های مناسبی برای تحقق عدالت برخوردار است.

جعفری دولت آبادی با اشاره به برخی اقدامات دادسرای تهران در مقابله با جلوه‌های آسیب‌های اجتماعی از جمله جمع‌آوری معتادان متجاهر از سطح شهر و برگزاری بازدیدهای شبانه برای معاونان دادستان، اظهار داشت: مسؤولان ارشد نظام خواستار انجام کارهای فوق‌العاده در مقابله با آسیب‌های اجتماعی هستند.

دادستان تهران افزود: از تک‌تک قضات تشکر می‌کنم، اما در حوزه‌ سرقت و قتل باید کارهای فوق‌العاده انجام دهیم به گونه‌ای که به مهار جرم و ایجاد احساس امنیت در مردم منتهی شود، زیرا مردم به صرف اعلام آمار‌ها دایر بر کاهش جرم سرقت، احساس امنیت نخواهند کرد و ایجاد احساس امنیت در مردم مهم‌تر از تأمین امنیت است.

وی از سرپرستان این دو ناحیه خواست وقت بیش‌تری را به ملاقات با مراجعین اختصاص دهند و سیستم‌هایی تعبیه گردد که خانواده‌ متهمان توجیه شوند.

دادستان تهران گفت: نظارت سرپرستان دادسرا بر پرونده‌های مهم مانند قتل دختر افغانستانی که افکار عمومی را تحت‌الشعاع قرارداده و بعضاً بر روابط دولت‌‌ها نیز تأثیرگذار است، به منزله‌ دخالت قضایی نیست، بلکه در جهت به نتیجه رساندن پرونده ظرف مهلت زمانی معقول است.

جعفری دولت‌آبادی با تصریح مجدد بر صعوبت کار قضات پرونده‌های قتل عمد و سرقت و خاطر نشان کردن این ضرورت که قضات باید عاشق کار خود باشند، از بازپرسان شعب قتل خواست که حتماً در صحنه‌ جنایت حاضر شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم شهر تهران ایمن شود، این دو جرم مهم یعنی قتل و سرقت در بخش پیش‌گیری و مقابله باید مورد توجه بیش‌تری قرار گیرد.