امسال، سال خروج از رکود مسکن است

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: براساس مجوز جدید بانک مرکزی همه بانک‌ها می‌توانند اقدام به فروش اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) کنند که این فرایند به افزایش میزان سرمایه‌گذاری در بخش مسکن کمک می‌کند. به گزارش ایسنا، حامد مظاهریان در خصوص نقش مجوزهای جدید بانک مرکزی در رونق بازار مسکن، […]

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: براساس مجوز جدید بانک مرکزی همه بانک‌ها می‌توانند اقدام به فروش اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) کنند که این فرایند به افزایش میزان سرمایه‌گذاری در بخش مسکن کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا، حامد مظاهریان در خصوص نقش مجوزهای جدید بانک مرکزی در رونق بازار مسکن، گفت: براساس مجوز جدید بانک مرکزی همه بانک‌ها می‌توانند اقدام به فروش اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) کنند و این اقدام از انحصار بانک مسکن خارج شده است. این کار کمک می‌کند تا میزان سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و همچنین اعطای تسهیلات در این بخش افزایش یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که تأثیر مالیات بر افزایش قیمت مسکن اندک است توضیح داد: خانه‌هایی که خالی هستند تا یک از سال شمول مالیات بر خانه‌های خالی معافند؛ همچنین میزان مالیات این خانه‌ها در سال دوم معادل نیمی از میزان اجاره‌بهای این خانه براساس قیمت کارشناسی است و در سال سوم است که مالیات بر خانه‌های خالی به اندازه مصرح در قانون می‌رسد. بنابراین مالیات بر خانه‌های خالی در کوتاه‌مدت تأثیری در افزایش قیمت مسکن ندارد. وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری وزارت راه و شهرسازی در حال تهیه آیین‌نامه اجرایی قانون مالیات بر خانه‌های خالی است و در سال‌های بعد است که می‌توانیم نتیجه این قانون را ببینیم.

وی درباره لزوم تدوین آیین‌نامه جدید برای مبحث دوم مقررات ملی ساختمان به پایگاه خبری وزارت شهرسازی اظهار کرد: آیین‌نامه موجود نقاط ضعفی از جمله سرعت بسیار پایین ساخت و ساز، صدور مجوز ساختمانی در یک پروسه طولانی و تحمیل هزینه‌های غیرضروری برای تولیدکننده و سازنده را داراست. در حال حاضر بعد از گذشت دو دهه از عمر این آیین‌نامه، این فرایند نیازمند یک بازنگری جدی است که این بازنگری انجام شده و در هیأت دولت تحت عنوان آیین‌نامه کنترل ساختمان در حال بررسی است. آیین‌نامه کنترل ساختمان در صورت تصویب، همه فعالیت‌های اداری، نظارت‌‌ها و کنترل‌‌ها در بخش ساختمان را تنظیم می‌کند که با توجه به تجربه دو دهه گذشته داخل و همچنین تجارب جهانی تدوین شده است و امیدواریم نظام ساخت و ساز کارآمدتری با اجرای آن در ایران را شاهد باشیم.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره کیفیت پایین مصالح ساختمانی تأکید کرد: سازمان استاندارد وظیفه دارد تا کیفیت مصالح ساختمانی را بررسی کند اما در سال‌های اخیر رشد کیفیت را شاهدیم که البته با استانداردهای بین‌المللی فاصله زیادی داریم و تولیدکننده‌های مصالح ساختمانی باید بازنگری جدی در تولیدات خود داشته باشند. امسال سال خروج از رکود مسکن است که باید با گردش مالی و تزریق منابع جدید به بخش مسکن، شاهد افزایش کیفیت مصالح ساختمانی باشیم.