خارجی‌ها در مناقصات اجاره دکل‌های حفاری در ایران برنده شدند

افزایش ظرفیت شرکت‌های ایرانی برای همکاری با شرکت‌های بین‌المللی رییس انجمن شرکت‌های حفاری ایران به انجام عملیات لرزه نگاری و کشف یک میدان گازی در جنوب پاکستان اشاره کرد و گفت: اجرایی شدن برجام، فرصت مناسبی را برای انتقال فن‌آوری‌های جدید به کشور و صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه فراهم کرده است. […]

افزایش ظرفیت شرکت‌های ایرانی برای همکاری با شرکت‌های بین‌المللی

رییس انجمن شرکت‌های حفاری ایران به انجام عملیات لرزه نگاری و کشف یک میدان گازی در جنوب پاکستان اشاره کرد و گفت: اجرایی شدن برجام، فرصت مناسبی را برای انتقال فن‌آوری‌های جدید به کشور و صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه فراهم کرده است.

به گزارش ی ایرنا، محمد ایروانی به فعالیت اکتشافی و لرزه‌نگاری ایران در میدان‌های نفت و گاز پاکستان اشاره کرد و گفت: در منطقه‌ای در جنوب پاکستان یک میدان گازی کشف شد و نتایج مطلوبی را به دنبال داشت. عملیات بررسی و تجزیه و تحلیل داده‌های گردآوری شده در این طرح ادامه دارد.

**اقتصاد مقاومتی تکمیل کننده اصل ۴۴

ایروانی گفت: اقتصاد مقاومتی تکمیل کننده اصل ۴۴ قانون اساسی است. اصل ۴۴ فرصت مناسبی را برای توسعه اقتصادی و تقویت نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور ایفا کرد.

وی به موانع پیش روی فعالیت بخش خصوصی اشاره کرد و ادامه داد: دولت باید برای رفع این موانع به ویژه آن‌ها که در تعاملات بین‌المللی وجود دارد، تلاش کند.

ایروانی افزود: اگرچه هنوز مشکلات بانکی پابرجاست، اما دولت با اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تلاش کرده است تنگنا‌ها و موانع بانکی را از بین ببرد که امیدواریم هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.

**قراردادهای جدید نفتی

رییس انجمن شرکت‌های حفاری ایران در ادامه به قراردادهای جدید نفتی اشاره کرد و افزود: براساس گزارش‌های وزارت نفت، برای توسعه صنعت نفت به۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است که ۲۰۰ میلیارد دلار از آن به بخش بالادستی نفت اختصاص دارد.

به گفته ایروانی، با رفع تحریم‌ها و اجرایی شدن قراردادهای جدید نفتی و ورود سرمایه‌گذاران خارجی، مشکلات مربوط به سرمایه‌گذاری در صنعت نفت رفع خواهد شد.

وی با بیان این‌که کاهش قیمت نفت، فرصت مناسبی را برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران فراهم کرده، اضافه کرد: با کاهش قیمت نفت، هزینه اجرای پروژه‌ها نیز کاهش زیادی یافته است.

وی با تأکید بر لزوم تعیین تکلیف قراردادهای جدید نفتی، ادامه داد: باید شرکت ملی نفت ایران مناقصات مربوط به پروژه‌های نفتی را هر چه سریعتر برگزار کند تا فرصت‌ها از دست نرود.

رییس انجمن شرکت‌های حفاری ایران با بیان این‌که ۴۰ درصد هزینه توسعه یک میدان مربوط به حفاری است، گفت: خوشبختانه ایرانی‌‌ها همه کارهای مربوط به حفاری میدان‌های نفت و گاز را انجام می‌دهند.

ایروانی اضافه کرد: هر چند به تازگی شرکت‌های خارجی در مناقصات اجاره دکل حفاری در ایران برنده شده‌اند، اما در مجموع با رفع تحریم‌ها ظرفیت شرکت‌های ایرانی برای فعالیت و همکاری با شرکت‌های بین‌المللی افزایش یافته است.

**حفاری پارس جنوبی

رییس انجمن شرکت‌های حفاری ایران در ادامه به وضعیت حفاری فازهای ۱۷ و ۱۸ توسعه میدان گازی پارس جنوبی اشاره کرد و ادامه داد: حفاری چاه‌های این فاز‌ها ۹۲ درصد پیشرفت دارد و در ماه‌های آتی به صورت کامل تحویل داده می‌شود.

وی درباره برنده شدن یک شرکت چینی در مناقصه اجاره دکل در فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: شرکت کاسل چین به دلیل قیمت بسیار پایینی که داده بود، توانست در این مناقصه برنده شود.

**شرکت‌های آمریکایی بازنده‌اند

مدیرعامل شرکت انرژی دانا درباره مذاکره با شرکت اروپایی و آمریکایی مانند‌هالیبرتون و شلمبرژر در بخش حفاری، افزود: هر چند این شرکت‌ها برای حضور در صنعت نفت ایران تمایل دارند، اما تاکنون مذاکره‌ای انجام نشده است.

ایروانی درباره حضور شرکت‌های آمریکایی در ایران، افزود: مشکلی برای حضور شرکت‌های آمریکایی وجود ندارد، اما در واقع، آن‌ها خودشان را تحریم کرده و فرصت سرمایه‌گذاری در ایران را از خود سلب کرده‌اند.

**کاهش هزینه حفاری با رفع تحریم‌ها

وی درباره هزینه اجرای پروژه‌های حفاری، گفت: به‌طور میانگین هزینه حفاری یک چاه در میدان گازی پارس جنوبی ۳۵ تا ۳۷ میلیون دلار است، البته نرخ حفاری در میدان‌های خشکی کم‌تر است.

ایروانی با بیان این‌که هزینه اجرای پروژه‌های حفاری پس از رفع تحریم‌ها کاهش یافته است، اضافه کرد: در دوران تحریم، ناچار بودیم ۱۰ تا ۱۳ درصد از مبلغ کل قرارداد را برای جابه‌جایی پول هزینه کنیم که باعث افزایش هزینه‌ها می‌شد، اما با رفع تحریم‌ها دیگر ناچار به پرداخت این هزینه‌ها نیستیم.

به گفته وی کاهش قیمت نفت، افت قیمت اجاره و خرید دکل‌های حفاری را به‌دنبال داشته است که این موضوع، نیز هزینه‌های بخش حفاری را کاهش می‌دهد.

رییس انجمن شرکت‌های حفاری ایران گفت: اکنون، صنعت نفت ایران دارای بیش‌ترین جذابیت برای شرکت‌های نفتی بین‌المللی است، زیرا هزینه تولید نفت در ایران بسیار پایین تر از سایر مناطق است.

وی به مشکلات صدور خدمات فنی و مهندسی توسط ایران اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون شرکت‌های ایرانی به جز یک مورد نتوانسته‌اند در کشورهای همسایه عملیات حفاری داشته باشند.

 

رییس انجمن شرکت‌های حفاری ایران با بیان این‌که حتی در کشور عراق نیز با وجود مذاکره شرکت‌های ایرانی، تاکنون کاری انجام نشده است، اضافه کرد: البته با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌ها، فرصت‌های خوبی برای فعالیت در عراق ایجاد شده و بازار خوبی در این کشور وجود دارد.