روحانی: ایران خواهان جهانی عاری از تسلیحات اتمی است

    رییس‌جمهور ایران با تأکید بر تصمیم تهران و سئول برای تبدیل روابط تجاری دو کشور به روابط راهبردی و ریشه‌دار اقتصادی اظهار داشت: دو طرف تصمیم گرفتیم سطح روابط اقتصادی خود را به سه برابر میزان موجود یعنی ۱۸ میلیارد دلار افزایش دهیم. به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی پس از پایان نشست […]

    رییس‌جمهور ایران با تأکید بر تصمیم تهران و سئول برای تبدیل روابط تجاری دو کشور به روابط راهبردی و ریشه‌دار اقتصادی اظهار داشت: دو طرف تصمیم گرفتیم سطح روابط اقتصادی خود را به سه برابر میزان موجود یعنی ۱۸ میلیارد دلار افزایش دهیم.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی پس از پایان نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و کره جنوبی و امضای ۱۹ سند همکاری، در نشست مشترک خبری با همتای کره‌ای خود گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی به عنوان دو کشور مهم در منطقه خاورمیانه و شرق آسیا بسیار حایز اهمیت است و دو کشور طی ۵۴ سال گذشته همواره از روابط مثبت و سازنده‌ای برخوردار بودند.

رییس‌جمهور با بیان این که ایران و کره جنوبی از تمدن دیرینه و کهن برخوردار هستند، افزود: روابط دو کشور در دهه‌های گذشته، دو ملت و بخش‌های اقتصادی دو کشور را با یکدیگر آشناتر کرده است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود امنیت شبه‌جزیره کره و خاورمیانه را برای توسعه هرچه بیش‌تر روابط دو کشور بسیار حایز اهمیت دانست و تصریح کرد: ایران خواهان صلح و ثبات در شبه جزیره کره است و به‌طور اصولی با هر گونه ساخت سلاح کشتار جمعی مخالفیم. خواست ما عاری شدن جهان از سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای به ویژه در شبه‌جزیره کره و منطقه خاورمیانه است.

«پارک گئون هی» نیز در این نشست خبری با اشاره به این که از زمان برقراری روابط دیپلماتیک تهران – سئول در سال ۱۹۶۲ میلادی تاکنون این نخستین دیدار رییس‌جمهوری کره جنوبی از ایران است، اظهار داشت: زمانی که فصل جدیدی در توسعه روابط ایران با جامعه بین‌المللی آغاز شده این سفر مهم و تاریخی انجام می‌شود و دو طرف علاقه‌مند هستیم که مناسبات و همکاری‌های خود را در بخش‌های مختلف هرچه بیش‌تر گسترش دهیم.

 

وی با اشاره به ترسیم چشم‌اندازی از روند توسعه روابط تهران – سئول گفت: در جریان این سفر نخستین بیانیه مشترک دو کشور صادر خواهد شد و این می‌تواند راهنمای خوبی برای توسعه روابط تهران – سئول باشد.