تولیدکنندگان ایرانی با ۲۰ درصد از ظرفیت کار می‌کنند

  رییس اتحادیه پیراهن دوزان با اشاره به وجود بیش از ۳۰۰۰ واحد صنفی در این صنف گفت: در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از تولیدکنندگان این صنف دست از کار کشیده و فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند. جواد درودیان با اشاره به تأثیرات رکود اقتصادی بر صنایع پوشاک کشور به خصوص صنف پیراهن‌دوزان به […]

 

رییس اتحادیه پیراهن دوزان با اشاره به وجود بیش از ۳۰۰۰ واحد صنفی در این صنف گفت: در حال حاضر حدود ۴۰ درصد از تولیدکنندگان این صنف دست از کار کشیده و فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند.

جواد درودیان با اشاره به تأثیرات رکود اقتصادی بر صنایع پوشاک کشور به خصوص صنف پیراهن‌دوزان به تراز گفت: در دو سال اخیر، تعدادی از واحدهای صنفی ما تعطیل، تعداد دیگری که دارای مغازه اجاره‌ای بودند از ادامه کار منصرف و واحدهای بزرگ و توانمند ما که در گذشته از موقعیت مالی خوبی برخوردار بودند با ۲۰ درصد ظرفیت خود در حال فعالیت هستند.

وی با انتقاد از راه‌اندازی فروشگا‌ه‌های محصولات ترکیه‌ای در کشور افزود: در دو سال اخیر رکود به شدت افزایش یافته و با توجه به افزایش واردات کالاهای چینی و ترکیه‌ای کار برای تولیدکننده ایرانی بسیار مشکل شده است.

درودیان با انتقاد از عملکرد دولت خاطرنشان ‌کرد: الحمدا… دولت به شدت به فکر اشتغال کارگران خارجی بوده و با ارایه تسهیلات و امکانات فراوان درصدد نابودی تولید داخلی است.

وی درباره تأثیر ایامی مانند ایام نوروز یا مناسبت‌هایی مانند روز پدر در بهبود مقطعی بازار پوشاک داخلی تصریح‌ کرد: این مناسبت‌‌ها بیش‌تر روی واحدهای فروش پوشاک تأثیر داشته و تأثیر چندانی در افزایش تولید پوشاک داخلی ندارد.

این فعال صنفی در توضیح دلایل این موضوع افزود: اکثر مغازه‌های فعال در سطح شهر به فروش اجناس خارجی مبادرت داشته که این مناسبت‌‌ها نیز بیش‌تر باعث افزایش فروش تولیدات خارجی می‌شود.

رییس اتحادیه پیراهن دوزان با تأکید بر وجود توان کافی در داخل کشور برای تأمین نیاز داخلی و حتی صادرات پوشاک به سایر کشور‌ها اظهار ‌داشت: متأسفانه امروز پوشاک خارجی، هم به صورت قاچاق و هم به صورت قانونی وارد کشور می‌شود.

وی در ادامه افزود: وقتی کالایی تولید داخلی داشته و مشابه آن حتی با کیفیت بهتر در داخل کشور تولید می‌شود نه تنها به صورت قاچاق بلکه حتی نباید به صورت قانونی نیز وارد کشور شود.

درودیان تصریح ‌کرد: برای مثال ما در گذشته لایی مورد استفاده در پیراهن را با گمرکی ۸ میلیون تومان در کانتینر وارد می‌کردیم اما در حال حاضر این گمرکی به ۴۸ میلیون تومان افزایش یافته که چنین مواردی در کنار موارد مشابه باعث افزایش قیمت تمام شده کالاهای تولید داخل می‌شود.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه حمایت از تولید داخلی افزود: با این‌که مقام رهبری، واردات کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند را غیرمجاز دانسته‌اند اما مشخص نیست دولت در حال انجام چه اقداماتی در زمینه حمایت از تولید داخلی است؟

 

 رییس اتحادیه پیراهن دوزان در خاتمه با انتقاد از رفتار دولت در زمینه حمایت از تولیدکنندگان خارجی افزود: وقتی شرکتی از کشور ترکیه می‌خواهد نمایشگاهی در ایران برپا کند دولت از ارایه مکان رایگان برای برپایی این نمایشگاه تا سایر تسهیلات با شرکت‌های ترکیه‌ای همکاری داشته و به این شرکت‌ها تخفیفاتی می‌دهد که باعث افزایش فروش محصولات این شرکت‌ها در داخل کشور است، اما با تولیدکننده داخلی عکس این رفتار صورت می‌گیرد.