ورود کره به دایره بانکی ایران

  مدیرعامل بانک KDB گفت: بانک ما برای سرمایه‌گذاری و کمک به توسعه صنعتی در ایران اعلام آمادگی می‌کند. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، غلامعلی کامیاب، امضای این تفاهم‌نامه را زمینه‌ای برای گسترش همکاری‌های بانکی دو کشور عنوان کرد و اظهار داشت: مقامات ایران و کره جنوبی در تلاش هستند […]

 

مدیرعامل بانک KDB گفت: بانک ما برای سرمایه‌گذاری و کمک به توسعه صنعتی در ایران اعلام آمادگی می‌کند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، غلامعلی کامیاب، امضای این تفاهم‌نامه را زمینه‌ای برای گسترش همکاری‌های بانکی دو کشور عنوان کرد و اظهار داشت: مقامات ایران و کره جنوبی در تلاش هستند تجارت بین دو کشور را توسعه دهند و یکی از ضروریات توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری، ایجاد و افزایش روابط کارگزاری بین بانک‌های ایرانی و کره‌ای است.

معاون ارزی بانک مرکزی، با اشاره به گسترش روابط ایران با کشورهای شرقی، گفت: در زمان تحریم، روابط تجاری ما با کشورهای شرقی توسعه یافت و این سیاست را به خصوص با کشورهایی که در زمان تحریم همکاری خوبی با کشورمان داشتند، ادامه خواهیم داد.

لی‌دانگ ژئول نیز در این جلسه امضای تفاهم‌نامه را قدمی مثبت برای توسعه همکاری‌ها بین بانک مرکزی ایران و بانک KDB دانست و گفت: بانک ما برای سرمایه‌گذاری و کمک به توسعه صنعتی در ایران اعلام آمادگی می‌کند. در حال حاضر ما ارتباطاتی با ۴ بانک ایرانی داریم و امیدواریم برای رسیدن ایران به رشد و توسعه اقتصادی و صنعتی یاری رسان باشیم.

مدیرعامل بانک KDB افزود: این بانک تمام تلاش خود را برای برقراری روابط سازنده و استوار با بانک مرکزی ایران به‌کار می‌گیرد و امضای این تفاهم‌نامه، آغاز راه است.

بانک توسعه کره جنوبی (KDB) در سال ۱۹۵۴ با هدف عرضه و مدیریت سرمایه صنعتی تأسیس شده تا به توسعه صنایع کره و اقتصاد ملی کمک کند. این بانک صددرصد دولتی بوده و مدیرعامل آن مستقیماً توسط رییس‌جمهور کره تعیین می‌شود. KDB نقش مهمی در تأمین مالی طرح‌ها در خارج از کشور و عرضه سرمایه صنعتی برای بانک‌ها و شرکت‌های داخلی کره دارد.

اولین دفتر نمایندگی بانک کره‌‌ای در ایران افتتاح شد

همچنین اولین دفتر نمایندگی ووری بانک (WOORI BANK) کره‌جنوبی در ایران با حضور غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی و همزمان با حضور رییس‌جمهوری آن کشور و هیأت همراه افتتاح شد.

این اولین حضور یک بانک کره‌ای در ایران است که در طول روابط بین دو کشور در ایران آغاز به‌کار می‌کند. این بانک بعد از برجام درخواست خود را به بانک مرکزی ایران ارایه کرد و پس از موافقت‌، آغاز به‌کار کرد.

غلامعلی کامیاب در این مراسم، ضمن ابراز خرسندی از گسترش همکاری‌های دو کشور، گفت: ایران و کره‌جنوبی دارای سابقه تاریخی زیادی هستند و به لحاظ فرهنگی نیز مشابهت‌های زیادی دارند.

معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به همکاری بانک‌های کره‌ای با ایران در دوران تحریم، تصریح کرد: اکنون که تحریم‌ها برداشته شده قطعاً بایستی قدم‌های بلندتری برای توسعه همکاری‌ها‌برداریم.

کامیاب، آغاز به‌کار دفتر نمایندگی ووری بانک را مقدمه‌ای برای افتتاح شعبه در ایران دانست و گفت: ایجاد دفتر نمایندگی می‌تواند برای رسیدن به هدف گسترش همکاری بانکی بین دو کشور کمک شایانی کند و قطعاً به تشویق ووری بانک برای تأسیس شعبه در تهران منجر می‌شود.

 

وی از حمایت بانک‌مرکزی ایران در خصوص گسترش همکاری‌های بانکی ایران و کره‌جنوبی گفت و افزود: گسترش همکاری‌های بین دو کشور در جهت منویات مقامات عالی ایران و کره است چرا که عزم جدی برای افزایش حجم تجارت بین دو کشور وجود دارد؛ به همین منظور باید زمینه گسترش فعالیت‌های بانکی فراهم شود.