کشف ۳ سیاره قابل سکونت!

    کشف ۳ سیاره جدید آن هم در فاصله ۴۰ سال نوری زمین، خبری هیجان انگیز است که طی ساعات گذشته دنیای اخبار علمی را به وجد آورده است. به گزارش مهر، اخترشناسان رصدخانه جنوبی اروپا موسوم به ESO موفق به کشف ۳ سیاره جدید شده‌اند که به دور یک ستاره کوتوله می‌چرخند. نکته […]

 

 

کشف ۳ سیاره جدید آن هم در فاصله ۴۰ سال نوری زمین، خبری هیجان انگیز است که طی ساعات گذشته دنیای اخبار علمی را به وجد آورده است.

به گزارش مهر، اخترشناسان رصدخانه جنوبی اروپا موسوم به ESO موفق به کشف ۳ سیاره جدید شده‌اند که به دور یک ستاره کوتوله می‌چرخند. نکته حیرت‌آور این کشف، آن است که فاصله این مجموعه تا زمین تنها ۴۰ سال نوری است.

اما این تمام هیجان داستان نیست. به باور اخترشناسان هر ۳ این سیارات بر اساس ابعاد و دمایی که دارند قابل سکونت هستند. این اطمینان خاطر تا آن حد است که اخترشناسان این ۳ سیاره را به عنوان بهترین کاندیداهای کشف حیات در خارج از منظومه شمسی می‌دانند.

اخترشناسان با استفاده از پیشرفته‌‌ترین ابزار رصدی در رصدخانه ESO که در صحرای آتاکامای پرو واقع شده موفق به کشف این سیارات شده‌اند. این دنیاهای جدید به دور ستاره کوتوله قرمز بسیار سردی به نام ۲MASS J۲۳۰۶۲۹۲۸-۰۵۰۲۲۸۵ می‌گردند که اکنون با نام کوتاه‌تر TRAPPIST-۱ شناخته می‌شود.

بررسی‌های بیش‌تر اخترشناسان نشان داده که این سیارات از حیث اندازه شباهت زیادی به زمین دارند به‌طوریکه دوره حرکت مداری دو مورد از این سیارات ۱٫۵ و ۲٫۴روز است. با این حال در مورد سیاره سوم اوضاع کمی فرق می‌کند. این سیاره مدار حرکتی نسبتاً متغیری دارد تا جایی که دوره حرکت مداری آن بین ۴٫۵ تا ۷۳ روز است!

به عقیده اخترشناسان، تا پیش از این تنها «تصور» می‌شد که سیارات فرامنظومه شمسی قابل سکونت به دور ستارگان کوتوله بسیار سرد وجود داشته باشند اما حالا این تصور به واقعیت تبدیل شده است.

 

ستاره کوتوله TRAPPIST-۱ سردتر و قرمزتر از خورشید منظومه شمسی است اما از حیث ابعاد چندان بزرگتر از مشتری نیست.