پیگیری کرباسیان برای حل اختلاف فولاد و صنایع پایین‌دستی

رییس هیأت عامل ایمیدرو از برگزاری جلسه‌ای برای حل اختلاف فولاد مبارکه و صنایع پایین‌دستی در زمینه‌ تأمین نیاز مواد اولیه این صنایع خبر داد. مهدی کرباسیان – معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت – در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که باید بپذیریم حمایت از تولید داخل اصل است، گفت: حمایت از تولید داخل چه […]

رییس هیأت عامل ایمیدرو از برگزاری جلسه‌ای برای حل اختلاف فولاد مبارکه و صنایع پایین‌دستی در زمینه‌ تأمین نیاز مواد اولیه این صنایع خبر داد.

مهدی کرباسیان – معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت – در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که باید بپذیریم حمایت از تولید داخل اصل است، گفت: حمایت از تولید داخل چه بحث فولاد مبارکه چه لوله سازان، خودرو و بقیه صنایع دارای اهمیت است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

وی با اشاره به اختلاف بین تولید‌کنندگان داخلی فولاد و برخی صنایع پایین‌دستی برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز این صنایع اظهار کرد: نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که قیمت جهانی فولاد که در سال گذشته افت زیادی پیدا کرده بود امسال کمی افزایش پیدا کرد، اما با این حال باز هم نسبت به قیمت سال ۱۳۹۳ پایین‌تر است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به این ترتیب شرکت‌های فولادساز با این افزایش قیمت تنها از زیان‌دهی خارج شده‌اند.

کرباسیان با بیان این‌که باید با جلسات کارشناسی و تفاهم نیاز داخل را از مسیر‌های مختلف تأمین کرد، اظهار کرد: باید منافع هر دو طرف سنجیده شود که برای این امر دو راهکار وجود دارد که در مورد اول تولید‌کنندگان داخلی فولاد مثل فولاد مبارکه باید تولیدات جدید خود را برحسب نیاز داخل ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: این کار در دستور کار فولاد مبارکه قرار دارد و ما به‌طور جدی از آن‌‌ها این موضوع را خواسته‌ایم و آن‌‌ها نیز کار را شروع کرده‌اند که باید طبق زمان‌بندی عمل کرده و تعهدات خود را انجام دهند.

رییس هیأت عامل ایمیدرو ادامه داد: در صورتی که برخی از محصولات را نتوانیم در داخل تولید کنیم، باید از کشورهای خارجی وارد شود، اما باید حواسمان باشد که مثل سال گذشته که بیش از دو میلیون دلار فولاد به کشور وارد شد ضربه صنعت فولاد کشور نخورد.

وی با بیان این‌که واردات نامناسب فولاد در سال گذشته هم تولید‌کنندگان داخلی را متضرر و هم رانت ایجاد کرد، گفت: در این هفته قرار است دو جلسه برگزار شود که امیدواریم تفاهمی بین واحد‌های فولادی و صنایع پایین‌دستی برای تأمین نیازهایشان انجام شود.

کرباسیان درباره‌ تعرفه‌های وضع شده برای واردات فولاد نیز اظهار کرد: اعتقاد داریم که تعرفه‌ها درست است و باید نظارت بیش‌تری بر نحوه‌ ورود کالا به کشور انجام شود که در این خصوص وزیر صنعت، معدن و تجارت کمیته‌ای را برای رسیدگی به این قضیه تشکیل داده است.

 

رییس هیأت عامل ایمیدرو درباره ادعای تولید‌کنندگان لوله و پروفیل مبنی بر فروش محصولات فولادی به خارج از کشور با قیمتی پایین‌تر از قیمت فروش داخلی تصریح کرد: جلسه‌ای در این خصوص نیز بین طرفین انجام می‌شود و من از فولاد مبارکه خواسته‌ام که این موضوع را مطرح کند که به نظر من در این موضوع برخی حرف‌های فولاد مبارکه قانع‌کننده است و بخشی نیز تولید‌کنندگان لوله و پروفیل حق دارند که باید با تفاهم مشکل حل شود.