سوءاستفاده از عنوان نخبه و چهره ماندگار

    مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان وابستگی برخی از سایت‌ها به بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری که اقدام به سوءاستفاده از نام نخبگان و چهره‌های ماندگار می‌کنند را تکذیب کرد. پرویز کرمی در گفت‌و‌گو با مهر گفت: برخی از سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی از نام و عنوان چهره‌های علمی […]

 

 

مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان وابستگی برخی از سایت‌ها به بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری که اقدام به سوءاستفاده از نام نخبگان و چهره‌های ماندگار می‌کنند را تکذیب کرد.

پرویز کرمی در گفت‌و‌گو با مهر گفت: برخی از سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی از نام و عنوان چهره‌های علمی و نخبگان علمی و حتی بنیاد ملی نخبگان سوء استفاده می‌کنند که این سایت‌ها هیچ‌گونه وابستگی با بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری ندارند.

وی از مردم خواست تا از مراجعه به این نوع سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی که بدون هماهنگی مراجع ذی‌صلاح ایجاد شده‌اند، خودداری کنند.

مشاور معاون علمی و فن‌آوری رییس‌جمهور و بنیاد ملی نخبگان تأکید کرد: این نوع سایت‌ها هیچ وابستگی به معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان ندارند.

کرمی افزود: متأسفانه اخیراً تعدادی سایت با استفاده از نام نخبگان علمی مشغول به اخاذی و کسب و کار غیرمجاز از نخبگان و خانواده‌های آنان هستند که از نخبگان و خانواده‌های آنان درخواست داریم برای اطلاع از اعتبار و صحت فعالیت‌های این نوع سایت‌ها از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان استعلام‌های لازم را انجام دهند.

وی عنوان کرد: نخبگان و خانواده‌های آنان نباید هزینه‌ای به این نوع سایت‌ها پرداخت کنند چراکه پرداخت وجه به این سایت‌ها علاوه بر کمک ناخواسته به آن‌ها موجب رشد قارچ گونه این نوع مراکز و ضرر و زیان مالی و روحی استعدادهای برتر، جوانان و نوجوانان می‌شود.

مشاور معاون علمی و فن‌آوری رییس‌جمهور و بنیاد ملی نخبگان گفت: از نخبگان و خانواده‌های آن‌ها درخواست داریم از مراجعه به سایت‌های ناشناخته پرهیز کنند.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فن‌آوری و اقتصاد دانش‌بنیان همچنین یادآور شد، هر مؤسسه و مرکز ذی‌صلاح در این حوزه می‌بایست از یکی از وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و آموزش و پرورش دارای مجوز رسمی در حوزه آموزشی یا پژوهشی خود باشد اما کلمه نخبگان به دلیل وجود بنیاد ملی نخبگان منحصراً در اختیار این بنیاد ملی بوده و هرگونه سوءاستفاده از این عنوان پیگرد قانونی خواهد داشت.

مشاور بنیاد ملی نخبگان از عموم مردم درخواست کرد با مشاهده مؤسسات سوءاستفاده کننده در این حوزه در استان‌ها از طریق دفاتر بنیاد نخبگان استانی و در تهران از طریق بنیاد نخبگان استان تهران و یا با مراجعه به سایت http: //bmn.ir مراتب را اطلاع و استعلام کنند.

اخیراً سایت‌ها و پایگاه‌هایی در فضای مجازی راه‌اندازی شده‌اند که این سایت‌ها با استفاده از نام نخبگان و چهره‌های ماندگار اقدام به دریافت وجه از نخبگان علمی و استعدادهای برتر در سایر حوزه‌ها می‌کنند تا آن‌ها را به عنوان نخبه و یا چهره ماندگار معرفی کنند.

 

این سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی از طریق تماس‌های تلفنی با فعالین علمی و استعدادهای برتر کشور در حوزه‌های مختلف ادبی و هنری، خود را مرجع معرفی افراد به عنوان نخبه و چهره‌های ماندگار معرفی کرده و از این طریق اقدام به اخاذی از افراد مختلف می‌کنند.