رییس سازمان بورس خبر داد:پذیره‌نویسی ۳۰۰ میلیارد تومانی اوراق رهنی مسکن

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد بهره مالکانه معادن گفت: این بستگی به نظر شورای نگهبان در لایحه بودجه دارد، همچنین پذیره‌نویسی ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق رهنی برای تأمین مالی مسکن شروع شده و به تدریج افزایش می‌یابد. محمد فطانت، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با فارس گفت: موضوع […]

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد بهره مالکانه معادن گفت: این بستگی به نظر شورای نگهبان در لایحه بودجه دارد، همچنین پذیره‌نویسی ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق رهنی برای تأمین مالی مسکن شروع شده و به تدریج افزایش می‌یابد.

محمد فطانت، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با فارس گفت: موضوع تجدید ارزیابی دارایی‌ها در بودجه امسال و قانون مالیات‌های مستقیم آورده شده و براساس آن نیاز است تا استانداردهای حسابداری مطابق با روش‌هایی که در کلیه کشور‌ها متداول است، تطبیق پیدا کند.

ادامه رایزنی سازمان بورس برای تجدید ارزیابی دارایی‌ها

وی افزود: در این راستا همچنان مذاکرات سازمان بورس ادامه دارد و این در حالی است که به‌طور طبیعی سازمان حسابرسی نیز نظرات و دیدگاه‌های ارزنده‌ای در حوزه استانداردهای تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارد.

به گفته فطانت، سازمان بورس معتقد است در چارچوب قوانین موجود، باید روش‌های متداول مربوط به تجدید ارزیابی دارایی‌ها که می‌تواند شفافیت صورت‌های مالی را افزایش دهد و به قیمت‌های منصفانه‌ای که همواره در استانداردهای IFRS و استاندارد‌های بین‌المللی حسابداری به آن‌ها تأکید شده، به‌کار گرفته و صورت‌های مالی به آن سمت نزدیک شود، اما تبدیل کردن تجدید ارزیابی به سرمایه به احتمال فراوان با محدودیت‌هایی روبه‌رو خواهد شد که طی فرایند سخت‌تری دنبال می‌شود.

رییس سازمان بورس از انتشار نخستین اوراق رهنی مسکن (MBS) در روزهای آتی خبر داد و گفت: با آمدن این اوراق در روزهای آتی این امید وجود دارد که در بخش مسکن و صنایع مربوط به آن که سهام آن‌ها در بورس ایران مورد معامله قرار می‌گیرند، تحرک ایجاد شود؛ در مرحله نخست با حجم ۳۰۰ میلیارد تومان پذیره‌نویسی این اوراق شروع و امید می‌رود، به تدریج افزایش یابد.

تکلیف بهره مالکانه معدنی‌ها

فطانت در برابر پرسش فارس مبنی بر این‌که موضوع کاهش بهره مالکانه معادن سنگ‌آهن در بودجه ۹۵ تا چه حد کاهش یافت، پاسخ به آن را منوط به نظر شورای نگهبان در مورد بودجه کشور دانست.

وی با اشاره به برگزاری نهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه گفت: نمایشگاه بین‌المللی بورس و بانک و بیمه ۹۵ پس از ماه رمضان در حالی برگزار خواهد شد که در حاشیه این نمایشگاه تلاش می‌شود، ضمن معرفی ابزارهای مالی اسلامی و ارایه دستاوردهای مربوط به بازار سرمایه اسلامی، بیش از پیش نسبت به گذشته مزیت این ابزار‌ها معرفی شود.

فطانت با اشاره به برگزاری هشتمین اجلاس بین‌المللی دو روزه بازار سرمایه اسلامی در ایران گفت: از نکات قابل توجه در این زمینه، اقبال و توجه بسیار بالای سرمایه‌گذاران خارجی و حتی کشور‌های غربی نسبت به ابزارهای اسلامی در دنیا است که علاقه‌مند هستند، با ساختار ابزار‌های مالی اسلامی از جمله صکوک در بازار سرمایه ایران آشنایی پیدا کنند.

به باور وی بازار سرمایه ایران خوشبختانه در مورد ابزارهای مالی اسلامی حرف‌های بسیار زیادی برای گفتن دارد و بازار اولیه مربوط به بازار بدهی و صکوک در حال رشد است.

رییس سازمان بورس با بیان این‌که در برنامه‌های آتی دولت تبدیل به اوراق بهادار کردن بدهی‌های دولت به پیمانکاران و بخش بانکی در دستور کار قرار گرفته، عنوان کرد: بدیهی است با ابلاغ قانون بودجه ۹۵ حجم زیادی از اوراق بهادار به تدریج می‌تواند وارد بازار سرمایه شود که از جمله آن اوراق بهاداری است که دارای پشتوانه تضمین دولت و فرصت‌های بسیار خوب سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خارجی است که نسبت به این اوراق علاقه‌مند و سؤالات بسیار زیادی درباره آن دارند.

وی ادامه داد: برپایی نشست‌هایی از جمله اجلاس دو روزه بازارهای سرمایه اسلامی که توسط شورای فقهی سازمان بورس و مجتهدان این شورا هماهنگ و با نظارت آن‌ها صورت گرفته امکانی برای پاسخگویی به پرسش‌های سرمایه‌گذاران خارجی و در عین حال آشنایی آن‌ها با ابزارهای اسلامی است.

رییس بورس مسافر اجلاس آیسکو شد

فطانت حضور در نشست سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO) در هفته آتی را از دیگر رویداد‌های مهم بازار سرمایه ایران در بهار ۹۵ اعلام کرد و افزود: در راستای تقویت دیپلماسی مالی ایران این فرصت فراهم شده تا با حضور در این اجلاس که در کشور پرو برگزار خواهد شد، ضمن معرفی بازار سرمایه ایران به سایر اعضای بازارهای سرمایه دنیا فرصتی برای بازار سرمایه ایران برای مذاکره رو در رو با بازارهای سرمایه سایر کشور‌ها و افزایش هم افزایی و تبادل تجربیات مختلف فراهم شود.

دلیل محدود شدن حجم اوراق بدهی دولتی در بودجه ۹۵

دبیر شورای عالی بورس در پاسخ به این پرسش که دلیل محدودیت حجم انتشار اوراق مشارکت و بدهی در قانون بودجه از سوی دولت چیست؛ گفت: مطابق با تبصره ۲۰ لایحه قانون بودجه ۹۵ که عبارت بود از تبدیل به اوراق بهادار کردن کلیه بدهی‌های دولت به پیمانکاران و بخش خصوصی، هم اکنون به دلیل این‌که عددی از این بابت در آن تبصره قید نشده و یک تبصره کلی بود، مورد تصویب نمایندگان مجلس قرار نگرفت، اما در مابقی تبصره‌های بودجه به اندازه کفایت بحث‌هایی در خصوص انتشار اوراق بهادار به منظور تسویه بدهی دولت وجود دارد که بازار سرمایه بتواند در سایه آن نقش مؤثرتری را ایفا کند.

 

فطانت افزود: بازار سرمایه تلاش می‌کند که بازار اولیه و بازار اوراق بدهی از جمله صکوک را در خدمت بازار ثانویه قرار دهد و به نحوی حرکت کند که با تحریک بازار اولیه بتواند آثار مثبتی را در بازار ثانویه بر جای گذارد.