ورود سومین بانک در فرایند تسویه وجوه معاملات بورس

  مدیرعامل سمات گفت: در بازارهای مالی کارا، دو بازار پول و سرمایه به عنوان دو بال اقتصاد به‌طور هماهنگ با هم حرکت می‌کنند و می‌توانند باعث رشد اقتصادی شوند. به گزارش مناقصه‌مزایده از روابط عمومی سمات، مراسم رونمایی وارد شدن سومین بانک در فرایند تسویه وجوه معاملات بورس اوراق بهادار با حضور مدیرعامل شرکت […]

 

مدیرعامل سمات گفت: در بازارهای مالی کارا، دو بازار پول و سرمایه به عنوان دو بال اقتصاد به‌طور هماهنگ با هم حرکت می‌کنند و می‌توانند باعث رشد اقتصادی شوند. به گزارش مناقصه‌مزایده از روابط عمومی سمات، مراسم رونمایی وارد شدن سومین بانک در فرایند تسویه وجوه معاملات بورس اوراق بهادار با حضور مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) و مدیران ارشد بانک سامان برگزار شد. محمدرضا محسنی در این مراسم گفت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی براساس قانون بازار اوراق بهادار، مسؤولیت امور مربوط به ثبت، نگهداری و انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه معاملات را برعهده دارد.

وی افزود: سمات به دنبال تضمین امنیت و کارآمدی بازار سرمایه ایران از طریق توسعه و بهینه‌سازی سازوکار تسویه معاملات با تمرکز بر افزایش کارایی، کاهش ریسک و هزینه پایاپای و تسویه وجوه معاملات است که یکی از ابزارهای موجود برای نیل به این هدف، توسعه همکاری‌ها با بازار پول و بهره‌گیری از پتانسیل‌های موجود در این زمینه است.

مدیرعامل سمات بازار پول و سرمایه را مکمل یکدیگر خواند و اظهار داشت: تعامل این دو بازار می‌تواند سلایق و علایق سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران را به نحو مطلوبی پوشش دهد.

وی خاطر نشان کرد: روابط دو بازار پول و سرمایه در بازارهای مالی کارا، هر روز گسترده تر می‌شود به‌طوری که این دو بازار به عنوان دو بال اقتصاد به‌طور هماهنگ با هم حرکت می‌کنند و حرکت یکی در واقع تکمیل حرکت دیگری است، لذا این دو بازار می‌توانند باعث رشد اقتصادی کشور شوند.

محسنی اظهار داشت: بانک سامان نیز با رعایت استانداردهای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی توانست بعد از بانک‌های ملی و تجارت وارد فرایند تسویه وجوه معاملات بورس اوراق بهادار شود و هر بانکی که بتواند خدمات بهتری از نظر فنی و مالی به فعالان بازار سرمایه ارایه دهد، می‌تواند وارد این فرایند شود.

مدیرعامل سمات با بیان این‌که انتقال فرایند وظایف تسویه و پایایای بورس کالا به شرکت سپرده‌گذاری ظرف چند روز آینده عملیاتی می‌شود، تصریح کرد: این شرکت ارتقاء کارایی فرایندهای تسویه وجوه معاملات را سرلوحه برنامه‌های خود قرارداده است تا بتواند به خوبی از ظرفیت‌های موجود در نظام بانکی کشور استفاده کند.

وی به شعار سال ۹۵ «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اشاره کرد و گفت: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حکم جدید وزیر امور اقتصادی و دارایی مسؤول تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور شده است تا این بازار در راستای تحقق شعار امسال، گام‌ بردارد.

محسنی در پایان افزود: به‌طور حتم با همکاری خوب بانک‌ها و بازار سرمایه می‌توان نقش مهمی را در توسعه و بالندگی ایران اسلامی ایفا کرد.