ساخت ۱۰ هزار کنتور هوشمند توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

    معاون امور مهندسی و بهره‌برداری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سال‌ها پیش در دستور کار این شرکت قرار دارد، گفت: تاکنون ١٠ هزار کنتور هوشمند از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی ساخته، نصب و هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است. به گزارش شانا، مجتبی شیخ بهایی با بیان […]

 

 

معاون امور مهندسی و بهره‌برداری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سال‌ها پیش در دستور کار این شرکت قرار دارد، گفت: تاکنون ١٠ هزار کنتور هوشمند از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی ساخته، نصب و هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است.

به گزارش شانا، مجتبی شیخ بهایی با بیان این که هوشمندسازی کنتور‌ها و سیستم‌های اندازه‌گیری از سال‌ها پیش در دستور کار این شرکت قرار گرفته است، گفت: خوداتکایی در این حوزه از جمله برنامه‌های اساسی شرکت ملی گاز ایران بود که خوشبختانه این سیاست با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی محقق و ١٠ هزار کنتور ساخته و نصب شد.

 

وی ادامه داد: تاکنون دستاوردهای بزرگی در این حوزه به دست آمده که نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است.

وی یادآور شد: برخی به دلایل خاص در فکر وارونه جلوه دادن مباحث هستند تا دستاوردهای صنعت گاز در حوزه اقتصاد مقاومتی و خوداتکایی را که از سوی مقام معظم رهبری نیز تأکید فراوانی برآن شده است نادیده گرفته شود.

 

شیخ بهایی در ادامه به امضای تفاهم‌نامه با گروه اس کی تلکوم کره‌جنوبی اشاره کرد و گفت: در قالب این تفاهم‌نامه فن‌آوری‌های روز دنیا به شرکت‌های کنتورساز و دانش‌بنیان ایرانی منتقل و کنتورهای ساخت این شرکت‌ها در بخش‌های مختلف بهینه می‌شوند.

 

وی با بیان این که در بحث ارتباط کنتورهای هوشمند سناریوهای مختلفی در دنیا وجود دارد، ادامه داد: سعی می‌کنیم از آخرین فن‌آوری با کم‌ترین هزینه استفاده کنیم که از جمله این موارد می‌توان به ایجاد بستر ارتباطی سیستم‌های هوشمند اشاره کرد که LPW نام دارد.

 

معاون امور مهندسی و بهره‌برداری شرکت ملی گاز ایران یادآورشد: با توجه به پیشرفت‌های انجام شده، توان باتری و نفوذ‌پذیری کنتورهای تولید شده در داخل باید افزایش یابد که این برنامه با بهره‌گیری از دانش شرکت‌های بزرگ دنیا و با شرط انتقال فن‌آوری به شرکت‌های داخلی در دستور کار قرار گرفته است.

 

به گفته وی، عمر باتری کنتورهای ساخت داخل کم‌تر از ۵ سال است که با توجه به وجود ٢٠ میلیون مشترک، تعویض باتری این سیستم‌های اندازه‌گیری برای شرکت ملی گاز ایران هزینه بالایی در برخواهد داشت و باید این مدت حداقل به ١٠ سال افزایش یابد.

 

شیخ بهایی تأکیدکرد: گروه اس کی تلکوم کره‌جنوبی تاکنون ۵ هزار کنتور با فن‌آوری جدید در این کشور (کره‌جنوبی) ساخته که با بهره‌گیری از فن‌آوری جدید عمر باتری به ۷ تا ١٠ سال افزایش یافته و تعداد ٢٠ هزار کنتور با یک گیرنده در تماس خواهد بود که نشانه نفوذپذیری بالای این تجهیز است.

 

وی با بیان این که شرکت ملی گاز ایران در پی دستیابی به بهترین و روزآمد‌ترین فن‌آوری دنیا در این حوزه است، تصریح‌کرد: براین اساس تفاهم‌نامه‌ای با گروه اس کی تلکوم کره‌جنوبی امضا شده که در قالب آن با همکاری شرکت‌های ایرانی انتقال دانش فنی انجام خواهد شد.

 

به گفته شیخ بهایی، ٤٥ روز پس از امضای این تفاهم‌نامه، با تشکیل جلسه‌های مشترک، طرح ایجاد یک پایلوت در تهران ارایه می‌شود.

 

معاون امور مهندسی و بهره‌برداری شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این‌که در این تفاهم خرید تجهیز در دستور کار نیست و تنها دانش فنی به شرکت‌های ایرانی منتقل می‌شود، تأکید کرد: انتقال دانش فنی از نخستین مراحل اجرای کار آغاز شده و حتی در بحث پایلوت نیز باید این کار انجام شود.

 

وی با بیان این‌که برای دستیابی به این دانش فنی و انتقال آن به شرکت‌های داخلی با شرکت‌های آلمانی و فرانسوی نیز مذاکره شده است، گفت: سرمایه‌گذاری و انتقال دانش فنی به عنوان شرط اولیه همکاری مطرح شده و به صورت جدی در دستور کار قرار دارد.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه شرکت‌های داخلی توان بالایی در این زمینه دارند و هم‌اکنون با دانشگاه صنعتی شریف نیز برای تولید تجهیزات با این فن‌آوری همکاری داریم.

 

 

معاون امور مهندسی و بهره‌برداری شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سال‌ها پیش در دستور کار این شرکت قرار دارد و با توان داخلی در تفکر خوداتکایی در بخش‌های مختلف صنعت گاز هستیم.