۳ شکست در سه نیمه نهایی؛ پایان عصر گواردیولا؟

    منچسترسیتی فصل آینده گواردیولا را به عنوان سرمربی روی نیمکت خواهد نشاند تا با این تیم موفقیت‌های بزرگی کسب کند ولی آن‌ها امسال با پیگرینی به جایگاهی رسیدند که پپ با بایرن رسید. به گزارش «ورزش سه»، چیزی که در طی ۳ سال اخیر شاهد آن بودیم این است که فوتبال گواردیولا دیگر […]

 

 

منچسترسیتی فصل آینده گواردیولا را به عنوان سرمربی روی نیمکت خواهد نشاند تا با این تیم موفقیت‌های بزرگی کسب کند ولی آن‌ها امسال با پیگرینی به جایگاهی رسیدند که پپ با بایرن رسید.

به گزارش «ورزش سه»، چیزی که در طی ۳ سال اخیر شاهد آن بودیم این است که فوتبال گواردیولا دیگر در مقاطع حساس و بازی‌های مهم، فوتبال برنده نیست.

افتخار حذف بایرن به دیگو سیمئونه و تیم شجاع او رسید. آن‌ها تیمی هستند که برنده ۳ گانه را شکست داده و حذف کردند و پس از آن نوبت به بایرن رسید ولی چگونه؟ با دفاع سرسختانه و آمادگی برای گلزنی. این فلسفه  آن‌هاست.

تیم گواردیولا هر ۳ سال در نیمه نهایی‌ها به یک شکل شکست خورد. گلی در سانتیاگو برنابئو به ثمر نرساند، ‌گلی در نیوکمپ به ثمر نرساند و گلی در ویسنته کالدرون به ثمر نرساند. هر ۳ بازی در آلیانز آره نا نیز با گل‌هایی که به سادگی توسط تیم‌های اسپانیایی به ثمر می‌رسید همراه بود. هر سال همین داستان تکرار شد. رقابت‌های حذفی به شدت حساسند و جای هیچ اشتباهی وجود ندارد. حذف در ۳ نیمه نهایی پیاپی به نظر اتفاقی نیست که یک بار رخ داده باشد بلکه بیش‌تر به یک روند تکراری تبدیل شده است.

البته که بایرن موقعیت‌هایی مقابل اتلتیکو داشت. پنالتی توماس مولر می‌توانست بازی را ۲-۰ کند و معلوم نبود پس از آن چه اتفاقی رخ می‌داد. در هر صورت، تیم سیمئونه به یک گل نیاز داشت و به راحتی هم به آن رسید. بازی در دقایق پایانی با حملات بایرن همراه بود ولی شاگردان گواردیولا بازی را به شکلی پیش بردند که سیمئونه می‌خواست و تیمش در آن متخصص بود، دفاع تا ثانیه پایانی.

نمی‌توان گفت که او هیچ دستاوردی نداشته است. در حقیقت او ۳ بار با بایرن قهرمان بوندس لیگا شده است. بردن ۳ قهرمانی لیگ در یک کشور جدید دستاورد کوچکی نیست. این موفقیت باعث شد خیلی چیز‌ها از روزی که او روی نیمکت بایرن نشست تا روزی که خواهد رفت پوشیده بماند. گواردیولا فقط موفقیت در آلمان را بلد است. با این حال واقعیت این است که بسیاری از مربیان بایرن مونیخ شرایطی مشابه گواردیولا داشته‌اند. از سال ۱۹۶۳، بایرن از هر دو جام بوندس لیگا، تقریباً در یکی قهرمان شده است. هیچگاه نشده که بایرن ۵ سال موفق به قهرمانی نشود. این چهارمین قهرمانی پیاپی آن‌ها و بیست و پنجمین قهرمانی آن‌ها در مجموع است. انگار که این اتفاق طبیعی است. دنیا روی روال عادی خود می‌چرخد وقتی که بایرن قهرمان بوندس لیگا می‌شود.

از لحاظ اقتصادی، هیچ تیمی نمی‌تواند به گرد پای بایرن برسد. رومینیگه از سال ۲۰۰۲ که روی صندلی مدیریت اجرایی باشگاه نشسته، باشگاه را دچار تحولات عظیمی کرده است. برای همین است که رومینیگه، آلمان را چالش خاصی برای تیمش نمی‌داند و به دنبال موفقیت اروپایی است. برای او بردن بوندس لیگا اتفاق خاصی نیست. او به دنبال سوپرلیگی است که تیم‌هایی نظیر رئال‌مادرید، بارسلونا و پاری‌سن‌ژرمن در آن حضور داشته باشند ولی انگار که تیمش هنوز آماده چنین گام بلندی نیست و ابتدا باید با اتلتیکو کلنجار برود.

نزدیک‌‌ترین رقیب بایرن یعنی دورتموند نمی‌تواند مانع پیوستن بازیکنانش به بایرن شود. تا به حال ماریو گوتزه و لواندوفسکی راهی آلیانز آره نا شدند و مت هوملس نیز در آینده‌ای نزدیک راه هم‌‌‌تیمی‌های سابقش را پیش خواهد گرفت. این مکانیزمی است که نه تنها به بایرن اجازه می‌دهد که در بوندس لیگا موفق باشد، بلکه دیگر تیم‌های لیگ را نیز ناکام می‌گذارد. مثل این است که مارک زوکربرگ، برنامه‌های اینستاگرام و واتس‌اپ را به عنوان تهدیدی برای امپراطوری فیس‌بوکش ببیند. پاسخ چیست؟ آن‌ها را بخرد. تنها مشکل بایرن این است که تمام ستاره‌هایش را خوشحال نگه دارد.

از این رو، بردن بوندس لیگا یا بردن هر دو جام داخلی برای باشگاه دیگر کافی نیست. وقتی باشگاه وارد چنین فضایی می‌شود، اساس قضاوت‌‌ها در مورد آن‌ها متفاوت خواهد شد. به لورن بلان در پاری‌سن‌ژرمن نگاه کنید. او پس از حذف شدن از چمپیونزلیگ مقابل منچسترسیتی جایگاهش را در خطر می‌بیند. این در حالیست که او برای دومین بار در آستانه کسب هر ۳ جام داخلی فرانسه است ولی برای هواداران و باشگاه، این جام‌‌ها اهمیت زیادی ندارد. قطری‌ها میلیارد‌ها دلار هزینه نکرده‌اند که جام داخلی فرانسه را ببرند.

در بایرن اوضاع از همین قرار است. قهرمانی داخلی از پیش متعلق به آن‌هاست. لسترسیتی قهرمان لیگ شد؟ اتفاق بزرگی است. بایرن قهرمان بوندس لیگا شد؟ چیز خاصی رخ نداده.

 چیزی که اهمیت دارد چمپیونزلیگ است ولی گواردیولا و بایرن ۳ فصل است که در نیمه نهایی حذف شده‌اند و دیگر فرصت این را ندارند که شرایط را بهبود ببخشند. ۳ قهرمانی پیاپی در بوندس لیگا و ۳ حذف پیاپی از چمپیونزلیگ. کدام یک ارزیابی بهتری از عملکرد گواردیولا در بایرن است؟ ۳ سال و ۶ ناکامی در ۶ بازی نیمه نهایی. این قضاوت براساس یک بازی یا یک لحظه نیست.

در حالی که خیلی صحبت‌‌ها درباره تغییرات بازیکنان بایرن تحت هدایت گواردیولا گفته می‌شود، میراث او در بایرن چه خواهد بود؟ کارلو آنچلوتی فصل آینده هدایت تیم را بر عهده خواهد گرفت و او سبک گواردیولا را حفظ نخواهد کرد. در حقیقت او یک الگوی از پیش طراحی شده را در تیم اجرا نمی‌کند. او به بازیکنان نگاه می‌کند و براساس آن‌ها تصمیم می‌گیرد چه سیستمی استفاده کند.

بایرن فکر می‌کرد مربی روی نیمکتش خواهد نشاند که سبکی خاص به آن‌ها خواهد داد و یک نسل طلایی برایشان به جا خواهد گذاشت. امروز آن‌ها چنین چیزی نمی‌بینند. نمی‌توان گفت پپ بایرن را دوباره ساخت. او به چمپیونزلیگ نیاز داشت.

گواردیولا از حذف شدن تیمش بسیار ناراحت بود. او در نشست خبری بعد از بازی گفت: همه زندگیم را برای بایرن مونیخ دادم. تیم بسیار خوبی آماده حضور در رقابت‌های مختلف کردم اما متأسفانه یک بار دیگر از صعود به فینال باز ماندیم. برای رسیدن به فینال دست به هر کاری زدیم. بازی بسیار خوبی را برابر اتلتیکو مادرید به نمایش گذاشتیم و به شاگردانم افتخار می‌کنم. بازیکنان بایرن بهترین هستند و اطمینان دارم که در آینده هم بسیار خوب ظاهر خواهند شد. بایرن شایسته صعود به فینال بود البته باید این را هم گفت که اتلتیکو مادرید هم شایسته صعود به فینال است. درست است که بازهم حذف شدیم اما به بازیکنان گفتم که به آن‌ها افتخار می‌کنم. بله قبول دارم که مأموریت من در بایرن مونیخ کامل نشد، اما برای موفق کردن این تیم نهایت تلاش خود را به‌کار گرفتم. بسیار ناراحت هستم. به هر حال آمار و ارقام دروغ نمی‌گوید و از اذهان پاک نمی‌شوند. بایرن مونیخ با هدایت گواردیولا به فینال لیگ قهرمانان اروپا نرسید و این یک واقعیت است. بازیکنان بایرن بسیار خوب ظاهر شدند و ناکامی آن‌ها من را بسیار ناراحت می‌کند.

سرمربی اسپانیایی بایرن مونیخ که قرار است فصل بعد در منچستر سیتی مربیگری کند، افزود: می‌توانید من را به خاطر صعود نکردن بایرن مونیخ به فینال لیگ قهرمانان اروپا سرزنش کنید. امیدوارم که بایرن با آنچلوتی بسیار موفق شود و برای این مربی بزرگ آرزوی موفقیت می‌کنم. من هر آنچه را که در توان داشتم رو کردم اما متأسفانه بازهم موفق نشدیم.

 

او درباره پنالتی که مولر از دست داد، گفت: اگر آن پنالتی گل می‌شد شرایط برای ما بسیار خوب می‌شد. به هر حال بازی تمام شده است و ما نتوانستیم به دور بعد راه پیدا کنیم. من امروز احساس ناکامی نمی‌کنم چرا که بازی بسیار خوبی را به نمایش گذاشتیم اما وقتی خوب بازی نمی‌کنیم احساس ناکامی می‌کنم. امروز چنین احساسی ندارم.