هزاره سوم؛ هزاره جنگ بر سر آب

  سایت جنجالی ویکی لیکس در گزارشی محرمانه خاطرنشان کرد که آب آشامیدنی جهان به دلیل رژیم غذایی مبتنی بر گوشت در غرب در سال ۲۰۵۰ میلادی از روی زمین محو می‌شود. به گزارش سلامت نیوز، روزنامه الجزیره تأکید کرد که در این گزارش با عنوان «بحران مالی جهان را فراموش کنید، آب‌های آشامیدنی جهان […]

 

سایت جنجالی ویکی لیکس در گزارشی محرمانه خاطرنشان کرد که آب آشامیدنی جهان به دلیل رژیم غذایی مبتنی بر گوشت در غرب در سال ۲۰۵۰ میلادی از روی زمین محو می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه الجزیره تأکید کرد که در این گزارش با عنوان «بحران مالی جهان را فراموش کنید، آب‌های آشامیدنی جهان روبه اتمام است» که برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی آماده شده، آمده است: مقامات آمریکایی ۷ سال پیش هشدار داده بودند رژیم غذایی غرب که مبتنی بر گوشت به عنوان اصلی‌‌ترین ماده غذایی است، منجر به آلوده شدن آب‌های آشامیدنی تازه در جهان خواهد شد.

براساس این گزارش، خوردن گوشت نسبت به رژیم غذایی گیاهی باعث افزایش مصرف آب می‌شود زیرا هر حیوانی به چندین تن محصولات زراعی همچون ذرت و سویا نیاز دارد که این محصولات نیز به نوبه خود برای کاشت به هزاران گالن آب نیاز دارند اما اگر انسان این محصولات زراعی را مستقیماً مصرف کند، آب آشامیدنی بسیار کم‌تری مصرف خواهد شد.

پروفسور «تیموتی راندهیر» از دانشگاه ماساچوست آمریکا در تحقیقی مسأله آب را مهم‌ترین موضوع مناقشه‌های احتمالی جوامع بشری در دهه‌های آینده دانسته و پیشنهاد داده برای جلوگیری از این مسأله مدیریت حوزه آبخیزداری و جلوگیری از آلودگی آب به عنوان مهم‌ترین راهکارهای کاهش نزاع احتمالی بشر بر سر آب مورد توجه قرار گیرد.

طبق اعلام سازمان هواشناسی جهانی تا سال ۲۰۲۵ میلادی ۶۶ درصد جمعیت جهان یعنی دو سوم مردم ساکن روی کره زمین با معضل یا بحران کمبود منابع آب مواجه خواهند بود.

در تحقیق پروفسور راندهیر منطقه خاورمیانه به عنوان یکی از کم‌آب‌‌ترین مناطق دنیا مورد توجه قرار گرفته و بر این نکته تأکید شده که این منطقه بیش‌تر از دیگر نقاط دنیا مستعد نزاع و جنگ بر سر منابع آب است.

خاورمیانه با وجودی که ۵ درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده تنها صاحب یک درصد از منابع آب است و این مسأله در کنار منابع مشترک آبی بین کشورهای این منطقه، این منطقه از جهان را مستعد جنگ بر سر آب ساخته است.

بر اساس گزارش‌های موجود۷۰ درصد از آب مصرفی دنیا در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، ۲۳ درصد در صنعت و ۷ درصد نیز مصرف خانگی دارد. در ۸۰ کشور دنیا در حال حاضر کمبود آب وجود دارد. با توجه به گزارش انستیتوی بین‌المللی مدیریت آب عامل ۹۸ درصد از کمبود آب مسایل مدیریتی است.

 

۳ عامل مهم که وضعیت آب را به صورت خطرناکی در جهان در آورده است، آلوده شدن آب، اتلاف آب و تغییرات آب و هواست.