ایران؛ گنجینه کم‌نظیر داروهای گیاهی

  ظرفیت بالقوه ایران در تنوع گیاهی و تولید ۶۰۰ محصول دانش‌بنیان در حوزه گیاهان دارویی و طبیعی گواهی بر توانمندی کشور در استفاده از این صنعت برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان است. به گزارش مهر، ایران از نظر تنوع گیاهی به خصوص گیاهان دارویی جایگاه منحصر به فردی دارد. بر اساس پژوهش‌های انجام گرفته […]

 

ظرفیت بالقوه ایران در تنوع گیاهی و تولید ۶۰۰ محصول دانش‌بنیان در حوزه گیاهان دارویی و طبیعی گواهی بر توانمندی کشور در استفاده از این صنعت برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان است.

به گزارش مهر، ایران از نظر تنوع گیاهی به خصوص گیاهان دارویی جایگاه منحصر به فردی دارد. بر اساس پژوهش‌های انجام گرفته حدود ۸۰۰۰ گونه گیاهی در کشور شناسایی شده است که از این تعداد بیش از ۲۴۰۰ گونه دارای خواص دارویی عطری – ادویه‌ای، آرایشی و بهداشتی هستند؛ لذا ظرفیت و توانایی منحصر به فردی در گیاهان دارویی وجود دارد که می‌توان از این پتانسیل به خوبی بهره برد و با برنامه‌ریزی علمی علاوه بر حفظ، احیاء، توسعه و اصلاح آنان، به بهره‌برداری اصولی و پایدار از این منابع پرداخت.

افزایش روزافزون جمعیت و در نتیجه افزایش تقاضا برای کاربرد گیاهان دارویی باعث تولید اقتصادی گیاهان دارویی می‌شود از این رو ضروری است که در راستای به‌کارگیری هر چه بیش‌تر از گیاهان دارویی از علم محققان کشور بهره گرفت تا حداکثر استفاده از صنعت گیاهان دارویی صورت گیرد.

در همین راستا تمرکز شرکت‌های دانش‌بنیان نیز برای به‌کارگیری فن‌آوری روی گیاهان دارویی زیاد شده است. تاکنون شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی در تولید داروهای گیاهی فعالیت کرده‌اند؛ حتی برخی از آن‌ها در زمینه صادرات هم گام‌هایی برداشته‌اند.

آخرین وضعیت گیاهان دارویی از منظر علمی و دانشگاهی

علی ابراهیمی، مشاور و نماینده ستاد توسعه علوم و فن‌آوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری به خبرنگار مهر در خصوص وضعیت تولید گیاهان دارویی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: در حال حاضر بیش از ۹۵ شرکت دانش‌بنیان در حوزه گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی طب سنتی فعالیت می‌کنند.

وی از افزایش تولیدات علمی کشور در حوزه گیاهان دارویی خبر داد و گفت: این تولیدات مشتمل بر ۳۸۰۰ مقاله‌ای اس‌ای علمی – پژوهشی است.

گیاهان دارویی مصداق اقتصاد مقاومتی

ابراهیمی با اشاره به آمار تحصیلی در حوزه گیاهان دارویی گفت: همچنین تحصیل بیش از ۶۰۰۰ دانشجوی رشته‌های مرتبط با گیاهان دارویی در کلیه مقاطع تحصیلی، فعالیت بیش از ۱۰۰ عضو هیأت علمی در دانشکده‌های طب سنتی و تحصیل حدود ۵۰۰ دانشجوی دوره تخصصی طب سنتی و داروسازی می‌تواند نشان خوبی از اهمیت به این حوزه در کشور باشد.

عضو ستاد توسعه علوم و فن‌آوری گیاهان دارویی اظهارداشت: تولید و تجاری‌سازی بیش از ۶۰۰ محصول دانش‌بنیان در حیطه دارو‌ها و فرآورده‌های طبیعی انسانی و دامی و راه‌اندازی ۲۰ سلامتکده طب سنتی در کشور تا پایان سال ۹۴، بیانگر تأکیدات مسؤولان و فن‌آوران به حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی است.

وی با اشاره به این‌که بخشی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه تولید داروهای گیاهی در گروه شرکت‌های صنعتی و تولیدی قرار دارند، اظهارکرد: این شرکت‌ها با بهره‌گیری از تمام توان و ظرفیت خود درصدد عرضه محصولات با کیفیت و مورد نیاز جامعه هستند.

ابراهیمی اظهارداشت: گیاهان دارویی و داروهای گیاهی می‌توانند نقش بسیار مؤثر و تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کشور داشته باشد و مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی باشند؛ چرا که سرعت بخشیدن به جریان تبدیل علم به ثروت با تجاری‌سازی فن‌آوری‌های داخل کشور می‌تواند صنایع متعددی را راه‌اندازی کرده و به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در بهبود وضعیت اقتصادی کشور ایفای نقش کند.

عضو ستاد توسعه فن‌آوری گیاهان دارویی اظهارداشت: بنابراین هدایت ثروت به سمت بازار و اقتصاد با ثبات و روبه رشد گیاهان دارویی در بخش‌های مولد و حامی سلامت محیط‌زیست می‌تواند تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را به دنبال داشته باشد.

وی گفت: اقتصاد دانش‌بنیان، بنای مستحکمی است که کم‌ترین آسیب از مشکلات، رقابت‌ها و تهدید‌ها بر آن وارد می‌شود بنابراین لازم است که احراز جایگاه شایسته و دستیابی به سهم ثابتی از بازار جهانی گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن با اعمال مدیریت صحیح صورت گیرد.

به گفته ابراهیمی، همچنین به‌کارگیری دانش روز، استفاده از فن‌آوری، به روز بودن دانسته‌ها از بازار داخلی و جهانی، برنامه‌ریزی و اولویت‌گذاری برای حفظ و افزایش ظرفیت تولید محصولات صادراتی گیاهان دارویی، ارتقای کیفیت بازاریابی، تبلیغات، آشنایی با شیوه‌های پیشرفته عرضه و تکمیل زنجیره علم و فن‌آوری به منظور تبدیل مزیت‌های نسبی به رقابتی، پایش برنامه‌ها و بهبود مستمر آن‌ها می‌تواند کشور را به اقتصاد دانش‌بنیان نزدیک کند.

ابراهیمی در ادامه اظهارداشت: حوزه صنعت گیاهان دارویی یکی از صنایع تأثیرگذار در اقتصاد کشور به شمار می‌رود که پایه‌های آن بر دانش بومی، مواهب الهی، اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی استوار است و از این لحاظ نه تنها به کشورهای دیگر وابسته نیستیم بلکه دارای میراث ارزشمند پزشکی هستیم که به عنوان مکتب طب ایرانی طی هزاران سال خدمات تشخیصی و درمانی خود را ادامه داده است.

اثرگذاری سایر کشور‌ها در حوزه گیاهان دارویی

ابراهیمی در خصوص اثرگذاری سایر کشور‌ها در حوزه گیاهان دارویی گفت: تا کنون کشورهای پیشرو روی صنایع تبدیلی و تولیدی محصولات فرآوری شده و نحوه ارایه و بسته‌بندی، توسعه بالایی داشته‌اند. در ایران این مهم مغفول مانده بود. اما اکنون، تدوین نقشه راه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط در دستور کار قرار گرفته است.

عضو شورای ستاد توسعه فن‌آوری گیاهان دارویی در خصوص توسعه این صنعت در کشور گفت: اکنون با بازنگری‌های صورت گرفته در ستاد، شاهد توسعه صنعت گیاهان دارویی هستیم.

وی با اشاره به عوامل تأثیر‌گذار در پیشرفت صنعت گیاهان دارویی گفت: تولید با کیفیت، بازاریابی و تجارت موفق در عرصه بین‌المللی و همراه کردن فن‌آوری با گیاهان دارویی از مواردی هستند که در کشورهای دیگر برای توسعه صنعت گیاهان دارویی مطرح و مورد توجه قرار گرفته‌اند.

وی افزود: کشورهایی که به کیفیت توجه ویژه دارند و بر اساس شناخت بازار اقدام به تولید و فرآوری کرده‌اند توانسته‌اند سهم بیش‌تری از بازار مصرف را در سطح جهان به خود اختصاص دهند. کشورهای چین و هند با استفاده از گیاهان دارویی و کاربرد طب سنتی در حوزه درمان توانسته‌اند در کشور خودشان و حتی در برخی از کشورهای جهان اثر‌گذار باشند.

 تمایل بازار خارجی به داروهای گیاهی ایرانی

حجت ا… ذبیحی، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده داروهای گیاهی نیز در همین زمینه گفت: گیاهان دارویی یک مزیت بزرگ برای کشور ما به شمار می‌روند زیرا به صراحت می‌توان گفت که ایران از نظر تولید گیاهان دارویی در جهان بی‌رقیب است.

وی ادامه داد: نه چین و نه هند در زمینه گیاهان دارویی رقیب کشور ایران نیستند. چرا که گونه‌های گیاهی متنوع‌تر و بیش‌تری در کشور ما نسبت به هند وجود دارد. محصولات چین نیز از نظر کیفیت به کشور ما نمی‌رسد.

عضو کارگروه دامپزشکی ستاد توسعه فن‌آوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فن‌آوری با بیان این‌که باید روی تجارت بازار خارجی گیاهان دارویی تمرکز کرد، گفت: ۸۰ درصد نیروی بازرگانی این حوزه باید بر روی صادرات متمرکز شود؛ زیرا بازار خارجی، داروهای ایرانی را می‌پسندند.

مهم‌ترین اقدامات برای توسعه صنعت گیاهان دارویی

سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای در راستای صادرات ۲۰ میلیون دلاری داروهای گیاهی به ۴ کشور آسیایی توسط معاونت علم و فن‌آوری ریاست جمهوری منعقد شد که بر اساس این تفاهم‌نامه قرار است داروهای گیاهی تولید شده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان به کشورهای اندونزی، مالزی، ویتنام و سنگاپور صادر شود.

تحقق این موضوع و تمدید این تفاهم‌نامه برای سال‌های آتی می‌تواند گام مؤثری برای توسعه گیاهان دارویی باشد.

بهره‌گیری از توان شبکه‌های بهداشتی برای ترویج مصرف داروهای گیاهی

حوزه گیاهان دارویی در وزارت بهداشت هم مورد توجه قرار گرفته به‌طوریکه بسته‌های آموزشی برای آشنا کردن کارکنان شبکه‌های بهداشت و درمان با طب سنتی، گیاهان دارویی و داروهای گیاهی آماده شده است؛ زیرا بهره‌گیری از توان و ظرفیت شبکه‌های بهداشت و درمان کشور برای ترویج مصرف داروهای گیاهی مهم به نظر می‌رسد.

همچنین اقداماتی مانند افزودن ۲ واحد درسی طب سنتی و مکمل در گروه پزشکی و امتیاز ویژه به همایش‌های رشته‌های مختلف پزشکی که به طب سنتی می‌پردازند، صورت گرفته است.

نقشه راه گیاهان دارویی نیز تدوین شده و در ستاد توسعه علوم و فن‌آوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری در حال تلفیق و تدوین نهایی است.

تصویب سند ملی گیاهان دارویی

از سوی دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه راهبردی جامع کشور، گیاهان دارویی را به عنوان بند الف نقشه جامع علمی کشور در اولویت قرارداده‌اند تا سند ملی گیاهان دارویی را در طب سنتی به تصویب برسانند. این سند یک سند پیشرو بوده و می‌تواند زمینه تحول بالایی را در صنعت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی ایجاد کند و اهتمام به مدیریت دانش در بخش گیاهان دارویی و طب سنتی در ماده ۴ ص ۱۲ سند یکی از سیاست‌های کلان به شمار می‌رود.

با توجه به سیاست‌گذاری‌های دولت برای کاهش وابستگی به نفت بهتر است به مواردی توجه کنیم که ظرفیت‌ها و پتانسیل آن از گذشته در کشور وجود داشته و کارهای علمی و پژوهشی زیادی روی آن انجام شده است.

 

شناسایی ظرفیت‌های ملی اعم از نیروهای انسانی متخصص و استعدادهای طبیعی، بررسی و تدوین اطلاعات جامع از تعداد گیاهان شناسایی شده و دسته‌بندی آن‌ها، تعیین سطح رویشگاه طبیعی و سطح کشت گیاهان دارویی، شناسایی فرصت‌ها، چالش‌ها و تدابیر می‌تواند در توسعه حوزه گیاهان دارویی مؤثر واقع شوند.