۱۰روش صرفه‌جویی آب

  آب مایه حیات است و کمبود آن زندگی موجودات زنده روی زمین را به خطر می‌اندازد. امروزه، مردم جهان با کمبود آب نوشیدنی تمیز و سالم مواجه هستند و تقریباً یک بیلیون نفر از مردم کشورهای در حال توسعه به آب سالم دسترسی ندارند به گزارش فرادید، آب مایه حیات است و کمبود آن […]

 

آب مایه حیات است و کمبود آن زندگی موجودات زنده روی زمین را به خطر می‌اندازد. امروزه، مردم جهان با کمبود آب نوشیدنی تمیز و سالم مواجه هستند و تقریباً یک بیلیون نفر از مردم کشورهای در حال توسعه به آب سالم دسترسی ندارند

به گزارش فرادید، آب مایه حیات است و کمبود آن زندگی موجودات زنده روی زمین را به خطر می‌اندازد. امروزه، مردم جهان با کمبود آب نوشیدنی تمیز و سالم مواجه هستند و تقریباً یک بیلیون نفر از مردم کشورهای در حال توسعه به آب سالم دسترسی ندارند

آب مایه حیات است و کمبود آن زندگی موجودات زنده روی زمین را به خطر می‌اندازد. امروزه، مردم جهان با کمبود آب نوشیدنی تمیز و سالم مواجه هستند و تقریباً یک بیلیون نفر از مردم کشورهای در حال توسعه به آب سالم دسترسی ندارند. ما که از موهبت آب کافی برخوردار هستیم، باید روش‌های درست مصرف کردن آن را بیاموزیم و از این مایع باارزش محافظت کنیم.

روش‌های صرفه‌جویی آب در خانه

با روش‌های زیر می‌توانید از آب به اندازه نیاز استفاده کنید و در عین حال آن را بیهوده هدر ندهید:

– لوله‌هایی که احتمال نشت دارند را تعمیر کنید. ریختن یک قطره آب در دقیقه به مفهوم هدر رفتن حدود ۲۰۰۰ لیتر آب در سال است.

– هنگام مسافرت رفتن، لوله اصلی شیرآب را ببندید تا اگر در خانه لوله‌ای ترکید یا نشتی داشت، در نبود شما آب هدر نرود.

– لوله‌های آب گرم را عایق‌بندی کنید. این کار در فصل سرما کمک می‌کند که آب درون لوله گرم بماند و شما مجبور نباشید برای رسیدن به آب گرم، شیر آب را باز بگذارید. اما اگر گاهی مجبور شدید شیرآب را بازکرده و منتظر آب گرم بمانید، ظرفی زیر آن قرارداده و از آب سرد اولیه برای آبکشی ظروف یا شستن سبزیجات و آبیاری گلدان و باغچه استفاده کنید.

– آب‌های راکد و اضافی، مانند آب پارچ را که روی میز غذا مانده دور نریزید و برای آبیاری گلدان‌‌ها یا باغچه تان استفاده کنید.

– دوش حمام را از نوع کم جریان انتخاب کنید. استفاده از چنین دوش‌هایی موجب حدود ۷۵ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود و البته تا آنجا که امکان دارد زمان دوش گرفتن‌تان را به حداقل، مثلا ۳ تا ۵ دقیقه برسانید. حتی در شرایط بحران کم آبی می‌توانید مانند نظامی‌‌ها حمام کنید. یعنی وقتی بدنتان را صابون می‌زنید، دوش را ببندید و موقع آبکشی آن را باز کنید. گاهی استفاده از وان یا تشت در صرفه‌جویی آب بسیار کمک می‌کند.

– موهایتان را هر روز نشویید. اگر به موهایتان ژل یا محصولات دیگر آرایشی نمی‌زنید، بنابر این نیازی نیست که آن‌ها را هر روز بشویید. با این روش نه تنها از حساس و چرب شدن موهایتان جلوگیری می‌کنید بلکه در مصرف آب نیز صرفه‌جویی می‌شود.

– هنگام مسواک زدن دندان‌هایتان، آب شیر را باز نگذارید با این کار مقدار زیادی آب به هدر می‌رود. به جای این کار لیوانی پر از آب کرده و پس از مسواک زدن، دندان‌هایتان را آبکشی کنید.

– هنگام اصلاح، به جای این‌که تیغ را زیر آب روان بگیرید از یک کاسه آب استفاده کنید.

– هنگام شستشوی دست و صورت، شیر آب را با فشار باز نکنید بلکه در حد متعادل و حتی کم باز کنید. با این روش از هدر رفتن آب به مقدار بسیار زیادی جلوگیری می‌کنید. همین کار را می‌توانید هنگام شستن ظروف انجام دهید. در ضمن موقع شستن ظروف با اسکاچ و مایع شوینده شیر آب را ببندید و موقع آبکشی آن را باز کنید. همچنین می‌توانید از یک لیوان مختص به خود استفاده کنید تا مجبور نباشید مدام آن را بشویید.

 

اگر می‌خواهید آب نوشیدنی‌تان خنک باشد، به جای باز کردن شیرآب و هدر دادن آن به مدت چند دقیقه، پارچ آبی در یخچال بگذارید تا همیشه آب خنک در دسترس داشته باشید.