فقر و بیکاری در سرزمین ثروت

  مردم شهرستان بشاگرد، که بسیاری آن را یادگار «والی» می‌دانند بر روی ثروتی نهان زندگی می‌کنند، مردمانی که به دلیل عدم رسیدگی دولت‌ها همچنان سایه سنگین فقر را بر زندگی خود می‌بینند. به گزارش مهر، شهرستان بشاگرد در شرقی‌‌ترین نقطه استان هرمزگان واقع شده است. فاصله زمانی و جاده‌های نامناسب دسترسی این شهرستان را […]

 

مردم شهرستان بشاگرد، که بسیاری آن را یادگار «والی» می‌دانند بر روی ثروتی نهان زندگی می‌کنند، مردمانی که به دلیل عدم رسیدگی دولت‌ها همچنان سایه سنگین فقر را بر زندگی خود می‌بینند.

به گزارش مهر، شهرستان بشاگرد در شرقی‌‌ترین نقطه استان هرمزگان واقع شده است. فاصله زمانی و جاده‌های نامناسب دسترسی این شهرستان را در زمره محروم‌ترین شهرستان‌های کشور قرارداده است. کوهستانی بودن این شهرستان بسیاری از روستاهای آن را صعب العبور کرده تا آن‌جا که در زلزله چند سال گذشته خدمات‌رسانی به این منطقه برای امدادگران مشکل بود. بشاگرد اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ به شهرستان ارتقا یافت و به رغم گذشت ۸ سال هنوز توسعه و آبادانی این منطقه شکل نگرفته است.

ذخیره‌های غنی معادن یکی از ثروت‌های خدادادی منطقه بشاگرد است که هنوز توسط دستگاه‌های متولی بالفعل نشده است. آمار ۵۰ درصد بیکاری در شهرستان بشاگرد علی‌رغم ظرفیت‌های این شهرستان نگران کننده است. مهاجرت جوانان از این شهرستان یکی از معضلات جدید به شمار می‌آید.

از طرفی نبود امکانات عمرانی و زیرساختی مناسب از قبیل راه، آب، بهداشت، تلفن، در روستا‌ها و بخش‌ها و شهرهای بشاگرد در طول سال‌های گذشته چهره محرومیت را بیش‌تر کرده است.

هرچند اقدامات زیادی در این سال‌ها برای برداشتن چهره محرومیت از شهرستان بشاگرد صورت گرفته اما لازم است توجهات مسؤولان عالی رتبه کشوری و استانی به مردم این شهرستان بیش‌تر شود. شهرستان بشاگرد با جمعیتی بیش از ۴۰ هزار نفر دارای ۳ بخش و ۱۶۶ روستا است.

«والی» اسطوره خدمت در بشاگرد

مردم بشاگرد در گذشته برای هرگونه تردد از روستا به شهرستان میناب برای تأمین معیشت زندگی خود روزهای طولانی را با چهارپایان از مسیرهای سخت و کوهستانی عبور می‌کردند.

اما با حضور جهادگران مؤمن که در رأس آن‌ها مرحوم حاج «عبدا… والی » قرار داشت، خدمت به خلق را نوعی عبادت می‌دانستند و در نبود تجهیزات مناسب به کمک مردمانی شتافتند که در فقر مطلق زندگی می‌کردند.

محمود والی مدیر کمیته امداد شهرستان بشاگرد در این زمینه اعلام کرد: بعد از شکل‌گیری حکومت جمهوری اسلامی ایران اولین نهادی که در آن زمان تأسیس و به روی کار آمد کمیته امداد امام خمینی (ره) بود. این نهاد که متشکل از افراد مؤمن و جهادی بود برای کمک به مردم محروم در کشور به همه نقاط بسیج می‌شدند و با مردم برای بهبود منطقه خود همکاری می‌کردند.

مدیر کمیته امداد بشاگرد عنوان کرد: با انتخاب حاج عبدا… والی به عنوان مسؤول تیم جهادی اعزامی به منطقه‌ای که در آن آب، برق و جاده‌ای وجود نداشت، کم‌کم زمینه توسعه در این منطقه که از فقر اجتماعی، فرهنگی و دینی محروم بود، آماده شد.

والی اظهارداشت: در زمان بعد از انقلاب این توفیقی بود که از سوی امام (ره) نصیب حاج عبدا… شد تا در راه خدمت به محرومین وارد بشاگرد شود.

وی با اشاره به این‌که در آن زمان هیچ امکاناتی وجود نداشته افزود: حضور جهادگران مؤمن با بیل و کلنگ و غیرت مردمان بشاگرد در آن زمان سبب شد که زمینه ایجاد راه‌سازی در بشاگرد شکل گیرد و حاج عبدا… به عنوان محور خدمات‌رسانی با کمک خیرین جلودار آن‌ها بود.

مدیر کمیته امداد شهرستان بشاگرد گفت: با مستقر شدن در روستایی به نام «خمینی‌شهر» زمینه ساخت و ساز در بشاگرد در بخش‌های عمرانی، بهداشتی، فرهنگی و مذهبی شکل گرفت تا جای که با ساخت ساختمان کمیته امداد و درمانگاه، به ساخت مدرسه برای تحصیل دانش آموزان و مسجد برای انجام موازین عبادی و مذهبی در روستا‌ها اقدام شد.

والی بیان‌داشت: مردم بشاگرد که آن زمان در پایین‌‌ترین سطح فقر بسر می‌بردند با کمک‌های خیرخواهانه خیرین و کمیته امداد، به تحت پوشش قراردادن افراد نیازمند مشغول بودند. مردم این منطقه سال‌های طولانی را بدون برق و آب گذراندند و زندگی خود را با روشنایی چراغ فانوس و همچنین آب غیربهداشتی سپری کردند.

این مسؤول تصریح کرد: با تلاش‌های بی‌وقفه و شبانه روزی حاج عبدا… والی با تهران و رایزنی با خیرین کم کم موجی از خدمات‌رسانی در روستاهای بشاگرد سرازیر و وضعیت مردم به مرور زمان سروسامان گرفت.

 مدیر کمیته امداد بشاگرد بیان‌داشت: در آن زمان هیچ یک از روستاهای بشاگرد از جاده بهره‌مند نبوده و خدمات‌رسانی به آن‌ها بسیار سخت بود، اما با همکاری مردم منطقه و جهادگران و خیرین این کار در روستاهای بشاگرد انجام شد.

با تمام مجاهدت‌های انجام شده در بشاگرد برای آبادانی و رهایی از فقر و محرومیت، برداشته شدن چهره فقر و محرومیت از بشاگرد کاسته نشد تا تلاش‌ها همچنان بیش از پیش ادامه پیداکند.

وی با اشاره با این‌که در بشاگرد باید کارهای بیش‌تری انجام می‌شد تا به شهرستان تبدیل شود گفت: یک منطقه برای ارتقاء به شهرستان باید امکانات عمرانی وزیر بنایی زیادی داشته باشد که بشاگرد فاقد هرگونه امکانات مناسب است.

مدیر کمیته امداد بشاگرد گفت: منطقه‌ای که امروزه برای بسیاری از مردم نام آشنا شده، در گذشته هیچ‌گونه راه روستایی خاکی هم نداشت و این خدمات قابل مشاهده در بخش راه که بیش از هزاران کیلومتر راه خاکی و آسفالته روستایی است، از تلاش‌ها و مجاهدت‌های حاج عبدا… والی و همراهان در بشاگرد بوده است.

نبود راه مناسب سرعت پیشرفت و توسعه بشاگرد را کند کرده است

محمود والی بیان داشت: کمیته امداد در زمان مدیریت مرحوم حاج عبدا… والی و بعد از وی با بضاعتی که داشت بهترین خدمات را به مردم ارایه کرد و در حال حاضر با بالا رفتن سطح توقعات مردم از دولت بعد از ارتقا یافتن به شهرستان با همه کارهای انجام شده سرعت پیشرفت و توسعه در بشاگرد به کندی صورت می‌گیرد.

وی با بیان این‌که در بشاگرد هنوز کمبود‌ها احساس می‌شود، عنوان داشت: مردم بشاگرد برای انجام خدمات اولیه تا کنون در شهرستان‌های همجوار سردرگم هستند در صورتی که این خدمات می‌تواند در بشاگرد انجام شود.

حسین بابا خانی، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری بشاگرد در گفت‌و‌گو با مهر اظهارداشت: شهرستان بشاگرد یک منطقه کوهستانی و پراکنده است که خدمات‌رسانی مناسب در آن با سختی صورت می‌گیرد.

باباخانی عمده مشکل شهرستان بشاگرد را که مانع پیشرفت و توسعه شهرستان شده، نبود راه مناسب عنوان کرد و افزود: یکی از موارد مهم زیرساختی و عمرانی که زمینه توسعه هر شهرستانی را فراهم می‌سازد، راه مناسب دسترسی به آن شهرستان است که بشاگرد از این مهم بهره نمی‌برد.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری بشاگرد بیان‌داشت: سال گذشته بیش‌ترین اعتبارات راهسازی در بین دوازده شهرستان در استان هرمزگان به شهرستان بشاگرد اختصاص یافت اما این اعتبارات در برابر حجم بالای کارهای زیرساختی در راهسازی بسیار اندک و پیشرفت خوبی در بخش دیده نشد.

بابا خانی گفت: متأسفانه هزینه ساخت یک کیلومتر راه در شهرستان بشاگرد به دلیل موقعیت کوهستانی، بیش از ده برابر راهسازی در شهرستان‌های دیگر است.

وی اظهارداشت: دولت با در نظر گرفتن اعتبارات مناسب و همچنین اعزام پیمانکاران قوی در این بخش به کمک شهرستان بشاگرد بیاید تا بتوان علاوه بر فراهم کردن خواسته‌های مردم سرعت کار را در بخش‌های دیگر افزایش داد.

بابا خانی با بیان این‌که برای واگذاری معادن بشاگرد به سرمایه‌گذار و بخش خصوصی اقدامانی خوبی صورت گرفته است گفت: با سرمایه‌گذاران بومی و غیربومی در این خصوص جلساتی برگزار شده که با اعلام نظر نهایی اداره صنعت و معدن استان عملیات اجرایی معادن آغاز خواهد شد.

باباخانی گفت: بیش‌ترین معادن شهرستان بشاگرد از نوع، کرومیت، منگنز و مس هستند که می‌توانند نیاز شرکت‌های استخراجی به این معادن را تأمین کنند.

حسین بابا خانی با اشاره به این‌که بیکاری پدید آورنده مفاسد و همه افت و خیز‌ها در توسعه بشاگرد شده است، گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسؤولان در شهرستان بشاگرد کاهش آمار بالای بیکار است.

بابا خانی گفت: نرخ بالای ۵۳ درصدی بیکاری در شهرستان بشاگرد زمینه ساز همه شکست‌ها و توسعه نیافتگی این شهرستان شده و از طرفی زمینه ایجاد ناامنی را در بشاگرد بالا خواهد برد.

آمار بالای بیکاری سبب مهاجرت مردم شده است

حسین زارعی یک از مهاجرین از شهرستان بشاگرد به شهرستان میناب دراین رابطه عنوان کرد: متأسفانه بیکاری در بشاگرد روز به روز افزایش پیدا می‌کند و برای مقابله با آن تاکنون هیچ راه‌حل مناسبی پیدا نشده است.

زارعی گفت: بیکاری سبب شده بسیاری، زندگی آبا و اجدادی خود را در روستاهای بشاگرد ترک و به شهرستان‌های همجوار مهاجرت کنند.

وی با بیان این‌که دولت برای این شهرستان که از معادن و زمین‌های مناسب برای کشاوزی محصولات بهره می‌برد برنامه‌ای ندارد افزود: دور از دسترس قرار گرفتن بشاگرد و محرومیت چندین ساله آن سبب شده که توجه به این شهرستان کم‌تر شود.

بشاگرد شهر سنگ معدن و نیروی انسانی

شهرستان بشاگرد با داشتن بیش از ۱۴ معدن ثبت شده به یک شهر سنگ معدن تبدیل شده که اگر سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی برای استخراج آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کردند با وجود نیروی انسانی لازم آمار بیکاری آن هم کاهش پیدا می‌کرد.

 

سید عبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی، نماینده مردم شرق هرمزگان نیز در این زمینه عنوان‌داشت: شهرستان بشاگرد با داشتن نیروی انسانی و جویای کار و همچنین معادن متفاوت به شهر سنگ معدن و نیروی انسانی معروف است اما به علت حمایت نکردن دولت و اداره صنعت و معدن و تجارت از معادن بشاگرد آن‌ها بدون فعالیت مانده و بیکاری روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

هاشمی گفت: این موضوع را بار‌ها در صحن علنی مجلس مطرح کرده و برای رهایی از بیکاری در بشاگرد با دادن تذکر به وزیر مربوطه و همچنین ارایه پیشنهاد به وزرای دولت یازدهم این موضوع در برنامه ششم دولت گنجانده شد.

تلاش خواهیم کرد چهره محرومیت از هرمزگان دور شود

مناطق محروم در هرمزگان باید طوری رسیدگی شوند که مردم هیچ کمبودی احساس نکنند و زمینه را برای دور ساختن محرومیت از هرمزگان فراهم کنند.

حسین هاشمی تختی نماینده منتخب مردم بندرعباس با اشاره به این‌که مسؤولان باید به وظایف خود عمل کنند اظهارداشت: همه مسؤولان باید در راستای خدمت به مردم وبه منظور همدلی بیش‌تر برای اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و رهبری تلاش کنند.

وی با بیان این‌که دولت باید به رفع مشکلات مردم در مناطق محروم و کم‌تر توسعه یافته بیش‌تر توجه کند و نمایندگان منتخب آن را سرلوحه کار خود قرار دهند بیان‌داشت: وطیفه ما است که با توجه به مشکلات متعدد در داخل و خارج، دولت را مورد حمایت قرارداده و برای حل مشکلات در هرمزگان هدف مشترک را برگزینیم.

 

هاشمی تختی عنوان‌کرد: استان هرمزگان دارای نیروهای مستعد کاری و منابع غنی خدادادی در حوزه‌های مختلف است و برای ساخت هرمزگانی آباد و در خور، تلاش شود.