معاون قوه قضاییه:۲۰۰ هزار زندانی داریم

  معاون منابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به وجود ۲۰۰ هزار زندانی در دستگاه قضا گفت: مجلس نباید عناوین مجرمانه را در قوانین افزایش دهد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، حجت‌الاسلام علیرضا امینی، معاون منابع انسانی قوه قضاییه که به نمایندگی از رییس دستگاه قضا در نشست منتخبان مجلس دهم در محل ساختمان قدیم مجلس […]

 

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به وجود ۲۰۰ هزار زندانی در دستگاه قضا گفت: مجلس نباید عناوین مجرمانه را در قوانین افزایش دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حجت‌الاسلام علیرضا امینی، معاون منابع انسانی قوه قضاییه که به نمایندگی از رییس دستگاه قضا در نشست منتخبان مجلس دهم در محل ساختمان قدیم مجلس حضور یافته بود، با اشاره به مهم‌ترین الزامات تعامل مجلس و قوه قضاییه اظهار داشت: تفاوت قوه قضاییه با قوه مجریه که در آن ریاست از بالا به پایین اعمال می‌شود، به گونه‌ای است که قانون در آن حاکم است؛ بنابراین بسیار برای ما مهم است که چه قانونی در مجلس نوشته می‌شود و آن قانون چه فرایندی را طی می‌کند.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه قانون گذاری و نظارت را دو نقطه پیوند مجلس و قوه قضاییه خواند و گفت: امیدواریم در این دو حوزه ملاحظات به گونه‌ای باشد که بیش‌ترین بهره‌برداری را ما در دستگاه قضایی داشته باشیم.

حجت‌الاسلام امینی تصریح کرد: هنر این نیست که دایم و پشت سر هم قانون بنویسیم؛ مرتب بودن و نفوذ قانون مهم‌تر است.

وی ادامه داد: روان بودن قانون برای ما بسیار مهم است چرا که برخی قوانین به دلیل این‌که مبهم هستند در دستگاه قضایی مشکل ایجاد می‌کنند؛ بخشی از مشکل اطاله دادرسی به این برمی‌گردد که قوانین ما روشن و صریح نیست.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه همچنین با اشاره به مقوله تصویب موارد آزمایشی در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی قوانین آزمایشی بیش از ۲۰ سال است که اجرا و تمدید می‌شوند؛ حال این سؤال وجود دارد که چه مکانیزمی پیش‌بینی شده که قوانین آزمایشی بررسی شده و به‌طور مرتب بازخورد آن‌ها گرفته و اصلاح شود؟

حجت الاسلام امینی تأکید کرد: قانون آزمایشی باید مرتب رصد شده و مشکلات آن برطرف شود اما متأسفانه این سازوکار در کشور ما وجود ندارد؛ درخواست داریم ارتباط تنگاتنگی در فرایند قانون‌نویسی میان مجلس و قوه قضاییه برقرار باشد.

وی همچنین با اشاره به اهمیت موضوع نظارت بر اجرای قوانین، گفت: وقتی نظارت‌ها در جای خودش انجام نشود، کار برای دستگاه قضا مشکل ساز می‌شود؛ براساس اطلاعات معاونت آمار و فن‌آوری اطلاعات قوه قضاییه در حال حاضر بالای ۱۵ میلیون نقطه رسیدگی به پرونده‌ها داریم؛ یعنی بیش از ۶ میلیون پرونده به دستگاه قضایی وارد می‌شود که رسیدگی به آن‌ها کار سخت و سنگینی است.

 

معاون منابع انسانی قوه قضاییه همچنین با اشاره به وجود بیش از ۲۰۰ هزار زندانی با امکانات کم قوه قضاییه، اظهار داشت: در چنین شرایطی نباید عناوین مجرمانه در قوانین افزایش یابد؛ بنابراین مکانیزم قانون‌نویسی باید اصلاح شود.