امروز بدهی دولت بالغ بر ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است

    معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به چالش‌های بسیار بزرگ نظام بانکی کشور، اظهار داشت: آیا بانک‌های ما امروز استانداردهای لازم را برای کار کردن با بانک‌های خارجی دارند؟ به گزارش فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور در همایش فرایند قانون‌گذاری؛ الزامات و راهکار‌ها که در ساختمان مجلس قدیم با حضور منتخبان ملت در مجلس […]

    معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به چالش‌های بسیار بزرگ نظام بانکی کشور، اظهار داشت: آیا بانک‌های ما امروز استانداردهای لازم را برای کار کردن با بانک‌های خارجی دارند؟ به گزارش فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور در همایش فرایند قانون‌گذاری؛ الزامات و راهکار‌ها که در ساختمان مجلس قدیم با حضور منتخبان ملت در مجلس دهم برگزار شد، با سپاسگزاری به درگاه الهی بابت برگزاری انتخاباتی با حضور همه سلایق، گفت: همه باید قدردان ملت هوشمند ایران باشیم که پاسخگوی دعوت رهبر معظم انقلاب هم در دور اول و هم دور دوم انتخابات بودند و با پاسداری از منافع ملی، فرایند مردم‌سالاری را در کشور شتاب بیش‌تری بخشیدند.

وی با تأکید بر این‌که انتخابات مجلس دهم نشان داد که باز هم مردم بر سرنوشت خود حاکم هستند و از حق خود در این زمینه در هر شرایطی استفاده می‌کنند، تصریح کرد: تشکیل مجلس توانمند که آینه تمام‌نمای جامعه باشد، قدم بزرگ در راه توسعه کشور است و بحمدا… چشم‌انداز رأی مردم چنین است و امسال ما بهار خوبی داشتیم.

جهانگیری با اشاره به این‌که از این پس مجلس و دولت به‌عنوان دو قوه مستقل و دو بازوی مهم و توانای نظام از رأی برآمده از ملت وظیفه سنگینی در پاسخگویی به مطالبات ملت دارند، گفت: پیام این انتخابات، عقلانیت، پیشرفت، بازگشت به قانون و بهره‌برداری از حداکثر فرصت‌ها، ارتقای سطح زندگی و معیشت مردم است.

وی از شرایط دشوار دولت هنگام آغاز به‌کار در سال ۹۲ سخن گفت و ادامه داد: دولت با همه محدودیت‌ها توانست تحریم‌ها و تنگناهای فراوانی در عرصه بین‌المللی را به حداقل برساند.

معاون اول رییس‌جمهور در توضیح گفت: با انتخاب تیم مذاکره‌کننده قوی و دیپلماسی هوشمند، با عنایت‌های رهبر معظم انقلاب و با پشتیبانی قوای دیگر و حمایت اکثریت قاطع مجلس شورای اسلامی به‌خصوص رییس مجلس که شجاعانه و مدبرانه با گذشت از خود و حمایت همه‌جانبه از اجرای برجام، عملی کردند و ما یکی از پیچیده‌‌ترین مذاکرات را میان یک کشور در حال توسعه و کشورهای قدرتمند به نتیجه رساندیم.

وی با اشاره به‌رسمیت ‌شناخته شدن حقوق هسته‌ای ملت ایران و برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه از پیش پای ملت، خاطرنشان کرد: اینک که در شرایط پساتحریم و اجرای برجام هستیم، اهمیت این دوره از دوره قبل کم‌تر نیست، پس دولت و مجلس نیازمند همکاری هرچه بیش‌تر برای پاسخگویی به نیازهای توسعه‌ای و مسایل مختلف داخلی و منطقه‌ای و جهانی هستند.

جهانگیری به مسایل پیچیده در سطح منطقه در جهت اجرای برجام اشاره کرد و افزود: ما باید بتوانیم موقعیت‌های پیش رو را همسو با خواست ملت و نظر رهبری شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: از سال گذشته در جلسات خصوصی که خدمت رهبر معظم انقلاب بودیم، به اقتصاد به‌عنوان یکی از اساسی‌‌ترین مسایل کشور پرداخته می‌شد و امسال نیز در سخنرانی نوروزی خود، مسأله نخست کشور را مسأله اقتصاد خواندند.

معاون اول رییس‌جمهور با اعلام این‌که دولت در این مدت تلاش کرد مسایل اقتصادی را در اولویت اول کار خود قرار دهد، گفت: بازگرداندن ثبات و آرامش به اقتصاد از مهم‌ترین دستاوردهای اقتصادی دولت بوده است. سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ را به یاد بیاورید که تغییرات لحظه‌ای قیمت ارز، شاخص‌های اقتصادی، رشد منفی اقتصادی در سال ۹۱، تورم ۴۰ درصدی و… را شاهد بودیم، اما ما در این مدت به بازار اقتصادی کشور اطمینان را برگرداندیم و تورم ۴۰ درصد به ۱۱ درصد کاهش پیدا کرد و تورم نقطه‌ای به حدود ۸ درصد رسید.

وی با اشاره به در دستورکار قراردادن طرح تحول سلامت به‌رغم وجود محدودیت‌ها، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۵ مردم انتظاری بیش از گذشته از اقتصاد کشور دارند.

جهانگیری با یادآوری ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۲، به برنامه‌های دولت جهت اجرایی کردن دقیق آن‌ها اشاره کرد و گفت: این که ما برای اولین‌بار سیاست‌هایی داشته باشیم که مورد اختلاف قوا و نهاد‌ها نباشد، یک دستاورد است. مرحله بعد این است که این سیاست‌ها را چگونه اجرا بکنیم؟ مسؤول اجرای این سیاست‌ها دولت است و رهبری در یکی از سخنرانی‌های خود فرمودند دولت و شخص معاون اول فرمانده سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستند.

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب که فرمانده سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید نافذ کلام باشد، بیان داشت: اگر این فرمانده گفت این کار باید انجام شود، باید انجام بگیرد و اگر گفت نه، نباید انجام بگیرد.

معاون اول رییس‌جمهور مهم‌ترین دستور کار امسال اقتصاد کشور را رونق تولید برشمرد و اگر بتوانیم رشد اقتصادی بالای ۵ درصد را تحقق بخشیم، می‌توانیم بگوییم که اقتصاد کشور حرکت خود را آغاز کرده است و باید این رشد در سال‌های بعد نیز تکرار شود و ضروری است که این رشد را در بخش‌های مختلف اقتصادی همچون نفت‌، صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات داشته باشیم.

وی با اعلام این پیش‌بینی که به واسطه رفع تحریم‌های نفتی، ما افزایش صادرات نفت داشته باشیم، خاطرنشان کرد: ما در بخش نفت تصمیم گرفتیم که خود را آماده کنیم که به محض این‌که روز اجرای توافق فرا رسید، بتوانیم ظرفیت تولید نفت را افزایش دهیم و از رهبری مجوز آن را گرفتیم و اکنون که ۳ ماه از اجرای برجام گذشته است، به مرز تولید نفت پیش از تحریم نزدیک می‌شویم.

وی اصلی‌‌ترین محدودیت در به حرکت درآوردن اقتصاد کشور را محدودیت منابع مالی برشمرد و اضافه کرد: باید بخش خصوصی را باور کنیم.جهانگیری از ضعیف شدن اعتماد بخش خصوصی به علت اقدامات گذشته سخن گفت و خاطرنشان کرد: به پیمان کار و بخش خصوصی گفته‌ایم کار انجام دهد اما پولشان را نداده‌ایم، امروز بدهی دولت براساس گزارش وزارت اقتصاد و دارایی بالغ بر ۳۸۰ هزار میلیارد تومان است.

جهانگیری با اشاره به چالش‌های بسیار بزرگ نظام بانکی کشور، اظهار داشت: آیا بانک‌های ما امروز استانداردهای لازم را برای کار کردن با بانک‌های خارجی دارند؟

وی از میزان ۹۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی سخن گفت و افزود: این در حالی است که هرچند وقت یک بار استمهال صورت می‌گیرد.

معاون اول رییس‌جمهور به رقابت ناسالم در افزایش نرخ سود سپرده در بانک‌ها اشاره کرد و با تأکید بر این‌که اگر تولید می‌خواهد راه بیفتد، باید نرخ سود سپرده پایین بیاید، گفت اگر اقتصاد کشور بخواهد به حرکت درآید، باید نظام بانکی اصلاح شود.

وی یکی از معضلات دولت را وصول درآمد‌ها با اهداف اداره خود عنوان و به مشکل بزرگ شدن دولت اشاره کرد و بیان داشت: راهی برای کوچک کردن دولت وجود ندارد و مجلس باید در این باره کمک کند.

جهانگیری با تأکید بر ضرورت جذب منابع جدید در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: از مجلس برای جذب ده‌ها میلیارد دلار مجوز می‌خواهیم.

وی گفت: برای جذب منابع جدید در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی نباید کشور را معطل حرف این و آن کنیم، البته در این مورد باید به سخن منتقدان توجه کنیم.

معاون اول رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تک‌نرخی شدن قیمت ارز را در گرو تسلط بانک مرکزی بر منابع ارزی عنوان کرد و تصریح کرد: دولت با تصویب با عجله برنامه ششم و برخی مصوبات کمیسیون تلفیق موافق نیست.

باید با سیاست‌ خطرناک حکام سعودی مقابله کنیم

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در نخستین نشست منتخبان مجلس دهم تضمین اجرای صحیح برجام توسط غربی‌‌ها و امنیت در منطقه پیرامونی و مقابله هماهنگ با خطر تروریسم و افراط را دو اولویت جدی وزارت خارجه در روز‌ها و ماه‌های آینده خواند.

محمدجواد ظریف با بیان این‌که به اعتقاد ما و براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست خارجی موضوعی فراجناحی و ملی است، اظهار داشت: دیدگاه ما نسبت به الزامات سیاست خارجی و حضور مقتدرانه و عزتمندانه در جهان براساس این اصل است که سیاست خارجی تنها باید در خدمت منافع ملی و اهداف جمهوری اسلامی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.

وی افزود: به همین دلیل سکاندار سیاست خارجی کشور در ترسیم خطوط کلی، شخص مقام معظم رهبری است و نقش برجسته ایشان کاملاً مشهود است و ما نیز ملتزم به دستورات و نظرات ایشان بوده و هستیم.

 

ظریف با بیان این‌که وظیفه جمهوری اسلامی جلوگیری از شکل‌گیری فکر جدید ایران‌هراسی است، عنوان کرد: باید با خطر ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی مقابله کنیم و همزمان برای مقابله با افراط‌گرایی اقدام کنیم.