ارزش استراتژیک نفت در دنیای آینده کاسته خواهد شد

    رییس مجلس شورای اسلامی آشنایی منتخبین ملت در دوره دهم با یکدیگر و با فضای کاری مجلس به خصوص روند کاری نخستین روز کاری مجلس دهم را از اهداف همایش فرایند قانون‌گذاری- الزامات و راهکار‌‌ها توصیف و تصریح کرد: ایجاد فهم مشترک از مسایل کشور هدف اصلی برگزاری این همایش است. به گزارش […]

 

 

رییس مجلس شورای اسلامی آشنایی منتخبین ملت در دوره دهم با یکدیگر و با فضای کاری مجلس به خصوص روند کاری نخستین روز کاری مجلس دهم را از اهداف همایش فرایند قانون‌گذاری- الزامات و راهکار‌‌ها توصیف و تصریح کرد: ایجاد فهم مشترک از مسایل کشور هدف اصلی برگزاری این همایش است.

به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در همایش فرایند قانون‌گذاری- الزامات و راهکار‌‌ها با حضور منتخبین مجلس دهم، ضمن خیرمقدم به آیت‌ا… استادی، اسحاق جهانگیری و منتخبین ملت در دور دهم مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد فهم مشترک از مسایل کشور وجهه غالب این همایش است.

آینده خوبی را برای مجلس در دوره دهم پیش‌بینی می‌کنم

وی با تبریک به مناسبت راهیابی منتخبان جدید مردم به مجلس دهم افزود: من آینده خوبی را برای مجلس در دوره دهم پیش‌بینی می‌کنم همچنین در اینجا باید از بخش‌های مختلف پارلمان از جمله معاونت‌های اجرایی، قوانین، نظارت، مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات و سایر بخش‌ها که برای بهبود کیفیت اجلاس تلاش کردند، تشکر می‌کنم.

تشریح دلایل برگزاری همایش فرایند قانون‌گذاری، الزامات و راهکارها

رییس مجلس شورای اسلامی در تشریح ابعاد و محورهای همایش فرایند قانون‌گذاری گفت: یکی از دلایل برگزاری این اجلاس آشنایی بیش‌تر همکاران با یکدیگر است زیرا همانطور که می‌دانید حدود ۷۵ درصد از نمایندگان برای مجلس دهم تغییر کرده‌اند و هر چه سریعتر منتخبان باید با یکدیگر آشنایی نزدیکی پیدا کنند همچنین آشنا شدن با سازوکار اجرایی مجلس، برنامه‌های روز نخست و افتتاحیه و برخی نکات آیین‌نامه‌ای، سیاست‌های ابلاغی کلان نظام از سوی رهبر معظم انقلاب و اصول قانون اساسی بخشی دیگر از اهداف این اجلاس است که این موضوعات از طریق معاونت‌های ذی‌ربط از جمله دیوان محاسبات و شورای نگهبان توضیح داده می‌شود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: ایجاد فهم مشترک از شرایط کشور به ویژه مسایل اقتصادی، امنیتی و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی بخشی دیگر از اهداف اجلاس دو روزه فرایند قانون‌گذاری است.

دریافت مشترک و یکسان از اولویت‌های کشور در انتخاب استراتژی برای مجلس آینده مهم است

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از حدود یک ماه دیگر مجلس جدید در مورد مسایل مهم کشور تصمیم‌گیری می‌کند. این‌که دریافت یکسانی از اولویت‌های کشور داشته باشیم در انتخاب استراتژی برای آینده مجلس مؤثر است.

لاریجانی گفت: اکثر مسؤولان اقتصادی و امنیتی کشور امروز و فردا توضیحاتی را به نمایندگان منتخب ارایه می‌دهند.

رییس نهاد قانون‌گذاری کشور گفت: آقای جهانگیری ستاد اقتصادی کشور، وزارت اقتصاد، بهداشت، کشاورزی و نفت به جهت تبیین شرایط آینده کشور به این جلسه دعوت شده‌اند.

وی افزود: وزیر امور خارجه، وزیر اطلاعات، دبیر شورای عالی امنیت ملی و فرمانده قدس نیز دعوت شده‌اند تا درمورد شرایط بین‌الملل و منطقه نمایندگان منتخب را در جریان مسایل قرار دهند.

رییس قوه مقننه ادامه داد: با توجه به شرایطی که پیش آمد امروز تا ظهر به شرایط اقتصادی و بین‌المللی توجه می‌کنیم و بقیه مسایل پیرامون مجلس را فردا صبح و عصر با حضور وزرای مربوطه و فرمانده نیروی قدس پیگیری می‌کنیم.

تأکید لاریجانی بر کلام امیرالمؤمنین برای انتخاب مسیر صحیح توسط منتخبین مجلس دهم

لاریجانی متذکر شد: نمایندگان منتخب از تخصص‌های خوبی برخوردار هستند. نمایندگان منتخب باید از کلام مولا مدد بگیرند که عنوان می‌کنند کسی که میان خود و خدا را اصلاح کند خداوند میان خود و مردم را اصلاح می‌کند و کسی که امور آخرت خود را اصلاح کند خداوند امور دنیای او را اصلاح می‌کند. کسی که درون خود واعظی دارد خداوند او را حافظی است.

لاریجانی گفت: مجلس براساس نظریه امام زمانی می‌تواند در راس امور باشد که خود را با این زینت‌‌ها بیاراید.

لاریجانی در ادامه با اشاره به فرمایش امام علی(ع) گفت: ایشان فرمودند تدبیر نیکو، سرمایه اندک را بالندگی می‌بخشد و مدیریت نادرست سرمایه هنگفت را برباد می‌دهد لذا فهم و قضاوت درست درباره کشور و آینده منطقه و یافتن اولویت‌ها با تدبیر نیکو صورت بگیرد.

آسیا به دنبال شکوفایی اقتصاد و ظهور مجدد خود است

وی افزود: دنیا به سمت اقدامی پایدارتر پیش می‌رود و در این مسیر آسیا به دنبال شکوفایی اقتصاد و ظهور مجدد خود است چنان‌چه سهم آن نسبت به آمریکای شمالی و اروپا دو برابر جی.دی.پی جهانی خواهد شد و سهم این دو قاره از ۴۰ به ۲۰ درصد کاهش می‌یابد همچنین ظرف ۴ دهه آینده جمعیت جهان به مرز ۹ میلیارد نفر می‌رسد که در این میان تعداد افراد بالای ۶۰ سال بیش از ۲ میلیارد نفر خواهد بود لذا چالش آینده جهان عدم توانایی اجرای تعهدات درباره شهروندان سالمند، بازنشستگی و خدمات درمانی آن‌‌ها است که ایران نیز جزو آن محسوب می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این‌که از ارزش استراتژیک نفت در دنیای آینده کاسته خواهد شد و ظهور فن‌آوری‌های نو و گاز بیش‌تر می‌شود بیان داشت: در آینده علوم زیستی جلودار حرکت علمی است و علم زیست در تعامل با نانو میدان گسترش علم را در دست می‌گیرد.

لاریجانی ادامه داد: جنگ منطقه‌ای با بعد زرادخانه کوچک اتمی آشفتگی آینده است و شرایط زیستی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ ایران در این فضا که نوبت توسعه اقتصادی آسیا است موقعیت خوبی با رهبری رهبر پارسا و ملت جوان تحصیلکرده داشته و به لحاظ انرژی و ژئوپلتیک جایگاه خوبی دارد لذا زمینه پرش باید فراهم شود که شرط آن استراتژی روشن در توسعه اقتصادی بوده و دوری از حواشی را می‌طلبد.

رهبری اولویت کشور را اقتصاد و رونق تولید می‌دانند

رییس قوه مقننه در ادامه با بیان این‌که رهبری اولویت کشور را اقتصاد و رونق تولید می‌دانند عنوان کرد: ایشان سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و پیشرفت علمی را پیگیر است که قدم‌های خوب و راهکارهای مناسبی در رابطه با تولید باید برداشته شود از طرف دیگر آسیب‌های اجتماعی باید به صورت همه جانبه بررسی شود که البته بهبود شرایط اقتصادی در آن تأثیر دارد.

در زمینه رقابتی کردن اقتصاد و اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی توفیق حاصل نشد

وی بالا بردن بهره‌وری اقتصادی را از اولویت‌های مهم کشور دانست و افزود: در برنامه پنجم ۳۰ درصد رشد اقتصادی از طریق افزایش بهره‌وری داشتیم و از سال ۸۲ تا ۸۹ رشد اقتصادی ۵ درصد داشتیم و در حالی که قرار بود از ۷۵ درصد خروجی نهادهای تولیدی سود بالایی نصیب ما شود تنها ۲۵ درصد آن حاصل شد. لذا در زمینه رقابتی کردن اقتصاد و اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی توفیق حاصل نشد و رتبه ۴٫۱۴ درصد در سال ۸۹ به ۳٫۸ درصد در سال ۹۳ تنزل پیدا کرد و رتبه ایران در بین ۱۳۹ کشور از رتبه ۶۹ در سال ۸۹ به رتبه ۹۶ در سال ۹۳ رسید که این مطلوب نیست و باید بار دیگر اصل ۴۴ قانون اساسی اجرا شود.

نظر شهید مطهری در خصوص آینده انقلاب

لاریجانی در ادامه با اشاره به نظر شهید مطهری در خصوص آینده انقلاب تصریح کرد: ایشان تأکید داشتند انقلاب زمانی در راه آرمان‌‌ها پویا خواهد بود که با توجه به تحولات آینده کشور از نیروی درون زا برخوردار باشد و اقتصاد آن ثروت زا باشد همچنین در محیط رقابتی و مردمی است که مفهوم عدالت که رعایت علی‌السویه قانون است مفهوم پیدا می‌کند.

رییس نهاد قانون گذاری کشورمان در ادامه عنوان کرد: امیدوارم این همایش در جهت توسعه ملی کارساز باشد و پیشرفت در تحقق توسعه اقتصادی و آبادانی کشور داشته باشیم چرا که رونق تولید در هر جای ایران مسأله اصلی کشور است که جز با حضور بخش خصوصی فراهم نمی‌شود.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: منتخبان جدید دقت داشته باشند که برای رونق منطقه خود در زمینه زیرساخت‌ها اقدام کنند و برنامه داشته باشند و به امید دولت نباشند؛ رسول خدا(ص) بهبود زندگانی، توشه آخرت و عیش حلال را از ضروریات خردمندان دانستند لذا شما نیز در زمینه‌های مدنظر خود اقدامات سازنده داشته باشید.